Kilis Valisi Soytürk'ün Kilis'in İl oluşunun  24. yıldönümü mesajı
 

Devamı 

 

Rektör Karacoşkun'un Öğrencilere başarılar diledi

 

Devamı 

 

 

 
 
Akar'dan S-400 mektubuna yanıt
  Devamı 

 
magazin
 
Girne'de "Basma Fistan Giyerim Sergisi"
  Devamı  
 
 

Hamiyet Yüceses-Sevmekten kim usanır

 

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  19853974
Bugün Ziyaretçi :  2932
Aktif Ziyaretçiler :  110

TÜRKÖK 2 bin kişiye 'can' oldu

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, "TÜRKÖK projemizle kök hücre bağışlarımız arttı. Donör 400 bine yaklaştı, eşleşme 3 bin 500'ü aştı, nakil sayımız ise 2 bini geçti." dedi.

TÜRKÖK 2 bin kişiye 'can' oldu
 
 

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık,
Türk Kızılayının 150. Yılı etkinlikleri kapsamında Antalya'da düzenlenen etkinlikte, gelecek yıl Kızılay'ın, Türkiye'nin en büyük dijital dönüşüm programını hayata geçirmiş olacağını söyledi. 

Dünyanın modern iletişim araçlarını Kızılay'a kazandırmaya, kullanılabilir hale getirmeye çalıştıklarını aktaran Kınık, otomasyon ve kurumsal kaynak yazılımlarıyla tüm işlemlerle ilgili şeffaf ve hesap verebilir bir raporlama imkanı sunabileceklerini dile getirdi.

Kağıtla haberleşmeyi ortadan kaldırdıklarını anlatan Kınız, artık e-imza ile haberleşmelerin elektronik sistemler üzerinden yürüdüğünü, özellikle mobil uygulamalarla ihtiyaçları gidermeye çalıştıklarını bildirdi.

Terör mağduru kadınlara özel proje

Terörün mağdur ettiği bölgelerde de farklı bir çalışma başlatacaklarını, ilk adımı Şırnak ve Hatay'da atacaklarını vurgulayan Kınık, "Özellikle kadınlarımıza ve kızlarımıza yönelik sosyal girişimcilik mikro katılım desteği vererek, kendi gelirlerini kendilerinin kazanmaları için iş modeli üreteceğiz. Önümüzdeki günlerde ilk bütçe aktarımı yapılacak, dağıtımlar başlayacak." dedi.

Gelecek yıl "güvenli yaşam seferberliği" kapsamında yeni bir hamle yapacaklarına değinen Kınık, okullarda afet, ilk yardım, sağlıklı yaşam bilinci kazandırılması gibi pek çok alanda farkındalık oluşturmaya yönelik çalışma yapacaklarını bildirdi.

"Kök hücre bağışlarımız arttı"

Kınık, düzenli kan bağışı konusunda önemli gelişmeler yaşandığını ifade etti.

Düzenli kan bağışçılarının sayısının her geçen yıl daha da arttığına dikkati çeken Kınık, şunları kaydetti:

"İhtiyacımız olan kanı toplayabiliyoruz, çok şükür. Artık kanın acil değil, sürekli bir ihtiyaç olduğu toplumda da benimsendi. Bunun dışında kemik iliği, kök hücre nakli bekleyen hastalara yönelik de yaklaşık 4 yıl önce Sağlık Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz TÜRKÖK Projesi ile kök hücre bağışçısı kazandırma programı başlattık. Kök hücre bağışlarımız arttı. Donör 400 bine yaklaştı, eşleşme 3 bin 500'ü aştı, nakil sayımız ise 2 bini geçti. Her geçen gün bu oran artıyor."

"Geçen yıl 18,5 milyon insana ulaştık"

Kınık, ülke genelindeki afet müdahale noktalarının sayısını artırdıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Kızılay'ın her geçen yıl bütçesel büyüklükleri artıyor. 2015'te 900 milyon lira olan bütçesi, bu yıl 6 milyar liraya ulaştı. Önümüzdeki yıllarda da artan bir bütçeyle devam edeceğiz. Geçen yıl 18,5 milyon insana ulaşmıştık. Bu sene de bu sayının üzerinde kişiye ulaşmaya çalışacağız. Sadece ramazan ayında dünya genelinde 9,5 milyon insana ulaştık. Bunun 6,5 milyonu kendi insanımızdı. Türkiye'de yaşayan 4 milyon mülteciye Kızılay, sosyal uyum desteği veriyor. Onlara bir sosyal güvenlik şemsiyesi sağlamaya çalışıyor. 68 ülkeden 1,7 milyon insana destek veriyoruz. 370 bine yakın olmak üzere yabancıların yavrularına okumak için burs desteği sağlıyoruz. Bunların tamamını AB fonlarından karşılıyoruz."

Ülke içinde, 15 toplum merkezinde kalan yabancıların meslek edinmelerine, sosyal uyum süreçlerine katkıda bulunduklarını aktaran Kınık, bir taraftan da psiko-sosyal anlamda destek verdiklerini, geleceklerini kurtarmaya yönelik çaba harcadıklarını ifade etti.

"Türkiye'nin büyüyen adımlarına eşlik etmeye çalışıyoruz"

Türk Kızılayı olarak Suriye'de de var olduklarını anlatan Kınık, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı operasyon bölgelerinde, İdlib'de barış ortamının kalıcı hale gelmesi, Türkiye'den geri dönüşün hızlanması için kalıcı konut inşaları, sosyal girişimcilik destekleri verdiklerini söyledi.

Bölgede tarımın, ticaretin desteklenmesi için de bir çaba harcadıklarına değinen Kınık, sağlık tesislerinin işletilmesi, bölgeye ikinci, üçüncü büyük hastanelerin açılması, mobil kliniklerin kurulması, yetimhanelerin işletilmesi, temiz içme suyunun sağlanması konusunda da çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Türkiye'de misafir ettikleri 4 milyona yakın insanın dışında Suriye'de de destek çalışmalarında bulunduklarını vurgulayan Kınık, Suriye'nin dışında ise 1 milyon Arakanlıya, Somali ve Güney Sudan'da sıkıntı çeken yüz binlerce insana yardım ulaştırdıklarını ifade etti.

Sofya'da, Erbil'de, Tiflis'te, KKTC'de büyük afet müdahale merkezleri inşa ettiklerini belirten Kınık, "Türkiye'nin büyüyen, güçlenen adımlarına Türk Kızılayı olarak eşlik etmeye çalışıyoruz." dedi. 

AA

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  31.10.2018
İzlenme:  141
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Sağlıkla ilgili sorularınızı bekliyorum
Sağlıkla ilgili sorunlarınız ve sorularınız varsa dr.p.yavasca@gmail.com adresine gönderirseniz sizleri de cevaplamaya çalışırım.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 3.9.2009 Devamı
 
Bebeğinize hangi aşıyı yaptırmalısınız?
Bir bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için, hastalık etkenleriyle karşılaşmadan önce, henüz sağlıklı iken aşılanması gereklidir.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 20.12.2009 Devamı
 
SİNCANLI HANIMLARA, SAĞLIKLI BESLENME YOLLARI
Ankara (Efece Haber) - Sincan Belediyesi’nin hanımlar için hizmette sunduğu Hanımlar Konağı’nda, sağlıklıhayatın altın kuralı olan doğru beslenme anlatıldı.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 7.10.2013 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

ÇOK KUTUPLU DÜNYA
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Prof. Dr. Hikmet Y CELKAN

DEMOKRASİ ÜZERİNE - II
Hüseyin TOPRAK

KARAMSAR BİR BAYRAM YAZISI…
M. Yahya EFE

Türkçemize sahip çıkalım
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Annem…
Orhan SELEN

Hayvanlar rehber olsun
Harika ÖREN

GERÇEK BABALARIN GÜNÜ
Belma Demir AKDAĞ

GÖRDÜM DUYDUM YAZDIM…
Sevgi Ünal

DEĞNEĞİN UÇLARI
Arzu KÖK

Ankara Numune Hastanesi
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Ayten YAVAŞÇA

“Gönlümün bülbülüsün”
Handan ÇÖLAŞAN

Anneler Gününüz kutlu olsun
Ahmet GÖKSAN

ÇÖZÜMÜN NEFRETİ
Aslı ASLANER

GENELGEYLE DEVRİM
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

TEZİM ERDEM, YOLUM ERDEM
Fevziye ŞİMDİ

MERHABA
Oktay ZERRİN

Ramazan Mektubu
Şahika ÖNER

ANTALYA’DA BAHARA DOĞRU
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...
Melek Adalet ÖNOL

"Sevince"
Sevinç ŞİMŞEK

Kadın olmak!
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam