Türkiye'nin Coronavirüs Tablosu

 Devamı 
 
 
Kiiis'in il oluşunun 25. yıldönümü kutlu olsun!
 Devamı    

 

 
 
    Fransa gözünü AB'ye çevirdi 
  Devamı 

magazin
 
 
 
Bu bahar siyah & beyaz Moda
 
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  22701466
Bugün Ziyaretçi :  1773
Aktif Ziyaretçiler :  121

Cumhur İttifakı Ankara’da kan kaybett
 

 

Ankara Büyükşehir’in 25 yıl sonra el değiştirmesi ile birlikte Ankara’nın birçok ilçesinde de farklı sonuçların çıkmasına neden oldu. AK Parti’nin 20 olan belediye sayısı 19’a düşerken, MHP ve CHP 3’er ilçede seçimin kazananı oldu.

ANKARA (Anayurt)- İki ittifaklı yarışta özellikle Akyurt, Ayaş, Beypazarı, Çubuk, Elmadağ, Gölbaşı, Kahramankazan ve Mamak gibi ilçeleri Cumhur İttifakının tarafının kazanmasına karşın ciddi oranda kan kaybettiği gözlemlendi. Özellikle Cumhur İttifakı bloğunun yüzde 90’ları bulan oy oranına sahip Elmadağ ve Kahramankazan’da önemli düşüşler gerçekleşirken, bu düşüşten payını alan Elmadağ Belediyesi ise CHP’ye geçti. Ankara’da bazı ilçelerde seçim yarışı son dakikaya kadar kıyasıya devam etti. Özellikle Beypazarı’nda seçim yarışının farkını 107 olarak belirledi. 107 oy ile seçimin kazananı Cumhur İttifakı’nın adayı Tuncer Kaplan olurken, Millet İttifakını adayı Veysel Ayık ise Anayurt Gazetesi’ne yaptığı açıklamada 800 aşkın geçersiz oy bulunduğunu ve geçersiz oyların tekrardan incelenmesi konusunda itirazda bulunacaklarını bildirdi. Beypazarı’na benzer tablonun yaşandığını Mamak’ta ise  CHP Mamak İlçe Başkanı Uğur Açıkalın’dan öğrendiğimiz bilgiye göre seçim sonuçlarına itiraz edilecek.
 
Anayurt Gazetesi olarak Ankara’nın 25 ilçesindeki seçim sonuçlarını derledik:
AKYURT’TA CUMHUR İTTİFAKI YARA ALDI
2014 yerel seçiminde Ankara’nın Akyurt ilçesinde yüzde 56,27 AK Parti yüzde 34,13 ise MHP’nin oy oranı olması ile birlikte yüzde 90 üzerinde olan Cumhur İttifakı bloğunun oyları 31 Mart seçimlerinde sadece yüzde 54,3’de kaldı. İlçede AK Parti’nin adayı   Hilal Ayık Belediye Başkanlığına seçilirken Bağımsız aday Hakan Türkdağ yüzde 31,3, İYİ Parti’nin adayı Selami Ünür ise yüzde 7,02 oy oranı aldı. 
 
ALTINDAĞ ÇOK RAHAT
Veysel Tiryaki’nin Yenimahalle’den aday olması ile birlikte seçimlerin sonucunun merak edildiği yer olan Altındağ’da ise AK Parti oyların büyük bir bölümü alarak Altındağ’daki yerini korudu. AK Parti’nin adayı Asım Balcı yüzde 64,65’lik oy oranı ile Belediye Başkanlığı’na seçilirken rakibi İYİ Parti’nin adayı Hasan Yalçıntaş ise yüzde 27,57 kaldı.
 
AYAŞ 624 OY İLE AK PARTİ’DE KALDI
2014 yerel seçimlerinde yüzde 48,9 Ak Parti, yüzde 17,94 MHP’nin oy oranı ile birlikte toplamda yüzde 67’lik bir Cumhur İttifakı bloğu olmasına karşın Ayaş’ta bu oran yakalanamadı. Cumhur İttifakının Ak Partili adayı Burhan Demirbaş yüzde 52,14’lük oy alırken, rakibi bir önceki dönemin Belediye Başkanı CHP’li Ali Başkaraağaç Millet İttifakı adına umutları yeşertmesine rağmen yüzde 46,37’de kaldı. İlçedeki yarışta oy farkı ise sadece 624 oy oldu.
 
CUMHUR İTTİFAKI BALA’DA TAM BLOK
Bala’da ise seçim sonuçları Cumhur İttifakı lehine olurken 2014 yerel seçimlerinde yüzde 44,03 AK Parti, yüzde 16,75 ise MHP’nin oy oranı ile birlikte toplamda yüzde 62,78’lik Cumhur İttifakı bloğunun oylarının tek arttığı yer ise Bala oldu. 31 Mart yerel seçimlerinde Bala’da AK Parti’nin adayı Ahmet Buran yüzde 63,41 ile Belediye Başkanlığına seçilirken İYİ Parti’nin adayı Necati Deli ise yüzde 33,5’luk oy oranında kaldı.
 
VEYSEL AYIK İTİRAZ EDİYOR
Mansur Yavaş’ın önceki görev yeri olan Beypazarı’nın sonuçları ise bütün Ankara ilçeleri arasında rekabetin en kıyasıya geçtiği yer oldu.
Cumhur İttifakı’nın adayı Tuncer Kaplan 14 bin 924 oy ile yüzde 48,25 oy oranı yakalarken, Millet İttifakının İYİ Partili adayı Veysel Ayık ise 14 bin 817 oy ile yüzde 47,9 oy oranında kaldı. Bu aradaki oy farkı sadece 107 oy olurken Anayurt Gazetesi’ne konu hakkında açıklamada bulunan Veysel Ayık, 800 aşkın oyun geçersiz sayıldığını ve bu konuda itiraz edeceklerini bildirdi. Ayık ayrıca, itiraz sonucunda geçersiz oylar üzerinden tekrardan bir inceleme sağlanması halinde yönetimin İYİ Parti’ye geçeceğine inandıklarını ifade etti.
 
ÇAMLIDERE ‘CUMHUR’ DEDİ
Çamlıdere ise sonuç AKP lehine olurken AK Parti’nin adayı Hazım Caner Can yüzde 73,66 oy oranı ile Belediye Başkanlığına seçilirken rakibi İYİ Partili Vefa Peçenek ise sadece yüzde 23,51’lik oy oranında kaldı.   
 
ÇANKAYA’DA BEKLENEN OLDU
Ankara’nın en kalabalık ilçesi olan Çankaya’da ise sonuçlar herkesin beklediği üzere CHP lehine oldu. CHP’nin adayı Alper Taşdelen yüzde 65,33 oy oranı ile yeniden Belediye Başkanlığı’na seçilirken, rakibi AK Partili Amber Türkmen ise yüzde 22,06 oy oranında kaldı. Bu iki rakip arasındaki toplam oy farkı ise 237 bin 852 kişiye kadar dayandı.
 
ÇUBUK’TA YENİDEN AK PARTİ
Ankara’nın Çubuk ilçesinde ise AK Parti, MHP ve BBP oluşan Cumhur İttifakının 2014 yerel seçimlerindeki oy oranı yüzde 93,23 olmasına karşın 31 Mart yerel seçimlerde bu başarıya yaklaşamadı. Cumhur İttifakının adayı Ak Partili Baki Demirtaş yüzde 65,33 oy alarak Belediye Başkanlığına seçilirken rakibi İYİ Partili Mustafa Aydos ise milliyetçi oyların çoğunluğu kendisine çekmesine rağmen yüzde 17,48’de kaldı.
 
ELMADAĞ CHP’YE GEÇTİ
Ankara’daki ilçeler arasında sonucun en çok şaşırttığı yer ise Elmadağ oldu. 2014 yerel seçimlerinde yüzde 39,48 AK Parti ve yüzde 34,9 MHP’nin oyu ile birlikte toplamda yüzde 74,4’lük bir Cumhur İttifakı bloğu olmasına karşın 31 Mart yerel seçimlerinin kazananı CHP oldu.
CHP’nin adayı Adem Barış Aşkın milliyetçi oyları kendi safına çekmesiyle birlikte yüzde 51, 78 oy alarak Belediye Başkanı olarak seçildi. Aşkın’ın rakibi Gökhan Küçükçelebi aldığı yüzde 45,93 oy oranı ise seçimi kazanmasına yetmedi.
 
ENVER DEMİREL YERİNİ KORUDU
Ankara’nın ilçeleri arasında kıyasıya çekişmenin sahne aldığı bir diğer ilçesi ise Etimesgut oldu. Cumhur ittifakının adayı MHP’li Enver Demirel yüzde 49,62 oy alarak yeniden Belediye Başkanlığına seçilirken, CHP’nin adayı Celal Çelik ise önemli oranda oy arttırmasına karşın yüzde 45,71’de kaldı. 
 
EVREN’DE ‘CUMHUR’ OY ARTTIRDI
Ankara’nın kazası Evren’de ise AK Parti yerini korudu. AK Parti Cumhur İttifakının etkisi ile birlikte burada oyu artırarak yüzde 66,12 oy alan Hüsamettin Ünsal’ı belediye başkanlığına seçti.  
 
GÖLBAŞI MHP’YE GEÇTİ
Gölbaşı ise MHP’nin aldığı ikinci Ankara ilçesi oldu. AK Parti’den MHP’ye geçen ilçede Cumhur İttifakının adayı MHP’li Ramazan Şimşek yüzde 80 üzerinde Cumhur ittifakının oy bloğunun olmasına karşın yüzde 54,49 alarak Belediye Başkanlığı’na seçildi. Rakibi İYİ Parti’nin adayı Mahmut Aksoy yüzde ise 39,19 oy aldı.
 
GÜDÜL’DE AK PARTİ RAHAT KAZANDI
Güdül’de Ak Parti’nin adayı Muzaffer Yalçın İttifakın etkisiyle birlikte oy oranını önemli ölçüde arttırarak seçimn kazananı oldu. Yalçın, yüzde 62,5’lik oy oranını yakalarken, rakibi İYİ Partili Nurullah Ünsal ise yüzde 19,38’de kaldı.
 
HAYMANA AK PARTİ’DE KALDI
Haymana ise seçim sonuçları AK Parti lehine olurken, yüzde 61’lik Cumhur İttifakı Ankara’nın diğer ilçelerinde olduğu gibi burada kan kaybetti. AK Parti’nin adayı Özdemir Turgut yüzde 37,52 ile Belediye Başkanlığı’na seçilirken Demokrat Parti adayı Levent Koç yüzde 26,33, CHP’nin adayı Hacı Aysu ise yüzde 26,28 oy alarak çok renkli bir seçimin geçmesini sağladı.
 
KAHRAMANKAZAN’DA MHP’NİN OYLARI İYİ PARTİ’YE GEÇTİ
Ankara’daki ilçeler arasında  sağ oyların merkezi haline gelen Kahramankazan’da ise Cumhur İttifakının kan kaybı milliyetçi oylar üzerinden oldu. 2014’deki yerel seçimlerde yüzde 95’in üzerinde oy oranına sahip olan Cumhur İttifakının Ak Parti adayı Serhat Oğuz Ak Partili oyları korumasına karşın yüzde 53,19 oy alarak Belediye Başkanlığı’na seçildi. İYİ Parti’nin adayı Fazıl Köremezli ise yüzde 45,07 oy alarak milliyetçi oyları safına çekmesine karşın yarışı kazanamadı.
 
KALECİK’TE İTTİFAKLARIN OYLARI ARTTI
Kalecik’te ise her iki ittifak bloğu da oyları artırdı. Cumhur İttifakının adayı Duhan Kalkan yüzde 60,4 ile Belediye Başkanı seçildi. CHP’nin adayı Hamza Alper Gümüş ise yüzde 31,09’da kaldı.
 
ALTINOK YENİDEN GÖREV BAŞI YAPTI
Keçiören’de ise eski Belediye Başkanı Turgut Altınok tekrardan görev başı yaptı. 2014 yerel seçimlerinde BBP’den aday olmasına karşın seçimi AK Parti’nin kazanması ile birlikte bir dönemlik ara veren Turgut Altınok yeniden    AK Parti’nden aday gösterilmesiyle birlikte oylarını Cumhur ittifakı saflarında birleştirdi. Altınok,      yüzde 63,67 oy oranı ile Belediye Başkanlığına seçilirken rakibi İYİ Partili Güçlü Şenel ise yüzde 31,01’de kaldı.
 
KIZILCAHAMAM 2014’ÜN İZ DÜŞÜMÜ
Ankara’nın en kuzeyindeki Kızılcahamam’da ise 2014 yerel seçimlerine benzer bir tablo sergilenirken AK Parti’nin adayı Süleyman Acar yüzde 60,17 ile Belediye Başkanlığı’na seçildi. Rakibi İYİ Partili Coşkun Ünal ise yüzde 36,87 oy alarak MHP’nin oylarının İYİ Parti’ye geçmesini sağladı.
 
MAMAK’TA CHP SONUÇLARA İTİRAZ EDECEK
Ankara’da seçimlerin başa baş geçtiği bir diğer ilçe ise Mamak oldu. Cumhur İttifakının yüzde 58’lik oy bloğuna karşın Ak Partili aday Murat Köse yüzde 50,88 oy alarak Mamak Belediye Başkanlığı’na seçildi. 2014’deki seçimlere göre 35 bine yakın oy artıran CHP’nin adayı Adnan Demirci ise yüzde 47,34’de kaldı. Seçim sonuçlarının yakınlığı nedeniyle CHP Mamak ilçe Başkanı Uğur Açıkalın’dan öğrendiğimiz bilgiye göre CHP’de Mamak’ta seçim sonuçlarına itiraz edecek. 
 
NALLIHAN AK PARTİ’Yİ KORUDU
Nallıhan 2014 yerel seçimlerindeki oy oranlarına göre CHP ve AK Parti arasında geçen seçim yarışı bu seçimlerde İYİ Parti ve AK Parti ekseninde oldu. Yarışın kazananı yüzde 49,72 AK Partili İsmail Öntaş olurken, İYİ Partili Abdülfettah Güngör ise yüzde 41,3’de kaldı.
 
POLATLI YENİDEN YILDIZKAYA DEDİ
Polatlı ise MHP’nin Ankara’da kazandığı üçüncü ilçe oldu. MHP’nin adayı Mürsel Yıldızkaya koltuğu korurken 2014’deki yüzde 33,4’lük oy oranını ittifakında etkisiyle yüzde 56,4 yükseltti. Rakibi CHP’li Sami Çay ise önemli ölçüde oy artırmasına karşın yüzde 38, 59’da kaldı.
 
PURSAKLAR’DA EZİCİ ÇOĞUNLUK SAĞLANDI
Pursaklar’da ise bu yerel seçimlerde 2014 yerel seçimlerine benzer bir tablo görüntüsü ortaya çıktı. Ak Parti’nin adayı Ayhan Yılmaz ittifakın etkisiyle oylarını artırarak yüzde 71,7 ile ezici çoğunluğu sağlayarak Belediye Başkanlığına seçildi. İYİ Parti’nin adayı Hüseyin Burgaz ise yüzde 18,6’da kaldı.
 
SİNCAN ‘KALE’ OLMAYA DEVAM ETTİ
Sincan’da ise Cumhur İttifakının yüzde 87’lik oy bloğuna karşın beklenen gmrüntü çıkmazken, AK Parti’nin adayı Murat Ercan yüzde 67,62’lik çoğunlukla Belediye Başkanı seçildi. İYİ Partili Mehmet Arslan ise yüzde 26,64 oy oranında kaldı.
 
ŞEREFLİKOÇHİSAR’DA ALICIOĞLU YETERLİ OLMADI
Şereflikoçhisar’da yüzde 78’i bulan Cumhur ittifakının oy bloğuna karşın AK Parti’nin adayı Memiş Çelik yüzde 57,39 oy alarak belediye başkanlığına seçildi. İlçede önemli ölçüde oy oranı artışı sağlayan İYİ Partili Ercan Ertürk Alıcıoğlu’nun yüzde 39,01’lik oy oranı ise yeterli olmadı.
 
ÜÇÜNCÜ FETHİ YAŞAR DÖNEMİ
Ankara’nın en büyük ilçeleri arasında yerini alan ve seçim sonuçlarının en çok merak edildiği ilçelerin başında gelen Yenimahalle’de ise kazanan    CHP’nin adayı Fethi Yaşar oldu.
Yaşar yüzde 58.88’lik oy ile Yenimahalle’de üçüncü dönemi başlarken, rakibi Altındağlıların yakından tanıdığı isim olan Veysel Tiryaki ise yüzde 39,7’de kalarak seçimin kaybedeni oldu.

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  1.4.2019
İzlenme:  496
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Bodrum değil Tunceli
Bir zamanlar askeri operasyonların yapıldığı Tunceli'nin Kutuderesi Vadisi'nde bulunan Munzur Çayı sahili şimdi tatilcilerin gözdesi...Munzur çayı sahlilindeki renkli görüntüler Bodrum'u aratmıyor.

Efe'ce Haber Gazetesi [ 10.8.2009 Devamı
 
Piramitlerin sırrı ortaya çıkıyor
Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Giza Piramitlerinin bilinen en eski parçası olan Keops Piramidi, aradan asırlar geçmesine rağmen sırrını hala muhafaza ediyor.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 14.8.2010 Devamı
 
Mehmet Kadıoğlu'nun şiirleri
Mahzunlaşmaya başladı garip gönlüm
Yaklaştı Kilis’ten ayrılık günüm
Dostlarım, arkadaşlarım, anam özüm
Yine burnumda tütecek, yok mu çözüm
Efe'ce Haber Gazetesi [ 2.9.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

YÜKSELEN MİLLİYETÇİLİK
Bekir COŞKUN

KORKU...
Yekta Güngör ÖZDEN

Toplumsal Sınav
Hüseyin TOPRAK

BEKTAŞİLİK…
M. Yahya EFE

Hayatı paylaşmak lazım!
Orhan SELEN

GÖRME ENGELLİLERİN MANTIĞI
Harika ÖREN

ŞİŞMAN FİGÜRLERİYLE KOLOMBİYALI BOTERO
Belma Demir AKDAĞ

KURALLARA UYMAYANLARIN DİKKATINE
Arzu KÖK

Cehaletin Sesi Aklı Susturuyor
Münevver ÖZCAN

YENİDEN DENGELENECEĞİZ ..
Ahmet GÖKSAN

HUYUN HUYSUZU
Sevgi Ünal

BEN BİR KORKAĞIM
Metin Mercimek

GÜNÜMÜZ AİLESİNDE "BEN" VE "BİZ" DÜŞÜNCESİ
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Handan ÇÖLAŞAN

TEYZEM...
Şahika ÖNER

ANTALYA BEYDAĞLARININ HİKAYESİ
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Mahmut SELÇUK

EVDE KAL TÜRKİYEM
Fevziye ŞİMDİ

SATILIK SEVDA
Oktay ZERRİN

SEVGİ TOPLUMUNDAN NEFRET TOPLUMUNA !
Sevinç ŞİMŞEK

Dikkat ettiniz mi?
Dr. Doğan KUŞMAN

MEHDİLİK KAVRAMI NEDİR?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam