Vali Soytürk muhtarlarla toplantı yaptı
 
Kilis Valisi Recep Soytürk, Yavuzlu Köyünde merkeze bağlı köy muhtarları ile toplantı yaptı.
 
Vali Soytürk, Yavuzluköyündeki merkeze bağlı muhtarlar ile yapılan toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Sümer, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Ersin Aslan ile diğer yetkililer katıldı.
 
                        Devamı                       
 
 

 

 
 
‘Birlikte yürüyelim, zorlukları birlikte aşalım’
  Devamı 

magazin
 
ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  20275019
Bugün Ziyaretçi :  3932
Aktif Ziyaretçiler :  165

TÜRK ÇOCUK EDEBİYATININ GELİŞİMİ
        Tanzimat dönemi (1839), Türk çocuk edebiyatının da başlangıcı sayılabilir. Tanzimat’tan önce (masal, bilmece, Nasreddin Hoca fıkraları, tekerleme, deyimler, atasözleri) sözlü edebiyat türleri ile Karagöz gibi görsele dayanan edebiyat türleri çocuk edebiyatına hakimdi. 
       Tanzimat döneminde Kayserili Dr. Rüştü'nün 1859 yılında yazmış olduğu Arapça alfabe kitabının arkasında çocuk hikâyeleri, fabl çevirileri, kısa hayvan öyküleri vardı. 1869 yılında basılan Mümeyyiz adlı derginin her sayısı renkli sayfalardan oluşmuştu. İçlerinde çocuklar için bilmeceler ve fıkralar vardı. 
       Ahmet Mithat'ın "Hace-i Evvel" ve "Kıssadan Hisse" (1871) isimli kitapları ilk çocuk kitapları sayılabilir. 1883’te ise Çaylak Tevfik Nasrettin Hoca fıkralarını kitap halinde toplamıştır. 
       Türkiye'nin ilk çocuk kitapları Tanzimat dönemi yazarlarından Ahmet Mithat, Recaizade Ekrem ve Şinasi tarafından Fransızca’dan çevrilen kısa şiirler ve hayvan hikâyeleridir. Ziya Paşa, J.J. Rousseau’nun "Emile" isimli kitabını çocuklar için tercüme etmiştir. Recaizade Ekrem ve Muallim Naci sırasıyla "Tefekkür" ve "Ömer'in Çocukluğu" isimli eserleri çocuklar için yayınlamışlardır. Yusuf Kamil Paşa Fenelon'dan yaptığı çevirileri "Tercüme-i Telemak" (1862) isimli eserinde yayınlarken, Vakanuvis Lütfü Daniel Defoe'nun "Robinson Crusoe", Mahmut Nedim Jonathan Swift'in "Gulliver'in Gezileri" adlı kitaplarını ve Mehmet Emin de Jules Verne'in "Merkezi Arza Seyahat" ve "Balonda Beş Hafta Seyahat" adlı romanlarını çevirmiştir.
       Daha sonra Ahmet Rasim, Ahmet Mithat, Ziya Gökalp, Ömer Seyfettin, Tevfik Fikret, İbrahim Alaattin Gövsa, Aka Gündüz, Ali Ekrem Bolayır,  Ali Ulvi Elöve gibi pek çok yazar ve şair de çocuklar için kitap yazmaya başladılar. Cumhuriyetin ilanından sonra harf devrimi ile yazılmış olan bu kitaplar yeni harfler ile tekrar basılmıştır.         Bu dönemde Çocuk kitaplarında önde gelen isimler Reşat Nuri Gültekin,  Kemalettin Tuğcu, Mahmut Yesari, Peyami Safa, Abdullah Ziya Kazanoğlu, Ragıp Çalapala gibi yazarlardır. 
       1940 yılına kadar çocuk kitapları sayısında fazla bir artış görülmez. 1943-46 yılları arasında Çocuk Esirgeme Kurumu yüzden fazla değişik kitap bastırtmıştır. 1950 yılından itibaren bazı okul ve kütüphanelerde çocuk kitabı haftaları ve sergiler düzenlenmeye başlandı. Eflatun Cem Güney "Açıl Sofram Açıl" ve "Dede Korkut Masalları" ile çeşitli ödüller almıştır. 1964 yılında Vala Nurettin ve Nihal Karamanagralı'nın yazdığı "Korkusuz Murat", Doğan Kardeş Ödülü almıştır. Aynı dönemde Orhan Veli Kanık La Fontaine çevirileri ve Nasreddin hoca fıkralarını kaleme almıştır. Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın şiir kitabı "Çocuk ve Allah", "Açıl Sofram Açıl", "Balina ile Mandalina", "Okumayı Seven Ayı", "Yaramaz Sözcükler" kitapları ile Aziz Nesin'in "Şimdiki Çocuklar Harika", "Üç Karagöz Oyunu", "Pıtlatan Bal" adlı eserleri bu dönemde yazılmış eserlerdir. Cahit Uçuk "Kırmızı Mantarlar "(1943), "Üç Masal" (1944), "Türk Çocuğuna Masallar" (1946), "Ateş Gözlü Dev" (1946) ve "Kurnaz Tilki "(1946), adlı eserleri yazmış ve "Türk İkizleri "(1958) adlı eseri ile Hans Christian Andersen ödülü almıştır. 1960 yılında Türk Dil Kurumu ve Kültür Bakanlığı çeşitli yarışmalar düzenledi. Rıfat Ilgaz’ın "Hababam Sınıfı", "Küçük Çekmece Okyanusu" ve "Cankurtaran Yılmaz" isimli kitapları çok ilgi çekmiş ve sevilmiştir. 
       1966'dan başlayarak çocuk kitaplarında gelişme görülür. Gülten Dayıoğlu "Fadiş", "Dört Kardeştiler", "Suna'nın Serçeleri" ve "Yurdumu Özledim"i , Talip Apaydın "Toprağa Basınca", "Dağdaki Kaynak", "Elif Kızın Elleri" isimli kitapları yazmıştır. 1970'lerden sonra çocuk edebiyatı hareketlenmiş ve çeviriler artmıştır.  
       Çocuklar ve büyükler tarafından çok sevilen "Ayşegül ve Ayşecik" dizisi (1966-1967) Türkiye'ye gelene kadar resimli kitap hiç yoktu. Can Göknil'in "Kirpi Masalı" ilk resimli çocuk kitabımızdır.
        Sevgi ve saygılarımla esen kalın. 
                                                                      
FEVZİYE ŞİMDİ
 
 

 

Ekleyen:  Fevziye ŞİMDİ
Tarih:  15.7.2019
Yazdır:Yazdır
Eklenen Yorumlar 
Fevziye ŞİMDİ Yazıları
MASAL TÜRLERİFevziye ŞİMDİ [ 19.8.2019 Devamı
MASALLARIN ÖZELLİKLERİ- 1Fevziye ŞİMDİ [ 4.8.2019 Devamı
MASALLARIN ÖZELLİKLERİ Fevziye ŞİMDİ [ 23.7.2019 Devamı
ÇOCUK VE KİTAP SEVGİSİ – 1Fevziye ŞİMDİ [ 1.7.2019 Devamı
ÇOCUK VE KİTAP SEVGİSİ Fevziye ŞİMDİ [ 21.6.2019 Devamı
MERHABA Fevziye ŞİMDİ [ 15.6.2019 Devamı
Sayfalar : 1  
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

ERGENEKON'DAN ESTERGON'A
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Prof. Dr. Hikmet Y CELKAN

DEMOKRASİ ÜZERİNE - II
Hüseyin TOPRAK

BAYRAM – EĞİTİM – İSTİHDAM…
M. Yahya EFE

Ülkenin geleceği yanıyor
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Şeytan kulağımın dibinde…
Orhan SELEN

GÖRMEK İSTEYENLERE
Harika ÖREN

Sonbahar’da görüşmek üzere…
Belma Demir AKDAĞ

KAZDAĞLARINDA ALTIN İÇİN BİNLERCE CAN GİTTİ
Sevgi Ünal

SİYANÜRLENEN HAYALLERİMİZ
Arzu KÖK

Satılan, Kirletilen Cennet
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Ayten YAVAŞÇA

“Gönlümün bülbülüsün”
Handan ÇÖLAŞAN

Murat Dedeman Hayatını Kaybetti
Ahmet GÖKSAN

ÇIKARILACAK DERS
Aslı ASLANER

YİNE YENİ YENİDEN DEĞİŞEN EĞİTİM SİSTEMİ
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

PARK KÜLTÜRÜ
Fevziye ŞİMDİ

MASAL TÜRLERİ
Oktay ZERRİN

DEPREM VE KALBİM...
Şahika ÖNER

ANTALYA RENGARENK
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...
Melek Adalet ÖNOL

Yıllar geçmemiş gibi sev
Sevinç ŞİMŞEK

ORMANLAR YANARKEN
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...
Nevin BALTA

Lozan Zaferinin 96. Yıl Dönümü

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam