Kilis Valisi Soytürk'ün Kilis'in İl oluşunun  24. yıldönümü mesajı
 

Devamı 

 

Rektör Karacoşkun'un Öğrencilere başarılar diledi

 

Devamı 

 

 

 
 
Akar'dan S-400 mektubuna yanıt
  Devamı 

 
magazin
 
Girne'de "Basma Fistan Giyerim Sergisi"
  Devamı  
 
 

Hamiyet Yüceses-Sevmekten kim usanır

 

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  19845177
Bugün Ziyaretçi :  1038
Aktif Ziyaretçiler :  134

Karbon monoksit zehirlenmelerine dikkat
 
 
 
Süleyman Mercimek/ Kilis (Efece Haber) - KİLİS Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Gülhan Köseler kış aylarında meydana gelen karbon monoksit zehirlenmelerine dikkat çekti.
 
Kilis Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr Gülhan Köseler  Kış aylarında meydana gelen Karbon monoksit zehirlenmelerine dikkat çekti. Karbonmonoksit(CO) zehirlenmeleri özellikle kış aylarında acil serviste sıkça görülen önemli bir başvuru sebebidir.Ülkemizde en sık şofben,soba ve bacaların yanlış kullanımı ve ihmali bu duruma yol açmaktadır.
 
Peki nedir CO zehirlenmesi?CO gazı tüp gazı benzin doğal gaz kömür odun gibi yapısında karbon bulunan yakıtların yanması veya tam olarak yanmaması sonucunda oluşan dumanda yer alan zehirli bir gazdır.Bu gazın uzun süre solunması ile vücuda oksijen alımı engellenir,bu duruma bağlı şikayetler görülür ve hatta ölümle sonuçlanabilecek bir tablo oluşur.CO gazına kokusuz tatsız renksiz ve tahriş edici olmamasından dolayı ‘sessiz katil’ de denir.
 
CO zehirlenmesi belirtileri nelerdir?Vücuda giren oksijen azaldığndan ilk etkilenen organ beyin olacaktır buna bağlı olarak da genellikle vücudun ilk tepkisi baş ağrısı baş dönmesi olur.Bununla beraber yorgunluk,bitkinlik hissi,nefes darlığı,mide bulantısı da ilk ve hafif belirtiler arasındadır.Kusma,sersemlik,ciltte kızarmalar,kas krampları,bilinç kaybı ise ağır belirtilerdendir.
Böyle bir durumda ilk yardım nasıl olmalıdır?İlk yardımı yapan kişi öncelikle kendisini korumalıdır,gerekirse ağzını ve burnunu ıslak bezle kapatabilir.Ortamdaki camlar açılmalı veya kırılmalıdır.Zehirlenmeye maruz kalan kişi ortamdan uzaklaştırılıp,açık havaya çıkartılmalıdır.Hemen 112 aranmalı ,eğer kişinin solunumu yok ise temel yaşam desteğine başlanmalıdır.
 
Hastaneye başvuran veya getirilen hastanın maruziyetine göre yüksek doz oksijen veya yüksek basınçta oksijen(hiperbarik oksijen) tedavisi başlanmakta,kliniğine uygun müdahelesi yapılmaktadır. Ancak bazen,yaşlılarda ,hamilelerde,çocuklarda ek hastalığı bulunanlarda ve aşırı ve uzun süreli zehirlenmelerde maalesef hasta kayıpları yaşanmaktadır. Bu yüzden ilk yardımı bilmek kadar karbonmonoksit zehirlenmesini engellemek de bir o kadar önemlidir.
 
CO zehirlenmesinden korunmak için neler yapılmalı?Kullanılan ısıtma cihazları ve yakıtlar kaliteli olmalı,izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalıdır.Baca ve soba bağlantısı uygun şekilde yapılmalı,sobalar kurulurken çok fazla dirsek kullanımından kaçınılmalı,bacalar yalıtımlı olmalı ve düzenli olarak temizletilmelidir.Yatmadan önce sobaya yakıt konulmamalı, sobanın bulunduğu yer sık sık havalandırılmalıdır.Şofben ve doğalgaz cihazının bulunduğu mekanlarda mutlaka dışardan oksijen girmesini sağlayacak açıklıklar olmalıdır.Çok rüzgarlı
veya lodos esintisinin olduğu havalarda gerekmedikçe soba yakılmamalı,illaki yakılması gerekiyorsa gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmelidir.
 
Karbonmonoksit zehirlenmesi ile en iyi mücadele onu önlemekle başlar.Bunun için yaşam alanlarının fiziksel uygunluğu, bilinçli kullanım, ve kullanırken gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  22.12.2017
İzlenme:  492
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Sağlıkla ilgili sorularınızı bekliyorum
Sağlıkla ilgili sorunlarınız ve sorularınız varsa dr.p.yavasca@gmail.com adresine gönderirseniz sizleri de cevaplamaya çalışırım.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 3.9.2009 Devamı
 
Bebeğinize hangi aşıyı yaptırmalısınız?
Bir bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için, hastalık etkenleriyle karşılaşmadan önce, henüz sağlıklı iken aşılanması gereklidir.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 20.12.2009 Devamı
 
SİNCANLI HANIMLARA, SAĞLIKLI BESLENME YOLLARI
Ankara (Efece Haber) - Sincan Belediyesi’nin hanımlar için hizmette sunduğu Hanımlar Konağı’nda, sağlıklıhayatın altın kuralı olan doğru beslenme anlatıldı.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 7.10.2013 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

ÇOK KUTUPLU DÜNYA
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Prof. Dr. Hikmet Y CELKAN

DEMOKRASİ ÜZERİNE - II
Hüseyin TOPRAK

KARAMSAR BİR BAYRAM YAZISI…
M. Yahya EFE

YÜREĞİ SEVGİ DOLU İNSANLAR...
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Annem…
Orhan SELEN

Hayvanlar rehber olsun
Harika ÖREN

GERÇEK BABALARIN GÜNÜ
Belma Demir AKDAĞ

GÖRDÜM DUYDUM YAZDIM…
Sevgi Ünal

DEĞNEĞİN UÇLARI
Arzu KÖK

Ankara Numune Hastanesi
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Ayten YAVAŞÇA

“Gönlümün bülbülüsün”
Handan ÇÖLAŞAN

Anneler Gününüz kutlu olsun
Ahmet GÖKSAN

ÇÖZÜMÜN NEFRETİ
Aslı ASLANER

GENELGEYLE DEVRİM
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

TEZİM ERDEM, YOLUM ERDEM
Fevziye ŞİMDİ

MERHABA
Oktay ZERRİN

Ramazan Mektubu
Şahika ÖNER

ANTALYA’DA BAHARA DOĞRU
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...
Melek Adalet ÖNOL

"Sevince"
Sevinç ŞİMŞEK

Kadın olmak!
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam