Türkiye'nin Coronavirüs Tablosu

 Devamı 
 
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 Devamı    

 

 
 
 
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz Mesajı
  Devamı 

magazin
 
 
 
Bu bahar siyah & beyaz Moda
 
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  22750179
Bugün Ziyaretçi :  1493
Aktif Ziyaretçiler :  107

TBMM tartışmalı gündemlerle açılıyor
 
 
 
Faaliyetlerine pandemi arası veren Meclis 2 Haziran Salı günü açılıyor. Meclis gündemine getirilmesi planlanan konuların başında da Seçim ve Siyasi Partiler Kanunuyla baroların seçim sisteminde değişikliği öngören kanun teklifleri geliyor.
 
Demet ARAN / ANKARA (Anayurt) – Pandemi nedeniyle çalışmalarına ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi, 2 Haziran’da açılıyor. Meclis’in ilk gündemleri arasında da kamuoyunda tartışmaları süren Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu ve barolarla meslek örgütlerinin seçim sistemiyle faaliyet yapısında değişiklik öngören kanun teklifleri yer alıyor.
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği ve vekil transferini önleme amacı taşıdığı belirtilen Seçim ve Siyasi Partiler Kanunundaki değişikliği ve barolarla meslek örgütlerinin yapısında planlanan değişikliği İYİ Parti Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Yılmaz Ağıralioğlu gazetemize değerlendirdi.
Gündeme gelen kanun değişikliklerini ihtiyaç haline getiren mekanizmaların sağlıklı olmadığını söyleyen Ağıralioğlu, “1980 ihtilalinden sonra başımıza bela olmuş Anayasa’nın değiştirilmemiş şeyi seçim kanunudur. Herkes de muzdariptir bundan Tayyip Bey de dahil. Ama iktidar imkanı ele geçtikten sonra bunun iktidarda olanın çok büyük bir avantajı olduğu fark edildi. O yüzden ne hikmetse kimsenin gücü ele aldıktan sonra bu seçim kanunu değiştirmek aklına gelmemiştir” sözleriyle ilgili değişikliğin şimdi gündeme gelmesine tepki gösterdi.
 
“BİZİM PARTİMİZİN MİLLETVEKİLLERİNE AK PARTİ ROZETİ TAKILDI”
Ağıralioğlu kanun teklifine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Bizim partimizden seçilmiş milletvekillerinin ya da bizim partimizden seçilmiş belediye başkanlarına AK Parti rozetleri takıldı. Başka partilerden milletvekilleri ve belediye başkanlarına katılım merasimleri düzenleyip ondan sonra siyasette transferin ilkesizlik olduğunu savunmak çok tutarlı olmadı. Ben siyasette bir ilke mücadelesi verilecekse herkesin kendisini merkeze koyarak demokrasiyi önceleyerek bu işi yapması gerektiğine inanıyorum. Bir partinin 96 mebusu vardı. 48 tanesi AK Parti’ye geçti. Fazilet Partili dört vekil de geçince Meclis’in beşinci büyük partisi oldu ve hazineden yardım aldılar. Böyle bir şey varken akıllarına hiç gelmedi. Siyaset ilkeyle yapılmalıdır.”
 
TÜRK SAĞININ BATAKLIĞI
Benzer bir durumun barolarla ilgili planlanan değişiklikte de geçerli olduğunu dile getiren Ağıralioğlu,  “Barolarla ilgili deniyor ki temsilde bir adaletsizlik var. Baro seçimlerinde 50-51’i alan 49’un temsil imkanlarını elinden alıyor. Gücü alamayan baroda temsil edilemiyor. E Türkiye’de de öyle. Parlamentoda da öyle. İktidarın genel olarak savunduğu ve savunmaya çalıştığı ilkelerle ilgili şöyle bir sıkıntısı var. Bu sadece iktidarla ilgili değil. Türk sağcılığının da problemidir. Kuralları kendimiz delince mutlaka bir hikmeti olduğunu varsayarak konuşuyoruz. Rakiplerimiz ya da hasımlarımız delince bunu ilkesizlik olarak takdim ediyoruz. Bu Türk sağının özellikle son dönem içine düştüğü bir bataklıktır. Bu ilkesizlik bizim mukaddesatçılığımıza ziyan bir duruma neden oluyor. Bizi ilkesizlikle, bizi popülizmle, bizi oportünizmle suçlamaları için insanlara malzeme vermektir bu ayıptır. Türkiye’de ilkeleri doğruları savunanların nirengi noktası kendileridir” sözleriyle barolarda olduğu dile getirilen temsilde adaletsizliğin TBMM’de de geçerli olduğunu ifade etti.
 
VEKİLLERİN HASSASİYETLERİNE İTİBAR EDİLMİYOR
“Milletvekillerinin beşte birinin avukat olmasıyla Meclis’te farklı hassasiyetler dile gelir mi?” sorumuza yanıt olarak Meclis’te matematiğin işlediğini söyleyen Ağıralioğlu, şöyle konuştu:
“Türkiye’de Meclis’teki avukatların beşte bir çoğunluğu olmasının hiçbir hükmü yoktur. Koca koca siyaset adamlarının bir hafta arayla birbirine tezat kararlara el kaldırdıklarını gördük. Meclis’e yüzde yüz şahsiyet lazım. Meclis’te ihityacımız olan şey yüzde yüz şahsiyet. Siyasi partiler kanununda değişiklik yapacaksanız oraya da bunu yansıtacaksınız. Meclis parmaklarını hızlı kaldırabilme mekanizmasına dönüştü. Keşke meclisteki arkadaşlarımız kendi hassasiyetlerine uygun davranabilme imkanı bulabilse. Seçtiğiniz milletvekillerinin kanaatlerine, hassasiyetlerine itibar etmiyorsunuz. Seçtiğiniz milletvekillerinin tenkitlerine kulak kabartmıyorsunuz. Ne istiyorsunuz? Milletvekillerinin aklını istemiyorsunuz, vicdanını istemiyorsunuz, kalbini istemiyorsunuz. Ne istiyorsunuz? Parmaklarını istiyorsunuz milletvekillerinin.”
 
ÖZTÜRK’TEN İTTİFAK VURGUSU
Meclis çoğunluğunun Cumhur ittifakında olduğunu hatırlatan Ağıralioğlu, “İktidarım her istediğimi yaparım keyfiliğine döndü. Hukuk var. Anayasa Mahkemesi var” sözleriyle ilgili kanun tekliflerinin yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi’ne başvurulabileceğinin sinyalini verdi.
MHP’li Adalet Komisyonu üyesi ve Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk ise barolar ve meslek odalarıyla ilgili değişikliğe dair şunları söyledi:
“AK Parti grubu da Milliyetçi Hareket Partisi grubu da çalışmalarını yapıyor. AK Parti grubu Meclis’e değişiklik paketini sunduğu vakit biz de MHP olarak görüşlerimizi sunarız. Ortak bir şekilde Meclis gündemine ve komisyona geleceğini düşünüyorum.”
Kendisinin dile getirdiği sosyal medya düzenlemesini de sorduğumuz Öztürk, “Biz zaten kanun teklifini vermiş durumdayız. Bizim diğer ittifak ortağımızın Adalet ve Kalkınma Partisi görüş ve önerileri önümüzdeki günlerde netleşir. Şayet destek verirlerse AK Parti grubu yasa yapmaya yeterlidir. Meclis gündemine gelir ve yasalaşır diye düşünüyoruz” sözleriyle Meclis çoğunluğuna işaret etti.
 

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  2.6.2020
İzlenme:  62
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Bodrum değil Tunceli
Bir zamanlar askeri operasyonların yapıldığı Tunceli'nin Kutuderesi Vadisi'nde bulunan Munzur Çayı sahili şimdi tatilcilerin gözdesi...Munzur çayı sahlilindeki renkli görüntüler Bodrum'u aratmıyor.

Efe'ce Haber Gazetesi [ 10.8.2009 Devamı
 
Piramitlerin sırrı ortaya çıkıyor
Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Giza Piramitlerinin bilinen en eski parçası olan Keops Piramidi, aradan asırlar geçmesine rağmen sırrını hala muhafaza ediyor.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 14.8.2010 Devamı
 
Mehmet Kadıoğlu'nun şiirleri
Mahzunlaşmaya başladı garip gönlüm
Yaklaştı Kilis’ten ayrılık günüm
Dostlarım, arkadaşlarım, anam özüm
Yine burnumda tütecek, yok mu çözüm
Efe'ce Haber Gazetesi [ 2.9.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

YÜKSELEN MİLLİYETÇİLİK
Bekir COŞKUN

KORKU...
Yekta Güngör ÖZDEN

Toplumsal Sınav
Hüseyin TOPRAK

ÖLÜM – KALIM – HUKUK…
M. Yahya EFE

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Orhan SELEN

GÖRME ENGELLİLERİN MANTIĞI
Harika ÖREN

İstanbul’u Düşlüyorum
Belma Demir AKDAĞ

ÇOCUK GELİNLER
Arzu KÖK

Cehaletin Sesi Aklı Susturuyor
Münevver ÖZCAN

YENİDEN DENGELENECEĞİZ ..
Ahmet GÖKSAN

HUYUN HUYSUZU
Sevgi Ünal

BEN BİR KORKAĞIM
Metin Mercimek

SEDEF SANATI
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Handan ÇÖLAŞAN

TEYZEM...
Şahika ÖNER

ANTALYA BEYDAĞLARININ HİKAYESİ
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Mahmut SELÇUK

EVDE KAL TÜRKİYEM
Fevziye ŞİMDİ

SATILIK SEVDA
Oktay ZERRİN

SEVGİ TOPLUMUNDAN NEFRET TOPLUMUNA !
Sevinç ŞİMŞEK

Dikkat ettiniz mi?
Dr. Doğan KUŞMAN

MEHDİLİK KAVRAMI NEDİR?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam