Vali Soytürk'ün Mercidabık Mesajı 
                        Devamı                       
 
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Karacoşkun'un 30 Ağustos Mesajı
      Devamı  

 

 

 Belediye başkanlarının yanında olacağım

 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlere ve oralarda yaşayan insanlara yapacakları tüm hayırlı çalışmalarda belediye başkanlarının yanında olacağını bildirdi.
  Devamı 

magazin
 
ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  20434654
Bugün Ziyaretçi :  5621
Aktif Ziyaretçiler :  125

Memik Kibarkaya RESİM SERGİSİ
 
 
       Sevgili okurlarımız,
       Sizlere bu yazımda doğuştan bir yetenek olan, ancak;  bunun hiç farkında olmadan çalışma hayatına atılıp sonradan içindeki resim yapma aşkını farkeden  ressam Memik Kibarkaya'dan bahsedeceğim.
       6-8 Aralık 2018 tarihleri arasında Istanbul Kadikoy Moda BAHARİYE SANAT GALERİSİ nde Parmak İzlerim adlı Kişisel Resim Sergisinde siz sanatseverlerle buluşacak olan ressam arkadaşım Memik Kibarkaya,   Ankara'da yaşamakta ve çeşitli koleksiyonerlerde eserleri bulunmaktadır.  
       1950 yılında Kahramanmaraş'ta dünyaya gelen Memik, her köy çocuğu gibi köyünde koyunlarını güderek büyür.  Hayvanları o kadar çok  sever ki,  büyüyünce veteriner olmaya karar verir. 
       Liseyi bitirir, üniversite sınavlarında veterinerlik bölümünü kazanır ve Fırat Üniversitesi Veterinerlik bölümünden mezun olup,  Anadolu'nun çeşitli il ve ilçelerinde veteriner, İlçe Müdürlüğü ve İl Müdürlüğü görevlerinde bulunur. Tarım Bakanlığında Daire Başkanlığı, Atom Enerji kurumunda  yine Daire Başkanlığı görevlerinde bulunur.
 
 
       Araştırmacı kimliğiyle tanınan Memik, çalışma yılları içerisinde yağlı pastel boyayı  bazı materyallerle karıştırıp  çeşitli boyalar elde ederek,  kendi teknigi ile resimler yapmaya ve bazı yerlerde resim sergileri açmaya başlar.
       Çalıştığı şehirlerde yaptığı resimleri sergilemeye başlar.  İlk kisisel resim sergisini 1980'de Kayseri'de açar. 1991'de Malatya,  2000'de Ankara ve arada sayamadığım çesitli il ve ilçelerde  elli civarında kişisel resim sergileri açar. 
       Resimlerini; kendi deyimiyle; yağlı pastel boyayı ezerek çeşitli materyallerle karıştırıp özel bir kağıt üzerine parmaklarıyle  resmekmektedir. "Resim benim ruhum" dediği bir süreçte;  Türk resminin değerli ressamlarından Fikret Otyam'la tanışır. O'nun bir portresini yapar. Otyam'ın,   portresini çok beğenmesi ve önerisi  ile emekli olur. Bütün vaktini atolyesinde resim yapmakla geçirir. 
 
.
       6 Aralık 'ta İstanbul Kadıköy Moda  BAHARIYE SANAT GALERISI'nde sergilenmeye başlayıp,  18 Aralık' a kadar devam edecek olan Kisisel Resim Sergisi'ne Parmak İzlerim adını veren Ressam MEMİK, çeşitli koleksiyonlarda olan resimleri ve sanatseverler tarafından ilgiyle izlenen eserleriyle,  özellikle portrede cok başarılı ressamlarımızdandır. 
       Ressam arkadaşları ve sanat çevresiyle güzel dostluklar içerisinde bulunan Sanatçı, halen Ankara'da ikamet etmekte olup, sanat yaşamına çeşitli şehirlerde açtığı sergilerle ve kendi atölyesinde yaptığı resimlerle devam etmektedir. 
       İstanbul'da bulunan dostlarımızın, sanatseverlerimizin ve resme ilgisi olan okurlarımızın sevgili Memik Kibarkaya'nin resim sergisine gitmelerini öneririm.                Hem kişisel başarı ve azmin, hem resmetme duygusunun, bir köylü çocuğunu, hangi seviyelere çıkarabildiğini görmek için;   hem de bir insanı tıpatıp, aynısını   parmaklariyle nasıl bu kadar iyi   resmettiğine siz de şaşıracaksınız diye görmenizi isterim.
       Sanatçı arkadaşım Memik Kibarkaya' ya resim hayatında başarılarının devamını dilerken, bereketli ve bol satışlar temenni ederim.
       Sevgili dostlar, satın alınan resimler veya eserler;  bize kültürümüzden ve sanattan birer emanettir. Ancak, sanatçılara vermiş olduğumuz destek; onların sanatlarında ilerlemelerini sağlamakla kalmaz, sanatla iç içe  yaşayan toplumların birlik ve mutluluk içinde yaşamalarında önemli bir sosyal rol oynarlar. 
        Ata'mızın deyimiyle;  "Sanattan yoksun olan bir milletin hayat dallarından  birisi kopmuş demektir". 

 
Handan Çölaşan 

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  5.12.2018
İzlenme:  236
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Yeşil çamın Cesur kızları
Herkesin gözünü korkutan rolleri, onlar cesaretle ve büyük bir ustalıkla canlandırdılar. Onlar 70'li yılların ortalarında ve 80'li yıllarda Türk sinemasının erotizm kraliçeleriydi.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 21.2.2009 Devamı
 
Euorivision'da hedefim birincilik olmazsa ilk 5
Türkiye'yi Eurovision'da temsil etmeye hazırlanan pop şarkıcı Hadise, konser vermek için geldiği Kayseri'de, sahneye yaklaşık 2 saat geç çıktı. Verdiği frikikle kendini affettirdi!
Efe'ce Haber Gazetesi [ 27.11.2008 Devamı
 
2009 yılının saç modelleri
Dünyanın tanınmış ünlü yıldızları saçlarını nasıl değiştirdi? Ünlü kuaförlere giden ünlülerin saçlarının değişimleri sizlere fikir verebilir. Yeni yılda saçlarınızı değiştirin.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 26.12.2008 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

MARKS YANILDI AMA ATATÜRK HAKLI ÇIKTI
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Hüseyin TOPRAK

KİLİS’TE BİR KONAĞIN ÖYKÜS܅
M. Yahya EFE

Şiir nedir, şair kimdir?
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Şeytan kulağımın dibinde…
Orhan SELEN

GÖRMEK İSTEYENLERE
Harika ÖREN

Sanat demek; İstanbul demek!
Belma Demir AKDAĞ

ZAMLARIN FRENİ PATLADI
Sevgi Ünal

EYLÜLE SİTEM
Arzu KÖK

Kaz Dağları ve Knidos
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Ayten YAVAŞÇA

“Gönlümün bülbülüsün”
Handan ÇÖLAŞAN

Murat Dedeman Hayatını Kaybetti
Ahmet GÖKSAN

FORMÜLÜN İKİRCİKLİSİ
Aslı ASLANER

KANATSIZ MARTILAR
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

HIZLI TREN DÜŞÜNCESİ
Fevziye ŞİMDİ

TEKERLEMELER
Oktay ZERRİN

MÜZİK ALIR, SATARIM
Şahika ÖNER

ANTALYA RENGARENK
Sevinç ŞİMŞEK

Deneyim yaşayarak olur
Melek Adalet ÖNOL

FİNAL
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...
Nevin BALTA

Lozan Zaferinin 96. Yıl Dönümü
İlknur Bakış

Mavi kelebeklerin hikâyesini bilir misiniz?

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam