Kilis Valisi Soytürk'ün Kilis'in İl oluşunun  24. yıldönümü mesajı
 

Devamı 

 

Rektör Karacoşkun'un Öğrencilere başarılar diledi

 

Devamı 

 

 

 
 
Üniversite sınavları saat kaçta başlayıp, bitecek?
  Devamı 

 
magazin
 
Girne'de "Basma Fistan Giyerim Sergisi"
  Devamı  
 
 

Hamiyet Yüceses-Sevmekten kim usanır

 

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  19832658
Bugün Ziyaretçi :  2561
Aktif Ziyaretçiler :  121

ÇOCUK GELİNE HAYIR, ŞİDDETE HAYIR!
 

 
"18 Ocak 2014 Cumartesi saat: 12.00'de Beyoğlu Cezayir Restaurant'ta edebiyatçı/sanatçı kadınlar bir araya geliyor, basın açıklaması yapıyoruz. 8 Mart'a kadar farklı eylemlilikleri örgütlüyoruz. Sen de GEL! cezayir.grubu@gmail.com adresine imza ver.Kampanyanın yayılmasına lütfen destek ol! ANLADIK, GÜRÜLTÜ YAPMAYINCA DÖNÜP BAKMIYORLAR! Cezayir Grubu"
***
.
Yukarıdaki davetiye ile ilk toplantılarını yapan edebiyatçı/sanatçı kadınlar, bir basın bildirisi ile ülkemizin en önemli sorunu olduğu halde kulak ardı edilen çocuk gelinler konusunda ortak kararlar alıp bir sonraki toplantıda uygulamaya geçilecek hususlarda hem fikir oldular. Konuşmalarda kız çocuklarını küçük yaşta evlendiren aileler ve bu evliliğin diğer tarafı olan koca ele alındı. Önceleri küçük kızlarla evlenme durumuna bir fedofili vakası gibi bakılsa da bunun fedofili gibi bir hastalık adı altında masum gösterilmesine sebep olacağı düşünüldü. Bu evlilikler fedofili davranışı olsa da ilgili konuda kamuoyundan destek alırken bu başlık altında işlenmemesine özen gösterilmesi kararlaştırıldı. Gelenekler ve inanışlar zoruyla yapılan evliliklerde erkeğin pedofili olmadığına işaret edilip hasta gibi kabul görmesinin acıma duygusuna yol açacağı söylenerek kanun çıkarılması için gerekli çalışmaların başlatılması konuşuldu.
.
Toplantıda sokaklarda ve okullarda çocuk gelin ve kadına karşı şiddeti kınayan gösteriler yapılması kararlaştırıldı. 8 Mart etkinlikleri için bir sonraki toplantıya öneriler getirilmesi uygun görüldü. Ayrıca yeni kurulan bu oluşumun edebiyatçı/sanatçı kadınların mesleki faaliyetlerinden güç alabileceği gibi her kadına ve erkeğe açık olduğu da belirtildi.
.
Basın bildirisi şöyle:
.
ÜLKEYİ YÖNETENLERE, YASA YAPICILARA, KAMUOYUNA!
Yaşanmış olanları, yaşadıklarımızı ve yaşayacak olduklarımızı kelimelerle, oyunlarla, şarkılarla; aklımızla kalbimizle bedenimizle anlatmayı seçmiş; sanatı bir kimlik olarak kabul etmiş kadınlar olarak vicdanı olan herkes kadar bu duyarsızlık karşısında hayretli, kırgın ve öfkeliyiz. Son yıllarda kanlı bir başlık olarak hayatımızın ortasında duran “Kadın Cinayetleri”nin politik olduğunu biliyoruz. Ve diyoruz ki; bu cinayetleri sadece ölümcül darbeyi vuran eller işlemiyor. O ellerin güvendiği, sırtını dayadığı karanlık bir duvar var. Biz o duvarda yazılanları okuyabiliyoruz. Cinsiyetçi bir algı yaratan ana akım medyanın denetimsiz sunumlarından; “namus” öğretileriyle katili koruyan, kadını bir varlık olarak görmeyen bu kabartılmış zihniyet karşısında; kadının her geçen gün artan bir şiddetle karşılaştığına ve can güvenliğinden uzaklaştığına kederle, isyanla tanıklık ediyoruz. Bu ülkede her gün ortalama üç kadın cinayete kurban veriliyor. Çocuk gelinlerin bedenleri iğdiş ediliyor. Tecavüze uğrayanların sayısını ve hikâyelerini yazan kâğıtlar her gün çoğalıyor. Kadını bir arzu nesnesi olarak görenler birer ölüm makinesi gibi aramızda dolaşıyor! Zalim, aşkına karşılık bulamadığında; kadın çalışmak kendi ekmeğini kazanmak istediğinde; kendi hayatına sahip çıkıp bir eşya olmadığını söylediğinde, en basit şekliyle ‘boşanmak’ istediğinde; herkesin gözü önünde katlediliyor! Görmüyor musunuz kara duvarda kanlı ellerin izi var! Şimdi eğer o ellerden biri sizinki değilse bir dakika daha tahammül kalmadı. Biz bu ülkede kendini sanat/edebiyat yoluyla ifade eden kadınlar olarak yüksek sesle talep ediyoruz: Kadını sosyal hayattan uzaklaştıran ve hiçleştiren politikalardan, kadının bedenini cezalandırmaktan, derhal vazgeçiniz! Çocuk yaşta evlilikleri derhal yasaklayınız! Suç duyurusunda bulunan kadının öldürülmesini beklemeden gerekli tedbirleri “süresiz” alınız!
.
Kadın sığınma evlerini düzenleyerek, çoğaltarak, gizlilik ilkesini gözetiniz! Kadın cinayetlerinin çoğalmasının bir nedeni de erkeğin lehine işleyen ceza indirimleridir. Şimdiye kadar yapmadığınızı yapınız! Teşvik edici değil caydırıcı yasalarla en ağır cezayı alacağını, o kara duvara büyük harflerle yazınız!
.
CİNAYETLERE, ŞİDDETE ORTAK OLMAYINIZ!
Bu sürecin ve yasal düzenlemelerin takipçisi olduğumuzu, sanatın/edebiyatın aydınlattığı her platformda sonuç alana kadar bütün gücümüzle “ADALET” diye bağıracağımızı siz de bilin istiyoruz ve “bu daha başlangıç!” diyoruz…
 
Çağrıcılar: Asuman Susam (Şair) Betül Dünder (Şair) Buket Uzuner (Yazar) Deniz Durukan (Şair) Eren Aysan (Şair) Emel İrtem (Şair) Jale Sancak (Yazar) Latife Tekin (Yazar) İlkay Akkaya (Müzisyen) Mehtap Meral (Şair- Müzisyen) Necmiye Alpay (Eleştirmen) Serra Yılmaz (Oyuncu-Çevirmen) Şebnem Sönmez (Oyuncu) Yasemin Göksu (Müzisyen)
.
Sevgi ÜNAL (Efece Haber)
 
Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  24.1.2014
İzlenme:  2319
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Yılın en fedakâr annesini seçiyoruz
Ankara (Efece haber) - Efece Haber gazetesi olarak “2010 yılının en fedakâr annesi" ni okurlarımıza sçtiriyoruz.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 19.4.2010 Devamı
 
Polis Eşleri Tanışma yemeği
Manisa (Efece haber) – Manisa İl Emniyet Müdürlüğü, Anemon Otel'de “Polis Eşleri Tanışma Yemeği” düzenledi.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 12.10.2009 Devamı
 
BİRAZ DENİZ, BİRAZ UYKU…
Havalar artık iyice bunaltıcı olmaya başladı, yaz kendini iyiden iyiye belli etti. Bu zamanlarda ilk durağımız tabi ki deniz ya da havuz olacaktır. Deniz kenarında huzur bulurken şıklığımıza da dikkat edeceğiz.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 28.6.2013 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

ÇOK KUTUPLU DÜNYA
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Prof. Dr. Hikmet Y CELKAN

DEMOKRASİ ÜZERİNE - II
Hüseyin TOPRAK

KARAMSAR BİR BAYRAM YAZISI…
M. Yahya EFE

YÜREĞİ SEVGİ DOLU İNSANLAR...
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Annem…
Orhan SELEN

Hayvanlar rehber olsun
Harika ÖREN

GERÇEK BABALARIN GÜNÜ
Belma Demir AKDAĞ

GÖRDÜM DUYDUM YAZDIM…
Sevgi Ünal

DEĞNEĞİN UÇLARI
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...
Arzu KÖK

Ankara Numune Hastanesi
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Handan ÇÖLAŞAN

Anneler Gününüz kutlu olsun
Ahmet GÖKSAN

ÇÖZÜMÜN NEFRETİ
Ayten YAVAŞÇA

Kültür bir yaşam biçimidir
Aslı ASLANER

İÇ SIZISI BAYRAMLAR
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

TÜRKİYE'NİN HER ŞEHRİNE "ÇOCUK KÜLTÜR MERKEZİ" AÇILMALI
Sevinç ŞİMŞEK

Kadın olmak!
Melek Adalet ÖNOL

"Sevince"
Oktay ZERRİN

Ramazan Mektubu
Fevziye ŞİMDİ

MERHABA
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam