Vali Soytürk'ün Mercidabık Mesajı 
                        Devamı                       
 
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Karacoşkun'un Mercidabık Zaferi Mesajı
      Devamı  

 

 
 
Mercidâbık Zaferi kutlu olsun
  Devamı 

magazin
 
ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  20299865
Bugün Ziyaretçi :  1656
Aktif Ziyaretçiler :  164

ÇOCUK GELİNE HAYIR, ŞİDDETE HAYIR!
 

 
"18 Ocak 2014 Cumartesi saat: 12.00'de Beyoğlu Cezayir Restaurant'ta edebiyatçı/sanatçı kadınlar bir araya geliyor, basın açıklaması yapıyoruz. 8 Mart'a kadar farklı eylemlilikleri örgütlüyoruz. Sen de GEL! cezayir.grubu@gmail.com adresine imza ver.Kampanyanın yayılmasına lütfen destek ol! ANLADIK, GÜRÜLTÜ YAPMAYINCA DÖNÜP BAKMIYORLAR! Cezayir Grubu"
***
.
Yukarıdaki davetiye ile ilk toplantılarını yapan edebiyatçı/sanatçı kadınlar, bir basın bildirisi ile ülkemizin en önemli sorunu olduğu halde kulak ardı edilen çocuk gelinler konusunda ortak kararlar alıp bir sonraki toplantıda uygulamaya geçilecek hususlarda hem fikir oldular. Konuşmalarda kız çocuklarını küçük yaşta evlendiren aileler ve bu evliliğin diğer tarafı olan koca ele alındı. Önceleri küçük kızlarla evlenme durumuna bir fedofili vakası gibi bakılsa da bunun fedofili gibi bir hastalık adı altında masum gösterilmesine sebep olacağı düşünüldü. Bu evlilikler fedofili davranışı olsa da ilgili konuda kamuoyundan destek alırken bu başlık altında işlenmemesine özen gösterilmesi kararlaştırıldı. Gelenekler ve inanışlar zoruyla yapılan evliliklerde erkeğin pedofili olmadığına işaret edilip hasta gibi kabul görmesinin acıma duygusuna yol açacağı söylenerek kanun çıkarılması için gerekli çalışmaların başlatılması konuşuldu.
.
Toplantıda sokaklarda ve okullarda çocuk gelin ve kadına karşı şiddeti kınayan gösteriler yapılması kararlaştırıldı. 8 Mart etkinlikleri için bir sonraki toplantıya öneriler getirilmesi uygun görüldü. Ayrıca yeni kurulan bu oluşumun edebiyatçı/sanatçı kadınların mesleki faaliyetlerinden güç alabileceği gibi her kadına ve erkeğe açık olduğu da belirtildi.
.
Basın bildirisi şöyle:
.
ÜLKEYİ YÖNETENLERE, YASA YAPICILARA, KAMUOYUNA!
Yaşanmış olanları, yaşadıklarımızı ve yaşayacak olduklarımızı kelimelerle, oyunlarla, şarkılarla; aklımızla kalbimizle bedenimizle anlatmayı seçmiş; sanatı bir kimlik olarak kabul etmiş kadınlar olarak vicdanı olan herkes kadar bu duyarsızlık karşısında hayretli, kırgın ve öfkeliyiz. Son yıllarda kanlı bir başlık olarak hayatımızın ortasında duran “Kadın Cinayetleri”nin politik olduğunu biliyoruz. Ve diyoruz ki; bu cinayetleri sadece ölümcül darbeyi vuran eller işlemiyor. O ellerin güvendiği, sırtını dayadığı karanlık bir duvar var. Biz o duvarda yazılanları okuyabiliyoruz. Cinsiyetçi bir algı yaratan ana akım medyanın denetimsiz sunumlarından; “namus” öğretileriyle katili koruyan, kadını bir varlık olarak görmeyen bu kabartılmış zihniyet karşısında; kadının her geçen gün artan bir şiddetle karşılaştığına ve can güvenliğinden uzaklaştığına kederle, isyanla tanıklık ediyoruz. Bu ülkede her gün ortalama üç kadın cinayete kurban veriliyor. Çocuk gelinlerin bedenleri iğdiş ediliyor. Tecavüze uğrayanların sayısını ve hikâyelerini yazan kâğıtlar her gün çoğalıyor. Kadını bir arzu nesnesi olarak görenler birer ölüm makinesi gibi aramızda dolaşıyor! Zalim, aşkına karşılık bulamadığında; kadın çalışmak kendi ekmeğini kazanmak istediğinde; kendi hayatına sahip çıkıp bir eşya olmadığını söylediğinde, en basit şekliyle ‘boşanmak’ istediğinde; herkesin gözü önünde katlediliyor! Görmüyor musunuz kara duvarda kanlı ellerin izi var! Şimdi eğer o ellerden biri sizinki değilse bir dakika daha tahammül kalmadı. Biz bu ülkede kendini sanat/edebiyat yoluyla ifade eden kadınlar olarak yüksek sesle talep ediyoruz: Kadını sosyal hayattan uzaklaştıran ve hiçleştiren politikalardan, kadının bedenini cezalandırmaktan, derhal vazgeçiniz! Çocuk yaşta evlilikleri derhal yasaklayınız! Suç duyurusunda bulunan kadının öldürülmesini beklemeden gerekli tedbirleri “süresiz” alınız!
.
Kadın sığınma evlerini düzenleyerek, çoğaltarak, gizlilik ilkesini gözetiniz! Kadın cinayetlerinin çoğalmasının bir nedeni de erkeğin lehine işleyen ceza indirimleridir. Şimdiye kadar yapmadığınızı yapınız! Teşvik edici değil caydırıcı yasalarla en ağır cezayı alacağını, o kara duvara büyük harflerle yazınız!
.
CİNAYETLERE, ŞİDDETE ORTAK OLMAYINIZ!
Bu sürecin ve yasal düzenlemelerin takipçisi olduğumuzu, sanatın/edebiyatın aydınlattığı her platformda sonuç alana kadar bütün gücümüzle “ADALET” diye bağıracağımızı siz de bilin istiyoruz ve “bu daha başlangıç!” diyoruz…
 
Çağrıcılar: Asuman Susam (Şair) Betül Dünder (Şair) Buket Uzuner (Yazar) Deniz Durukan (Şair) Eren Aysan (Şair) Emel İrtem (Şair) Jale Sancak (Yazar) Latife Tekin (Yazar) İlkay Akkaya (Müzisyen) Mehtap Meral (Şair- Müzisyen) Necmiye Alpay (Eleştirmen) Serra Yılmaz (Oyuncu-Çevirmen) Şebnem Sönmez (Oyuncu) Yasemin Göksu (Müzisyen)
.
Sevgi ÜNAL (Efece Haber)
 
Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  24.1.2014
İzlenme:  2384
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Yılın en fedakâr annesini seçiyoruz
Ankara (Efece haber) - Efece Haber gazetesi olarak “2010 yılının en fedakâr annesi" ni okurlarımıza sçtiriyoruz.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 19.4.2010 Devamı
 
Polis Eşleri Tanışma yemeği
Manisa (Efece haber) – Manisa İl Emniyet Müdürlüğü, Anemon Otel'de “Polis Eşleri Tanışma Yemeği” düzenledi.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 12.10.2009 Devamı
 
BİRAZ DENİZ, BİRAZ UYKU…
Havalar artık iyice bunaltıcı olmaya başladı, yaz kendini iyiden iyiye belli etti. Bu zamanlarda ilk durağımız tabi ki deniz ya da havuz olacaktır. Deniz kenarında huzur bulurken şıklığımıza da dikkat edeceğiz.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 28.6.2013 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

ERGENEKON'DAN ESTERGON'A
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Hüseyin TOPRAK

BAYRAM – EĞİTİM – İSTİHDAM…
M. Yahya EFE

Mercidâbık Zaferi kutlu olsun
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Şeytan kulağımın dibinde…
Orhan SELEN

GÖRMEK İSTEYENLERE
Harika ÖREN

Sonbahar’da görüşmek üzere…
Belma Demir AKDAĞ

KAZDAĞLARINDA ALTIN İÇİN BİNLERCE CAN GİTTİ
Sevgi Ünal

SİYANÜRLENEN HAYALLERİMİZ
Arzu KÖK

Ölmek İstemiyorum!...
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Ayten YAVAŞÇA

“Gönlümün bülbülüsün”
Handan ÇÖLAŞAN

Murat Dedeman Hayatını Kaybetti
Ahmet GÖKSAN

ÇIKARILACAK DERS
Aslı ASLANER

DÜŞÜNEMİYORUM
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

MERCİDABIK MEYDAN MUHAREBESİ
Fevziye ŞİMDİ

MASAL TÜRLERİ
Oktay ZERRİN

DEPREM VE KALBİM...
Şahika ÖNER

ANTALYA RENGARENK
Sevinç ŞİMŞEK

Kadına şiddete hayır demiyorum!
Melek Adalet ÖNOL

FİNAL
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...
Nevin BALTA

Lozan Zaferinin 96. Yıl Dönümü
İlknur Bakış

Mavi kelebeklerin hikâyesini bilir misiniz?

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam