Efece Haber 11. yılına giriyor... 
                        Devamı                       
 
 
Ankara Valisi Vasip Şahin Öğrencileri giydirdi
 
      Devamı  

 

 
 
 
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan-Trump ile görüştü
  Devamı 

magazin
 
 Devamı  
 
Andria'nın hayat hikayesi
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  20902174
Bugün Ziyaretçi :  5188
Aktif Ziyaretçiler :  68

SİNCANLI HANIMLARA, SAĞLIKLI BESLENME YOLLARI
 
 

 
Ankara (Efece Haber) - Sincan Belediyesi’nin hanımlar için hizmette sunduğu Hanımlar Konağı’nda, sağlıklıhayatın altın kuralı olan doğru beslenme anlatıldı. Koru Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. İldeniz Yılmaz, hanımlara hem sağlıklı hayatın ipuçlarınıverdi hem de diyet yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Hanımların yoğun ilgisi ile karşılaşan Yılmaz, soru yağmuruna tutuldu.
 
Sincan Belediyesi’nin ilçedeki hanımlara özel tahsis ettiği Hanımlar Konağı’nda sağlık toplantılarıhız kesmeden devam ediyor. Hanımların büyük ilgi ve beğenisi ile düzenlenen seminerlerin bu haftaki konusu Beslenme ve Diyetti. Koru Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. İldeniz Yılmaz tarafından verilen seminerde; dengeli ve doğru beslenmenin önemine vurgu yapıldı. Sağlıklı beslenmenin doğduğumuz andan itibaren gerekli olduğunu belirten Yılmaz, hanımlara diyet yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları da anlattı.
.

 
SAĞLIKLI YARINLAR
Enerjik ve mutlu bir hayatının altın kuralının sağlıklı beslenme olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. İldeniz Yılmaz, “ Sağlıklı hayatın ilk kuralı, doğru beslenmekten geçiyor. Doğru ve dengeli beslendiğimizde hayatımız daha enerjik ve daha mutlu geçiyor. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve minareleri doğru karşılarsak ilerleyen yaşlarda oluşması muhtemel hastalıkların da önünü kesmiş oluruz. Hayatımızın sağlıklı ve mutlu geçmesini istiyorsak beslenmemize çok dikkat etmeliyiz.” dedi.
 
OBEZİTE BİR HASTALIKTIR!
Ülkemizde kadınların %41’i erkeklerin ise % 21’in obezite ile karşıkarşıya olduğunun altını çizen Yılmaz; “ Obezite bir hastalıktır. Bu hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Hasta önce hasta olduğunu farkına varmalı ve kilo vermeye istekli olmalıdır. Bir kişinin kendisinin obezite olup olmadığınıanlamasının çok kolay bir yolu var. Kadınların bel çevresi 88 cm erkeklerin ise 102 cm üzerinde ise bu durum kişinin obezite olduğunu gösterir. Bu durumda bir diyetisyen ile görüşmek gerekir.” dedi.
 
“MUCİZE DİYET YOKTUR”
Bir ayda verilen 10 kilonun sağlıklı olmadığını katlanarak kısa sürede geri alındığını belirten Yılmaz; “ Mucize diyet yoktur. Diyetler öncelikle kişiye özel olarak hazırlanır. Kişinin vücut yapısına ve yaşam şekline bakılarak diyet listesi çıkarılır. Zayıflama hapları ya da zayıflama çayları ile vücuttan yağ değil bize gerekli olan su atılır. O yüzden ani kilo vermeler birden zayıflamalar kişinin kas kaybına yol açabilir. Diyetin sağlıklı olanı yavaş yavaş fakat kalıcı kilo vermektir. Bunun içinde sabır gerekir.” dedi.
 
BESİN ÇEŞİTLİLİĞİ ŞART
Sağlıklı beslenmenin en önemli kuralının besin çeşitliliği olduğunu söyleyen Yılmaz; “Soframızı bir yonca yaprağı gibi düşünmeliyiz. Bu yonca yaprağının ilkine peynir, süt, yoğurt gibi kalsiyum içeren besinleri koymalıyız. İkinci yaprağa ise, et, balık, tavuk gibi protein içerikli gıdaları, üçüncüye ise, tahılları ve kuru bakliyatlarıkoymalıyız. Son olarak dördüncü yaprağa ise sebze ve meyveyi koymalıyız. Her öğünümüzde saydığım 4 besin çeşidinden de bulundurmaya özen göstermeliyiz. Bu bizi zinde, mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamamıza yardımcı olacaktır.” dedi.
 
TAHILLAR, DİYETİN VAZGEÇİLMEZİ
Haftada iki kez mutlaka tahıl tüketilmesini gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Buğday, nohut, mercimek, kuru fasulye gibi tahılları haftada en a iki kez tüketmemiz gerekiyor. Tahıllar B vitamini açısından büyük bir kaynak bizim için… B vitamini ilerleyen yaşlarda alzaymır hastalığına yakalanmayı önlüyor. Aynı zamanda tahıllar, posalı olduğu için sindirim için de çok gerekli… Tok tutması ve kola sindirilebilir olmasından dolayı diyetimizin vazgeçilmezi tahıllardır.” dedi.
 
BOL BOL SU TÜKETİLMELİ
Herkesin en az günde 8-10 bardak su tüketmesi gerektiğine vurgu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr.İldeniz Yılmaz; “ Su bizim en temel içeceğimiz olmalı… Susamayı beklemeden belli aralıklarla su tüketmeliyiz. Çay kahve gibi içecekleri fazla tüketmemekte yarar var. Yeterli su alımı; kabızlığın önlenmesinde, normal böbrek fonksiyonlarının sürdürülmesinde yardımcıdır. Bu da sağlıklı ve kolay bir şekilde kilo vermenin önünü açan en temel anahtardır.” dedi.
 
EGZERSİZ ÖNEMLİ
Sağlıklı yaşamın, doğru beslenme düzenli egzersiz yapma ve düzenli bir hayattan geçtiğini belirten Yılmaz; “ Hayatımızın her alanına fiziksel aktiviteyi uyarlamalıyız. Yürüyüş bunun en temelidir. Sağlıklı yaşam ve kilo vermek için 1 saat kesintisiz yürüyüş yapmak ay da herhangi bir fiziksel aktivite de bulunmak gerekiyor. 1 saat kesintisiz spor yapmak çok önemli. Metabolizmamız 40 dakikaya kadar ısınıyor ve aktiviteye kendini hazırlıyor. 40 dakikadan sonra vücut yağ yakmaya başlıyor. Bu nedenle kesintisiz 1 saat spor kısa sürede kilo vermek için olmazsa olmazdır.” dedi.
Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  7.10.2013
İzlenme:  3678
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Sağlıkla ilgili sorularınızı bekliyorum
Sağlıkla ilgili sorunlarınız ve sorularınız varsa dr.p.yavasca@gmail.com adresine gönderirseniz sizleri de cevaplamaya çalışırım.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 3.9.2009 Devamı
 
Bebeğinize hangi aşıyı yaptırmalısınız?
Bir bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için, hastalık etkenleriyle karşılaşmadan önce, henüz sağlıklı iken aşılanması gereklidir.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 20.12.2009 Devamı
 
Sağlıklı kalbe giden 10 yol
Bilim adamları kalp ve damar sağlığını korumak için yapılması gerekenleri listeledi

Efe'ce Haber Gazetesi [ 21.2.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

CUMHURİYETÇİLİK
Bekir COŞKUN

Bütün kuşlar vefasız
Yekta Güngör ÖZDEN

Yaşam Savaşı
Hüseyin TOPRAK

“SEHVEN” AYMAZLIK…
M. Yahya EFE

Bizler Atatürk Çocuklarıyız
Orhan SELEN

HAKİMİN TANIMI YAPILSIN
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Şeytan kulağımın dibinde…
Harika ÖREN

Kasım’da Aşk başkadır
Belma Demir AKDAĞ

ATATÜRK’ÜN YOLU OKUMAKTAN GEÇER
Sevgi Ünal

BİREBİR ON BİR
Arzu KÖK

Anadolu ve Cumhuriyet
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Ayten YAVAŞÇA

“Aynı çatı altında, aşkımız bir yalanmış
Handan ÇÖLAŞAN

15 Kasım KIBRIS 36.YIL KUTLAMALARI
Ahmet GÖKSAN

GÜCÜN BİLGİSİ
Aslı ASLANER

ZAMANIN DURDUĞU GÜN
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

10 KASIM ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ VE FELSEFİ DÜŞÜNCELERİ
Fevziye ŞİMDİ

SATILIK SEVDA
Oktay ZERRİN

BİR EFECE HABER VARDIR
Şahika ÖNER

ANTALYA RENGARENK
Sevinç ŞİMŞEK

Deneyim yaşayarak olur
Melek Adalet ÖNOL

FİNAL
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam