Kilis Valisi Soytürk'ün Kilis'in İl oluşunun  24. yıldönümü mesajı
 

Devamı 

 

Rektör Karacoşkun'un Öğrencilere başarılar diledi

 

Devamı 

 

 

 
 
Üniversite sınavları saat kaçta başlayıp, bitecek?
  Devamı 

 
magazin
 
Girne'de "Basma Fistan Giyerim Sergisi"
  Devamı  
 
 

Hamiyet Yüceses-Sevmekten kim usanır

 

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  19842468
Bugün Ziyaretçi :  4865
Aktif Ziyaretçiler :  119

Memik Kibarkaya RESİM SERGİSİ
 
 
       Sevgili okurlarımız,
       Sizlere bu yazımda doğuştan bir yetenek olan, ancak;  bunun hiç farkında olmadan çalışma hayatına atılıp sonradan içindeki resim yapma aşkını farkeden  ressam Memik Kibarkaya'dan bahsedeceğim.
       6-8 Aralık 2018 tarihleri arasında Istanbul Kadikoy Moda BAHARİYE SANAT GALERİSİ nde Parmak İzlerim adlı Kişisel Resim Sergisinde siz sanatseverlerle buluşacak olan ressam arkadaşım Memik Kibarkaya,   Ankara'da yaşamakta ve çeşitli koleksiyonerlerde eserleri bulunmaktadır.  
       1950 yılında Kahramanmaraş'ta dünyaya gelen Memik, her köy çocuğu gibi köyünde koyunlarını güderek büyür.  Hayvanları o kadar çok  sever ki,  büyüyünce veteriner olmaya karar verir. 
       Liseyi bitirir, üniversite sınavlarında veterinerlik bölümünü kazanır ve Fırat Üniversitesi Veterinerlik bölümünden mezun olup,  Anadolu'nun çeşitli il ve ilçelerinde veteriner, İlçe Müdürlüğü ve İl Müdürlüğü görevlerinde bulunur. Tarım Bakanlığında Daire Başkanlığı, Atom Enerji kurumunda  yine Daire Başkanlığı görevlerinde bulunur.
 
 
       Araştırmacı kimliğiyle tanınan Memik, çalışma yılları içerisinde yağlı pastel boyayı  bazı materyallerle karıştırıp  çeşitli boyalar elde ederek,  kendi teknigi ile resimler yapmaya ve bazı yerlerde resim sergileri açmaya başlar.
       Çalıştığı şehirlerde yaptığı resimleri sergilemeye başlar.  İlk kisisel resim sergisini 1980'de Kayseri'de açar. 1991'de Malatya,  2000'de Ankara ve arada sayamadığım çesitli il ve ilçelerde  elli civarında kişisel resim sergileri açar. 
       Resimlerini; kendi deyimiyle; yağlı pastel boyayı ezerek çeşitli materyallerle karıştırıp özel bir kağıt üzerine parmaklarıyle  resmekmektedir. "Resim benim ruhum" dediği bir süreçte;  Türk resminin değerli ressamlarından Fikret Otyam'la tanışır. O'nun bir portresini yapar. Otyam'ın,   portresini çok beğenmesi ve önerisi  ile emekli olur. Bütün vaktini atolyesinde resim yapmakla geçirir. 
 
.
       6 Aralık 'ta İstanbul Kadıköy Moda  BAHARIYE SANAT GALERISI'nde sergilenmeye başlayıp,  18 Aralık' a kadar devam edecek olan Kisisel Resim Sergisi'ne Parmak İzlerim adını veren Ressam MEMİK, çeşitli koleksiyonlarda olan resimleri ve sanatseverler tarafından ilgiyle izlenen eserleriyle,  özellikle portrede cok başarılı ressamlarımızdandır. 
       Ressam arkadaşları ve sanat çevresiyle güzel dostluklar içerisinde bulunan Sanatçı, halen Ankara'da ikamet etmekte olup, sanat yaşamına çeşitli şehirlerde açtığı sergilerle ve kendi atölyesinde yaptığı resimlerle devam etmektedir. 
       İstanbul'da bulunan dostlarımızın, sanatseverlerimizin ve resme ilgisi olan okurlarımızın sevgili Memik Kibarkaya'nin resim sergisine gitmelerini öneririm.                Hem kişisel başarı ve azmin, hem resmetme duygusunun, bir köylü çocuğunu, hangi seviyelere çıkarabildiğini görmek için;   hem de bir insanı tıpatıp, aynısını   parmaklariyle nasıl bu kadar iyi   resmettiğine siz de şaşıracaksınız diye görmenizi isterim.
       Sanatçı arkadaşım Memik Kibarkaya' ya resim hayatında başarılarının devamını dilerken, bereketli ve bol satışlar temenni ederim.
       Sevgili dostlar, satın alınan resimler veya eserler;  bize kültürümüzden ve sanattan birer emanettir. Ancak, sanatçılara vermiş olduğumuz destek; onların sanatlarında ilerlemelerini sağlamakla kalmaz, sanatla iç içe  yaşayan toplumların birlik ve mutluluk içinde yaşamalarında önemli bir sosyal rol oynarlar. 
        Ata'mızın deyimiyle;  "Sanattan yoksun olan bir milletin hayat dallarından  birisi kopmuş demektir". 

 
Handan Çölaşan 

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  5.12.2018
İzlenme:  164
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Yeşil çamın Cesur kızları
Herkesin gözünü korkutan rolleri, onlar cesaretle ve büyük bir ustalıkla canlandırdılar. Onlar 70'li yılların ortalarında ve 80'li yıllarda Türk sinemasının erotizm kraliçeleriydi.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 21.2.2009 Devamı
 
Euorivision'da hedefim birincilik olmazsa ilk 5
Türkiye'yi Eurovision'da temsil etmeye hazırlanan pop şarkıcı Hadise, konser vermek için geldiği Kayseri'de, sahneye yaklaşık 2 saat geç çıktı. Verdiği frikikle kendini affettirdi!
Efe'ce Haber Gazetesi [ 27.11.2008 Devamı
 
2009 yılının saç modelleri
Dünyanın tanınmış ünlü yıldızları saçlarını nasıl değiştirdi? Ünlü kuaförlere giden ünlülerin saçlarının değişimleri sizlere fikir verebilir. Yeni yılda saçlarınızı değiştirin.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 26.12.2008 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

ÇOK KUTUPLU DÜNYA
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Prof. Dr. Hikmet Y CELKAN

DEMOKRASİ ÜZERİNE - II
Hüseyin TOPRAK

KARAMSAR BİR BAYRAM YAZISI…
M. Yahya EFE

YÜREĞİ SEVGİ DOLU İNSANLAR...
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Annem…
Orhan SELEN

Hayvanlar rehber olsun
Harika ÖREN

GERÇEK BABALARIN GÜNÜ
Belma Demir AKDAĞ

GÖRDÜM DUYDUM YAZDIM…
Sevgi Ünal

DEĞNEĞİN UÇLARI
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...
Arzu KÖK

Ankara Numune Hastanesi
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Handan ÇÖLAŞAN

Anneler Gününüz kutlu olsun
Ahmet GÖKSAN

ÇÖZÜMÜN NEFRETİ
Ayten YAVAŞÇA

Kültür bir yaşam biçimidir
Aslı ASLANER

GENELGEYLE DEVRİM
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

TEZİM ERDEM, YOLUM ERDEM
Sevinç ŞİMŞEK

Kadın olmak!
Melek Adalet ÖNOL

"Sevince"
Oktay ZERRİN

Ramazan Mektubu
Fevziye ŞİMDİ

MERHABA
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam