Vali Soytürk'ün Mercidabık Mesajı 
                        Devamı                       
 
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Karacoşkun'un 30 Ağustos Mesajı
      Devamı  

 

 

 Belediye başkanlarının yanında olacağım

 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlere ve oralarda yaşayan insanlara yapacakları tüm hayırlı çalışmalarda belediye başkanlarının yanında olacağını bildirdi.
  Devamı 

magazin
 
ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  20434892
Bugün Ziyaretçi :  5859
Aktif Ziyaretçiler :  144

Kar altındaki 'Medeniyetler Beşiği' Ani'ye turist akını

Kars'ta, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "Medeniyetler Beşiği" olarak adlandırılan Ani Ören Yeri, bölgede etkili olan yoğun kar yağışının ardından ziyaretçi akınına uğradı.

Kar altındaki 'Medeniyetler Beşiği' Ani'ye turist akını
 
 
UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "Medeniyetler Beşiği" olarak adlandırılan Kars'taki Ani Ören Yeri, bölgede etkili olan yoğun kar yağışının ardından beyaz gelinliğini giyince adeta göz kamaştırdı.

Türkiye-Ermenistan sınırındaki Kars'ın Arpaçay ilçesi yakınında bulunan Ani Ören Yeri, 961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığı döneminde Ermeni hükümdarlarına başkentlik yaptı. 11. ve 12. yüzyıla ait İslam mimarisi eserlerini de bünyesinde barındıran antik şehir, 15 Temmuz 2016'da Dünya Mirası Listesi'ne dahil edildi.

İlk yerleşimin milattan önce 3 binli yıllara dayandığı ve Saka Türkleri, Sasaniler, Bagratlı Krallığı, Bizanslılar, Şeddat Oğulları Beyliği, Anı Gürcü Atabeyleri, Harzemşah Devleti, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlı Devleti ile Rusların hüküm sürdüğü Ani, bölgeye çok sayıda turist çekiyor.

"Dünya kenti", "Medeniyetler Beşiği", "Binbir Kilise" ve "40 Kapılı Şehir" olarak bilinen Ani'ye gelen yerli ve yabancı turistler, Anadolu'da yapılan ilk Türk camisi "Ebul Menucehr Camisi", "Amenaprgiç Kilisesi", "Ani", "Ani Katedrali", "Dikran Honentz Kilisesi", "Abugamir Pahlavuni Kilisesi" gibi eserlere yoğun ilgi gösteriyor.

Ziyaretçilerine tarihte yolculuk yaptıran ve her mevsim ayrı güzellik sunan Ani, bölgede son günlerde etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle ayrı bir güzelliğe büründü.

Bu durumu fırsat bilerek Ani'ye akın eden turistler, gördükleri manzara karşısında adeta büyülenip üzeri beyaz örtü ile kaplanan tarihi yapıları ve yöreyi gezip hem tarihe yolculuk yapıyor hem de bol bol fotoğraf çektirip bu anı ölümsüzleştiriyor. 

Dünya kenti 21 medeniyetin izlerini taşıyor

Kars İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ani'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdikten sonra daha çok ilgi gördüğünü söyledi.

Ani'nin Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonundan olduğunu anımsatan Doğanay, "Ani Ören Yeri üzerinde 21 medeniyetin izlerini taşıyan 21 eser şu an ayakta, Ani tarihte 4 defa çeşitli medeniyetlere başkentlik yapmış olan ülkemizin en büyük ören yerlerindendir. Ani, 4,5 kilometrelik sur sistemi, 68 hektarlık yürüyüş alanıyla ülkemizin en büyük ve meşhur ören yerlerinden biridir." dedi.

Doğanay, "Ani, yazın ayrı kışın ayrı güzel. Kışın Doğu Ekspresi dopingiyle Ani'ye akın akın insanlar geliyor. Doğu Ekspresi'nden inen herkesin ilk sorduğu soru 'Aniye nasıl gidebilirim?' Ani'ye Kars Valiliğimizin sunduğu servislerle günde iki servisle gidilebiliyor. Ani'deki tarihi bizzat görüp yaşıyorlar. Ziyaretçilerin daha hoş bir zaman geçirebilmeleri için Ani çevre düzenlemesi projesini bitirmek üzereyiz." diye konuştu. 

"Yerli turistlerimizin göz bebeği"

Ören yerinin her mevsim ilgi gördüğünü anlatan Doğanay, "Ani Türkiye'de hak ettiği yere doğru yavaş yavaş geliyor. Ani yazın da ayrı güzel. Kars'taki 118 endemik bitki türümüzün tamamı Ani ve yöresinde var, bu zengin florada Ani'nin yapıları ayrı mimari özellik taşıyor. Ani'de kışın farklı güzellik oluyor, biz Aniye 'Gelinlik giydi' diyoruz. Ani'deki kızıl taşların farklı ve güzel rengi var, bu kızıl taşlar beyaz örtüyle kaplanınca gelinlik giymiş gibi duruyor." ifadesini kullandı.

Doğanay, Ani Ören Yeri'nin özellikle yerli turistlerin gözdesi olduğunu ifade ederek, "Ani'de kışın ziyaretçi sayısı bakımından önemli artış görüyor. Ani UNESCO'ya girmeden önce ziyaretçi sayısı 44-45 bindi, şu an 90 bine ulaşmış durumda, ziyaretçi sayısı yüzde 100 arttı, özellikle yerli turistlerimiz çok merak ediyor. Burası yerli turistlerimizin göz bebeği, herkesi Ani'ye bekliyoruz." şeklinde konuştu. 

Ziyaretçilerden Ömer Aksu, Batman'dan Kars'a geldiklerini ve Ani Ören Yeri'ni gezdiklerini anlatarak, "Burası biraz soğuk ama çok güzel, soğuk burayı güzelleştiriyor. Ani'deki eserlerin hepsi tek başına ayrı güzel. Buraya mutlaka gelin. Çok eski kalıntılar var, görülmesini tavsiye ederim." dedi.

AA

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  18.12.2018
İzlenme:  145
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Usta Şair Fatma Uçarlar'de Efece haber'de
Ne hoş geldin dersin, ne güle güle,
Sever miyim seni ben bile bile?
Benden değil aşkı, Allah’tan dile,
Yolun açık olsun, git güle güle.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 6.11.2010 Devamı
 
Sevinç Şimşek şiirleri
Faili meçhul cinanayetler hep gece işlenir
Benim failim belli mechul zaman
Sebebim sen sebebim geceydi.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 23.5.2010 Devamı
 
Şair Yazarımız Şenses Us’un Şiirleri
Ankara (Efece haber) - “Tabiattan Yansımalar” Resim Sergisi ve “Adını Koyamadığım Sevdam” isimli şiir kitabı ile okuyucularımızın beğenisini kazanan, ressam-şair Şenay Us’da Efece Haber ‘in şair yazarlar ailesine katıldı.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 16.1.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

MARKS YANILDI AMA ATATÜRK HAKLI ÇIKTI
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Hüseyin TOPRAK

KİLİS’TE BİR KONAĞIN ÖYKÜS܅
M. Yahya EFE

Şiir nedir, şair kimdir?
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Şeytan kulağımın dibinde…
Orhan SELEN

GÖRMEK İSTEYENLERE
Harika ÖREN

Sanat demek; İstanbul demek!
Belma Demir AKDAĞ

ZAMLARIN FRENİ PATLADI
Sevgi Ünal

EYLÜLE SİTEM
Arzu KÖK

Kaz Dağları ve Knidos
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Ayten YAVAŞÇA

“Gönlümün bülbülüsün”
Handan ÇÖLAŞAN

Murat Dedeman Hayatını Kaybetti
Ahmet GÖKSAN

FORMÜLÜN İKİRCİKLİSİ
Aslı ASLANER

KANATSIZ MARTILAR
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

HIZLI TREN DÜŞÜNCESİ
Fevziye ŞİMDİ

TEKERLEMELER
Oktay ZERRİN

MÜZİK ALIR, SATARIM
Şahika ÖNER

ANTALYA RENGARENK
Sevinç ŞİMŞEK

Deneyim yaşayarak olur
Melek Adalet ÖNOL

FİNAL
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...
Nevin BALTA

Lozan Zaferinin 96. Yıl Dönümü
İlknur Bakış

Mavi kelebeklerin hikâyesini bilir misiniz?

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam