Vali Soytürk muhtarlarla toplantı yaptı
 
Kilis Valisi Recep Soytürk, Yavuzlu Köyünde merkeze bağlı köy muhtarları ile toplantı yaptı.
 
Vali Soytürk, Yavuzluköyündeki merkeze bağlı muhtarlar ile yapılan toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Sümer, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Ersin Aslan ile diğer yetkililer katıldı.
 
                        Devamı                       
 
 

 

 
 
‘Birlikte yürüyelim, zorlukları birlikte aşalım’
  Devamı 

magazin
 
ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  20275075
Bugün Ziyaretçi :  3988
Aktif Ziyaretçiler :  131

JAPONYADAN ÖRNEK ALABİLECEKLERİMİZİN SIRASIZ LİSTESİ
Bir Japonya lafı dolaşıp duruyor etrafta bir süredir. Sosyal medyada var, haberlerde, televizyon programlar, ında, gazetelerde. Okuyoruz haliyle yazılınca, konuşulunca. Böylece Japonya ilgim yeniden depreşti. Eskiden sohbet ettiğim, Türkçe bilen birkaç Japon arkadaştan bildiklerim ve biraz da benim araştırmalarımdan ortaya karışık bir mini “ Japonya’nın nesini örnek alabiliriz” yazısı hazırladım bu hafta. 
 
Japonya gerçekten çok ilginç bir ülke. Bizim insanımız Japon’ları çok sever ama onlara biraz saf gözüyle bakar. Japonlardaki nezaket, saygı, çalışma disiplini, çalışkanlık ve topluma adanmışlık bize garip geliyor galiba. 
 
Japonya ile ilgili biraz araştırma yapıldığında ortaya çıkan ilk sonuçlar şöyle; dünyadaki robotların yarısından fazlası Japonya’da. Bu robotlar yürüyen, takla atan, resepsiyonda insan karşılayan, yani epey insansı robotlar. Yani bu robotları geliştirecek beyin gücü Japonyada fazlasıyla var. 
Bizim ülkemizde özür dilemek -afedersiniz ama- ‘ enayilik’ olarak görülürken Japonyada özür dilemek bir erdem ve özür kelimesine karşılık gelen 20 den fazla kelime var. 
 
Dünyanın ilk romanı Japonyada yazılmış. Bir kadın yazar tarafından. Kitaplar için harcanan kağıt tuvalet kağıdı için harcanan kitaplardan daha fazla. Okuma bilenlerin oranı yüzde yüz. Yani Japonyada okuma yazma bilmeyen yok. Dolayısıyla Japonyada kitap okuma oranı da oldukça yüksek.Ortalama olarak verilen rakamlarda  kişibaşına okunan kitap bir yılda 25. Ders kitapları, akademik kitaplar buna dahil değil. Bu rakamın yüksekliği bizim ülkemizdeki okuma oranlarına bakınca anlaşılıyor. Bizim ülkemizde bir yılda 12.000    ( on iki bin) kişiye 1 kitap düşüyor. 
 
Tüm dünyada cinayet vakalarının en düşük olduğu ülke Japonyadır. Buna rağmen 24 – 40 yaş arası erkek ölümlerinin en yüksek olduğu ülkede Japonyadır. Bu erkeklerin ölüm sebebi ise intihardır. İntiharın örnek alınacak bir tarafı yok elbette ama insanları bu noktaya getiren ahlak anlayışı örnek alınabilir. Japonladaki iş ahlakı, iş disiplini, iş onuru gerçekten insan için, toplum için çok önemli. Doğru çalışmak bir saygınlık konusu. Çalımakda amaç para kazanmak değil. Para çalışmanın karşılığı. Çalışmakta ilk hedef ülke faydası. 
 
Japonlar o kadar çok çalışır ki yemek yapmaya, tatile pek vakit ayırmazlar. Hazır yemek kültürü bu sebepten  çok gelişmiştir. Hazır yemek sağlıksızdır diyecek olursanız hemen söyleyeyim, dünyanın en uzun yaşayan insanları da Japonyadadır. 
 
Çok kalabalık olmasına rağmen gece sokaklarda rahatlıkla gezilebilir. Japonyada insanlar birbirine karışmaz. Sokakta garip bir kıyafetle dahi yürüseniz sizi rahatsız edecek şekilde dik dik bakmazlar. Birbirlerini ve herkezi eğilerek selamlarlar. 
 
Japonyada eğitim genel olarak gelenekçi bir sistemle; yenilikçi tekniklerle sürdürülür. Okul öncesi eğitim oranı yüzde 98 dir. Yani neredeyse tüm öğrenciler anaokuluna gitmektedir. Bunun birinci sebebi eğitime verilen önem nedeni ile küçük yaşta okula başlanması  diğeri ise kadınların aktif olarak çalışma hayatında bulunmasıdır. Okulların tamamında fen labratuvarları aktif olarak kullanılır. Okuldaki tüm öğrenciler deneyleri bizzat kendi deney aletleri ile yapar. Bunun yanında matematik en önem verilen derstir. 
 
Okullara ayakkabı ile girilmez. Okullarda temizlik görevlileri çalışmaz. Okulun temizliğinden öğretmenler ve öğrenciler birlikte sorumludur. Bayağı bildiğin, kovalarla, paspaslarla, süpürgelerle, toz bezleriyle temizlik yaparlar; çöplerini ( elbetteki ayrıştırdıktan sonra) kendileri atarlar. 
Japonyada en prestijli meslek öğretmenliktir. Her isteyen kolay kolay öğretmen olamaz. Bizdeki gibi hiçbirşey olamazsan öğretmen olursun mantığı yok yani. 
 
Ulusal bütçenin tamamının % 12 si eğitime ayrılmaktadır. Bunun yanında teknik liseler oldukça yaygındır. Çok çeşitli teknik liseler vardır ve teknik liseyi bitiren birinin işsiz kalması düşünülemez. 
Aslında Japonlar örnek alınması gereken çok köklü bir uygarlık. Ancak tüm bu saydıklarımıza rağmen Japonya kadın erkek ayrımcılığında dünyada ilk sıralarda yer alıyor. G-20 ülkeleri arasında yer alan Japonya kadın erkek ayrımcılığında en geri ülkelerle aynı seviyede. Ülkede bu ayırımcılık gerçek bir sorun; hem iş yaşamında hem de sosyal hayatta.  
 
İşte bu ileri ayırımcılğın sonuçlarından biri ise ‘ kadın üniversiteleri’dir ne yazık ki. Sayısı oldukça azalsa ve artık fazla talep olmasa da hala varlığını koruyan kadın üniversileri benim gözümde bir utanç kaynağıdır. Japonyanın örnek alınabilecek pek çok uygulaması varken asla kabul edilemeyecek tek noktasıdır. 
 
Ayrımcılığa karşı mücadele eden Japon kadın kardeşlerimizi destekliyoruz. Konu eşitlikse, belki, biraz, şu konuda, bu konuda, kas yapısı, kaburga sayısı filan demeden tam eşitlik olmalıdır. 
Kadın olmadan erkek olamaz, erkek olmadan kadın olamaz. İkisinin arasında TAM EŞİTLİK yoksa yaşamında DENGESİ olamaz.
 
 

 

Ekleyen:  Aslı ASLANER
Tarih:  14.7.2019
Yazdır:Yazdır
Eklenen Yorumlar 
Aslı ASLANER Yazıları
YİNE YENİ YENİDEN DEĞİŞEN EĞİTİM SİSTEMİAslı ASLANER [ 18.8.2019 Devamı
FERHAT’IN BİRAZCIK SİYANÜRÜ OLSAYDI...Aslı ASLANER [ 12.8.2019 Devamı
SİYAH BİR OTİZM TABLOSUAslı ASLANER [ 4.8.2019 Devamı
HORMON EVRENİAslı ASLANER [ 28.7.2019 Devamı
BİLİNÇLİ HASTA Aslı ASLANER [ 22.7.2019 Devamı
ANKARA’NIN DENİZİ Aslı ASLANER [ 8.7.2019 Devamı
KAFAMDA DELİ SORULAR Aslı ASLANER [ 1.7.2019 Devamı
İTİMADIM TAMAslı ASLANER [ 24.6.2019 Devamı
GENELGEYLE DEVRİMAslı ASLANER [ 17.6.2019 Devamı
İÇ SIZISI BAYRAMLARAslı ASLANER [ 9.6.2019 Devamı
“ŞU DAĞLARDA GEYİK KALMADI”Aslı ASLANER [ 3.6.2019 Devamı
GÜNEŞ BİR BAŞKA DOĞARKENAslı ASLANER [ 26.5.2019 Devamı
Sayfalar : 1  
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

ERGENEKON'DAN ESTERGON'A
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Prof. Dr. Hikmet Y CELKAN

DEMOKRASİ ÜZERİNE - II
Hüseyin TOPRAK

BAYRAM – EĞİTİM – İSTİHDAM…
M. Yahya EFE

Ülkenin geleceği yanıyor
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Şeytan kulağımın dibinde…
Orhan SELEN

GÖRMEK İSTEYENLERE
Harika ÖREN

Sonbahar’da görüşmek üzere…
Belma Demir AKDAĞ

KAZDAĞLARINDA ALTIN İÇİN BİNLERCE CAN GİTTİ
Sevgi Ünal

SİYANÜRLENEN HAYALLERİMİZ
Arzu KÖK

Satılan, Kirletilen Cennet
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Ayten YAVAŞÇA

“Gönlümün bülbülüsün”
Handan ÇÖLAŞAN

Murat Dedeman Hayatını Kaybetti
Ahmet GÖKSAN

ÇIKARILACAK DERS
Aslı ASLANER

YİNE YENİ YENİDEN DEĞİŞEN EĞİTİM SİSTEMİ
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

PARK KÜLTÜRÜ
Fevziye ŞİMDİ

MASAL TÜRLERİ
Oktay ZERRİN

DEPREM VE KALBİM...
Şahika ÖNER

ANTALYA RENGARENK
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...
Melek Adalet ÖNOL

Yıllar geçmemiş gibi sev
Sevinç ŞİMŞEK

ORMANLAR YANARKEN
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...
Nevin BALTA

Lozan Zaferinin 96. Yıl Dönümü

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam