Vali Soytürk'ün Mercidabık Mesajı 
                        Devamı                       
 
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Karacoşkun'un 30 Ağustos Mesajı
      Devamı  

 

 

 Belediye başkanlarının yanında olacağım

 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlere ve oralarda yaşayan insanlara yapacakları tüm hayırlı çalışmalarda belediye başkanlarının yanında olacağını bildirdi.
  Devamı 

magazin
 
ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  20437959
Bugün Ziyaretçi :  2151
Aktif Ziyaretçiler :  112

TÜRKÖK 2 bin kişiye 'can' oldu

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, "TÜRKÖK projemizle kök hücre bağışlarımız arttı. Donör 400 bine yaklaştı, eşleşme 3 bin 500'ü aştı, nakil sayımız ise 2 bini geçti." dedi.

TÜRKÖK 2 bin kişiye 'can' oldu
 
 

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık,
Türk Kızılayının 150. Yılı etkinlikleri kapsamında Antalya'da düzenlenen etkinlikte, gelecek yıl Kızılay'ın, Türkiye'nin en büyük dijital dönüşüm programını hayata geçirmiş olacağını söyledi. 

Dünyanın modern iletişim araçlarını Kızılay'a kazandırmaya, kullanılabilir hale getirmeye çalıştıklarını aktaran Kınık, otomasyon ve kurumsal kaynak yazılımlarıyla tüm işlemlerle ilgili şeffaf ve hesap verebilir bir raporlama imkanı sunabileceklerini dile getirdi.

Kağıtla haberleşmeyi ortadan kaldırdıklarını anlatan Kınız, artık e-imza ile haberleşmelerin elektronik sistemler üzerinden yürüdüğünü, özellikle mobil uygulamalarla ihtiyaçları gidermeye çalıştıklarını bildirdi.

Terör mağduru kadınlara özel proje

Terörün mağdur ettiği bölgelerde de farklı bir çalışma başlatacaklarını, ilk adımı Şırnak ve Hatay'da atacaklarını vurgulayan Kınık, "Özellikle kadınlarımıza ve kızlarımıza yönelik sosyal girişimcilik mikro katılım desteği vererek, kendi gelirlerini kendilerinin kazanmaları için iş modeli üreteceğiz. Önümüzdeki günlerde ilk bütçe aktarımı yapılacak, dağıtımlar başlayacak." dedi.

Gelecek yıl "güvenli yaşam seferberliği" kapsamında yeni bir hamle yapacaklarına değinen Kınık, okullarda afet, ilk yardım, sağlıklı yaşam bilinci kazandırılması gibi pek çok alanda farkındalık oluşturmaya yönelik çalışma yapacaklarını bildirdi.

"Kök hücre bağışlarımız arttı"

Kınık, düzenli kan bağışı konusunda önemli gelişmeler yaşandığını ifade etti.

Düzenli kan bağışçılarının sayısının her geçen yıl daha da arttığına dikkati çeken Kınık, şunları kaydetti:

"İhtiyacımız olan kanı toplayabiliyoruz, çok şükür. Artık kanın acil değil, sürekli bir ihtiyaç olduğu toplumda da benimsendi. Bunun dışında kemik iliği, kök hücre nakli bekleyen hastalara yönelik de yaklaşık 4 yıl önce Sağlık Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz TÜRKÖK Projesi ile kök hücre bağışçısı kazandırma programı başlattık. Kök hücre bağışlarımız arttı. Donör 400 bine yaklaştı, eşleşme 3 bin 500'ü aştı, nakil sayımız ise 2 bini geçti. Her geçen gün bu oran artıyor."

"Geçen yıl 18,5 milyon insana ulaştık"

Kınık, ülke genelindeki afet müdahale noktalarının sayısını artırdıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Kızılay'ın her geçen yıl bütçesel büyüklükleri artıyor. 2015'te 900 milyon lira olan bütçesi, bu yıl 6 milyar liraya ulaştı. Önümüzdeki yıllarda da artan bir bütçeyle devam edeceğiz. Geçen yıl 18,5 milyon insana ulaşmıştık. Bu sene de bu sayının üzerinde kişiye ulaşmaya çalışacağız. Sadece ramazan ayında dünya genelinde 9,5 milyon insana ulaştık. Bunun 6,5 milyonu kendi insanımızdı. Türkiye'de yaşayan 4 milyon mülteciye Kızılay, sosyal uyum desteği veriyor. Onlara bir sosyal güvenlik şemsiyesi sağlamaya çalışıyor. 68 ülkeden 1,7 milyon insana destek veriyoruz. 370 bine yakın olmak üzere yabancıların yavrularına okumak için burs desteği sağlıyoruz. Bunların tamamını AB fonlarından karşılıyoruz."

Ülke içinde, 15 toplum merkezinde kalan yabancıların meslek edinmelerine, sosyal uyum süreçlerine katkıda bulunduklarını aktaran Kınık, bir taraftan da psiko-sosyal anlamda destek verdiklerini, geleceklerini kurtarmaya yönelik çaba harcadıklarını ifade etti.

"Türkiye'nin büyüyen adımlarına eşlik etmeye çalışıyoruz"

Türk Kızılayı olarak Suriye'de de var olduklarını anlatan Kınık, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı operasyon bölgelerinde, İdlib'de barış ortamının kalıcı hale gelmesi, Türkiye'den geri dönüşün hızlanması için kalıcı konut inşaları, sosyal girişimcilik destekleri verdiklerini söyledi.

Bölgede tarımın, ticaretin desteklenmesi için de bir çaba harcadıklarına değinen Kınık, sağlık tesislerinin işletilmesi, bölgeye ikinci, üçüncü büyük hastanelerin açılması, mobil kliniklerin kurulması, yetimhanelerin işletilmesi, temiz içme suyunun sağlanması konusunda da çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Türkiye'de misafir ettikleri 4 milyona yakın insanın dışında Suriye'de de destek çalışmalarında bulunduklarını vurgulayan Kınık, Suriye'nin dışında ise 1 milyon Arakanlıya, Somali ve Güney Sudan'da sıkıntı çeken yüz binlerce insana yardım ulaştırdıklarını ifade etti.

Sofya'da, Erbil'de, Tiflis'te, KKTC'de büyük afet müdahale merkezleri inşa ettiklerini belirten Kınık, "Türkiye'nin büyüyen, güçlenen adımlarına Türk Kızılayı olarak eşlik etmeye çalışıyoruz." dedi. 

AA

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  31.10.2018
İzlenme:  177
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Sağlıkla ilgili sorularınızı bekliyorum
Sağlıkla ilgili sorunlarınız ve sorularınız varsa dr.p.yavasca@gmail.com adresine gönderirseniz sizleri de cevaplamaya çalışırım.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 3.9.2009 Devamı
 
Bebeğinize hangi aşıyı yaptırmalısınız?
Bir bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için, hastalık etkenleriyle karşılaşmadan önce, henüz sağlıklı iken aşılanması gereklidir.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 20.12.2009 Devamı
 
SİNCANLI HANIMLARA, SAĞLIKLI BESLENME YOLLARI
Ankara (Efece Haber) - Sincan Belediyesi’nin hanımlar için hizmette sunduğu Hanımlar Konağı’nda, sağlıklıhayatın altın kuralı olan doğru beslenme anlatıldı.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 7.10.2013 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

MARKS YANILDI AMA ATATÜRK HAKLI ÇIKTI
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Hüseyin TOPRAK

KİLİS’TE BİR KONAĞIN ÖYKÜS܅
M. Yahya EFE

Şiir nedir, şair kimdir?
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Şeytan kulağımın dibinde…
Orhan SELEN

GÖRMEK İSTEYENLERE
Harika ÖREN

Sanat demek; İstanbul demek!
Belma Demir AKDAĞ

ZAMLARIN FRENİ PATLADI
Sevgi Ünal

EYLÜLE SİTEM
Arzu KÖK

Kaz Dağları ve Knidos
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Ayten YAVAŞÇA

“Gönlümün bülbülüsün”
Handan ÇÖLAŞAN

Murat Dedeman Hayatını Kaybetti
Ahmet GÖKSAN

FORMÜLÜN İKİRCİKLİSİ
Aslı ASLANER

KANATSIZ MARTILAR
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

HIZLI TREN DÜŞÜNCESİ
Fevziye ŞİMDİ

TEKERLEMELER
Oktay ZERRİN

MÜZİK ALIR, SATARIM
Şahika ÖNER

ANTALYA RENGARENK
Sevinç ŞİMŞEK

Deneyim yaşayarak olur
Melek Adalet ÖNOL

FİNAL
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...
Nevin BALTA

Lozan Zaferinin 96. Yıl Dönümü
İlknur Bakış

Mavi kelebeklerin hikâyesini bilir misiniz?

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam