Kilis Yardımlaşma derneği 
 

 

 

 

Sevgisiz dostluk olmaz!

Devamı  

 Türkiye'nin tek buz müzesi binlerce ziyaretçi ağırladı

 


  

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: AMACIMIZ 1 YIL İÇİNDE ALTYAPISIYLA SOSYAL VE TİCARİ BİRİMLERİYLE DEPREM BÖLGESİNİ AYAĞA KALDIRMAK

 DEVAMI

magazin


NEVİN BALTA'NIN SON
KİTABI YAYINLANDI

 Devamı 

FIND MY KIDS KULLANICILARA ÖZEL ÜCRETSİZ

 

 

Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Temel ile Röportaj 


Klasik Türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekar, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, vefatının birinci yılında yad ediliyor.


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI FİLM ARŞİVİ

 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  28217842
Bugün Ziyaretçi :  3052
Aktif Ziyaretçiler :  634

Türkiye'nin tek buz müzesi binlerce ziyaretçi ağırladı

 

Erzurum

Kış mevsiminin çetin geçtiği kentlerin başında gelen Erzurum'da, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) desteğiyle Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde açılan müze, Türkiye'nin tek buz müzesi olma özelliği taşıyor.

Üniversitenin heykel bölümündeki öğretim üyeleri, Güzel Sanatlar Fakültesi yerleşkesinde bulunan müzede, aralıklarla yeni projeler üreterek ziyaretçileri farklı sergilerle ağırlıyor.

Ziyarete açıldığı günden bu yana "Cumhuriyet ve Çocuk" ve "Tuz Buz" temalı sergiler ile birçok kişisel sergiye ev sahipliği yapan müzede, buzdan yapılan kutupların simgesi iglo ev, Türkiye haritası, Türk bayrağı, Göbeklitepe, Zümrüdü Anka Kuşu, Truva Atı ile Erzurum'un kültürel değerlerinden oluşan heykeller gibi eserler yer alıyor.

Buzdan eserlerin özel ışık sistemleriyle rengarenk aydınlatıldığı müze, içerideki soğuk hava dolayısıyla ziyaretçiler mont, kaban, palto gibi dış mekan kıyafetleriyle dolaşmak zorunda kalıyor.

Kentte en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen müze, iki yıl önce açıldığı günden bu yana 100 binin üzerindeki ziyaretçiyi ağırladı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi ve Ata Buz Eserleri Müzesi Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Bulat, AA muhabirine, müzenin ilk olarak 2020 yılında 15 Temmuz buz ve heykel konulu sergiyle kapılarını ziyaretçilerine açtığını söyledi.

Müzenin toplumsal konuları içeren sergilerin yanı sıra kişisel sergilere de ev sahipliği yaptığını ifade eden Bulat, şöyle konuştu:

"Bunların yanı sıra mitolojik konulara yönelik heykel çalışmaları ve çocukların ilgili alanlarına yönelik figürlerden oluşan çalışmalar ortaya kondu. Müzemizde konseptler sürekli değişiyor. Yaklaşık 3 ila 5 ay arasında yapıtlar deforme oluyor, onların yerine yeni projelerle müzemizi güncelliyoruz. Müzemize çoğunlukla okullardan çok ziyaretçiler geliyor. Müzemiz açıldığından bu yana ulusal ve uluslararası düzeyde çok katılım oldu. 100 binin üzerinde ziyaretçi müzemizi ziyaret etti diyebiliriz. Özellikle sosyal medya tanıtımlarıyla da uluslararası tanınırlığa ulaştı. Avrupa Müze Ödülüne başvurmayı da planlıyoruz. Onu da alırsak o zaman burası marka bir yer olur."

Bulat, özel bir şirketle iş birliği yaparak şubat ayında 8-10 yabancı sanatçının katılımıyla bir etkinlik gerçekleştireceklerini belirterek, müzenin sürekli aktif ve gelişen bir müze olmasının yanı sıra heykel bölümü öğrencilerinin seçmeli buz dersi aldığı bir uygulama alanı da olduğunu anlattı.

Özellikle salgın döneminde en çok ziyaret edilen yer oldu

Müze hakkında teknik bilgiler de veren Bulat, "Müzemizde 8 tane buz üretim makinemiz var. Burada üretilen şeffaf buzlar iki katlı 400 metrekarelik sergi alanında değerlendirilip tasarlanarak ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Burası aynı zamanda pandemi döneminde üniversitemizin ziyaret edilen mekanı oldu. İnsanlar pandemide evlerinden çıkamazken, çocuklar burayı rahatlıkla ziyaret edebildi." dedi.

Bulat, müzede Anadolu'daki önemli eserlerin buzdan heykellerinin bulunduğunu belirterek, "Örneğin burada Şanlıurfa'da 12 bin yıllık geçmişiyle 'tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'den bir proje var. Zümrüdü Anka Kuşu ve Truva Atı gibi projeler de müzemizde yer alıyor. Anadolu, medeniyetin beşiği diye geçiyor. Erzurum, Anadolu'nun Orta Asya'ya geçiş noktası. Burada Erzurum'un kültürel değerleri, kentte kullanılan semaverler, buzdan heykellerle burada yaşatılıyor. Aynı zamanda müzeyi ziyarete gelenlere 'Buzdan nasıl heykeller görmek istiyorsunuz?' diye soruyoruz. Biz de o talepleri değerlendirip ona göre projeler geliştiriyoruz." diye konuştu.

Müzede, 250-300 civarında eserin sergilendiğini aktaran Bulat, her zaman yerel ve yabancı ziyaretçileri ağırlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

AA

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  30.12.2022
İzlenme: 
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Usta Şair Fatma Uçarlar'de Efece haber'de
Ne hoş geldin dersin, ne güle güle,
Sever miyim seni ben bile bile?
Benden değil aşkı, Allah’tan dile,
Yolun açık olsun, git güle güle.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 6.11.2010 Devamı
 
Sevinç Şimşek şiirleri
Faili meçhul cinanayetler hep gece işlenir
Benim failim belli mechul zaman
Sebebim sen sebebim geceydi.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 23.5.2010 Devamı
 
Şair Yazarımız Şenses Us’un Şiirleri
Ankara (Efece haber) - “Tabiattan Yansımalar” Resim Sergisi ve “Adını Koyamadığım Sevdam” isimli şiir kitabı ile okuyucularımızın beğenisini kazanan, ressam-şair Şenay Us’da Efece Haber ‘in şair yazarlar ailesine katıldı.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 16.1.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

CUMHURİYET SENATOSU ACİLEN HURULMALIDIR
M. Yahya EFE

Hayırlı Ramazanlar
Hüseyin TOPRAK

SINIFTA KALDIK..
Harika ÖREN

Çiçekli Badem Ağaçları
Belma Demir AKDAĞ

YAZGIMIZ BU MU ?
Ahmet GÖKSAN

SAVUNMANIN EDA’LISI
Nevin BALTA

İzmir İktisat Kongresi 100 Yaşında
Sevgi Ünal

Ölümün de Hayırlısı
Metin Mercimek

DEPREM KORKUSU 
Münevver ÖZCAN

KENDİ KAHRAMANIN OL ..
Şahika ÖNER

YENİ BİR YIL DAHA
Fevziye ŞİMDİ

ANADİL VE ANADİL EĞİTİMİNDE MASALLARIN ÖNEMİ
Günseli RUMELİOĞLU

EVRİMİN GÜNCELLENMESi
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Oktay ZERRİN

Anadolu Mektebi Okul Paneli
Arzu KÖK

Gençler!...
Dr. Doğan KUŞMAN

Müslüman mısınız?
Alev YILDIRIMCI

Zaman yok
Yekta Güngör ÖZDEN

Ne günlere kaldık…
Handan ÇÖLAŞAN

Bu DÜNYA
Orhan SELEN

UNUTKANLIK SALGINI
Dr. İbrahim ATEŞ

ÂŞÛRÂ GÜNÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de

>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  

 


>>>>>>>>>>>>>>>>>
 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam