Kilis Yardımlaşma derneği 

 

 

 

Sevgisiz dostluk olmaz!

Devamı
 

 

 

  

 

Erdoğan "En büyük düşmanım faizdir." 

magazin

 

FAİZESEVİM SANATTA ENGEL YOK VAKFIYLA EL ELE


Devamı

 
 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  27489744
Bugün Ziyaretçi :  1922
Aktif Ziyaretçiler :  68

VAKIF GECESİNDE NOSTALJİ

 

VAKIF GECESİNDE NOSTALJİ

 

        Şair Gülten Akın şiirinin bir mısraında şöyle der; ‘’Kimsenin vakti yok durup incelikleri anlamaya’’.  Dünya çağa ve zamana ayak uydurmaya çalışıp, bulutların üstünde Metaverse’e ulaşırken, ben bir avuç insanla rüzgarlı bir Haziran gecesinde ince, narin düşüncelerle planlanmış muhteşem bir gecenin içinde buldum kendimi.

         Etiler’de yıllarca yaşadığım semtte, kızımla dolaştığım cadde ve sokakların hemen orada Mengerler Showromm’da, taksimizin kızımın okulu Hasan Ali Yücel İlkokulu’nun hemen önünden kıvrılarak bizi indirdiği, güler yüzle kapılarda karşılandığımız, önceden hazırlanmış muhteşem bir sahne, kokteyl ve sergi  alanındayım.

          Trafikten sıyrılmak adına arka kapısında indiğimiz etkinlik alanına sahneden geçerek girmek zorunda kalınca, kendimi Uğurkan Erez’in sahne provasının ortasında buluyorum. Faize Sevim Modaevi 65. Yıl Jübile Defilesini Sanatta Engel Yok Vakfı yararına muhteşem bir manken kadrosuyla gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Arka planda, tuvaletler deneniyor, saç ve makyaj yapılıyor. Heyecanlı bir koşturma var.

          Pınar Altuğ Atacan provayı izlerken kahvesini yudumluyor. Enbe Orkestrası Behzat Gerçeker  solistleriyle verecekleri konserin üzerinden geçerken, Ozan Orhon elinde kağıtlar oradan oraya koşuyor.  Değerli mankenlerimiz Başak Gürsoy, Bahar Öztan, Merih Akalın, Yelda Gürani, Nergis Kumbasar  ve niceleri isimleri okundukça prova geçişlerini yapıyorlar.

         Davetliler Kırmızı Halı’dan alana giriş yapıyorlar. Vakıf Başkanı Yasemin Gülderen Zanbak, gelenleri karşılıyor. Hatıra fotoğrafları, selfiler çekilmeye başlanıyor. Hava yavaştan kararıyor. Arkadaşlarımla geride tüm alana hakim bir köşede oturmayı tercih ediyoruz. Çok özlemişiz birlikte olmayı, paylaşmayı, sosyalleşmeyi, koyu bir sohbetin içine yuvarlanıyoruz.

          Rüzgarlı ama yıldızlı Haziran gecesi altında yan yana sıralanmış Yasemin Zanbak’ın elinden çıkan portreler göze çarpıyor. Enbe Orkestrası çalıyor. Müthiş gırtlağa sahip zenci solistler dans ederek söylüyorlar. Kokteyl servisi, derken Vakıf Başkanı Yasemin hanım Başkan Yardımcısı Sevgi Ataman’la  gecenin mimarı Monik İpekel ve etkinliğe emeği geçenleri sahneye alıyorlar. Plaketlerini takdim ederek, teşekkürlerini iletiyorlar.

           Koreografisini Uğurkan Erez’in hazırladığı, sunuculuğunu Pınar Altuğ Atacan’ın üstlendiği Mengerler Etiler Showroom’da gerçekleşen muhteşem defilede geçtiğimiz yıllar içinde podyumları adımlayan dönemin eskimeyen değerli mankenleri, mankenler kraliçeleri ve günümüzün ünlü mankenleri, engelsiz gençlerle yan yana Faize Sevim Modaevi’nin özgün tasarımlarını Sanatta Engel Yok Vakfı için sergiliyorlar. Her bir isim heyecanla karşılanıyor, çılgınca alkışlanıyor.

          Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor. Nostalji yaşanıyor. Dağarcıklarımızda yer alan Lavanta kokulu anılar canlanıyor, çağa uymayan incelikli bir gecenin kucağındayız. Sanatta Engel Yok Vakfı’nın engele karşı çıkan gençleri  Engelli gençlerimiz sevgili Erdem Göksel önderliğinde sahne aldığında gözyaşlarıma zor hakim olurken, etkinliğin bir ucundan tutmuş olabilmenin gururunu yaşıyorum.

         1962 yılında Türkiye’de ilk halka açık defileyi düzenleyen Faize Kuhar(96) ve Sevim Baban (90) 65.Yılda Sanatta Engel Yok Vakfı yararına düzenlenen defilede sahnedeler. Ayakta alkışlarla karşılanan ikilinin Faize Sevim Modaevini şimdilerde annesi Faize hanımdan  bayrağı devralan Alev Esen başarıyla sürdürüyor. Torun Ozan Orhon annesi, anneannesi ve teyzesinin yanında yerini alıyor.

         Gecenin sonuna yaklaşırken, tüm mankenler sahnedeler. Sanatçı Murat Evgin Sanatta Engel Yok Vakfı için yazdığı şarkıyı ilk kez davetlilerle birlikte seslendiriyor. Ellerimiz acıyana kadar alkışlıyoruz.

         Mankenlik çok zor bir meslek. Eğitimini almak, kendine iyi bakmak, giysiyi hakkını vererek taşıyabilmek, zarafetle sahnede süzülmek, kedi adımlarıyla yapılan dönüşler ve bunun gerisinde saatler alan hazırlık süreci, hep ayakta olmalısın.

         Yazımı hazırlarken telefonuma bir mesaj düştü.

         Müjdat Gezen Sanat Merkezi ( MSM) İstanbul'da tiyatro ve yazarlık eğitimleri veren bir kurumdur. Üç yıl süren tam burslu eğitimi, MSM, gönüllülerinin bağışları, merkezin sanatsal faaliyetlerinden ve kurslardan elde edilen gelirlerle verir. 60 yıldır halkla iç içe olan Müjdat Gezen sanata gönüllü eleman yetiştirir. Şimdilerde defterleri inceleniyor. Dahası, öğrenci velileri telefonla aranarak sorguya çekilmekte.

          Kimsenin vakti yok, durup incelikleri anlamaya; gel de anma!

          ‘’Bir Millet ki sanattan sanatkardan mahrumsa tam bir hayata sahip olamaz. BİR MİLLETİN SANAT YETENEĞİ GÜZEL SANATLARA VERDİĞİ DEĞERLE ÖLÇÜLÜR. ‘’Der, Atatürk.

 

Harika Ören

İzmit 11 Haziran 2022 


 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  13.6.2022
İzlenme: 
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Usta Şair Fatma Uçarlar'de Efece haber'de
Ne hoş geldin dersin, ne güle güle,
Sever miyim seni ben bile bile?
Benden değil aşkı, Allah’tan dile,
Yolun açık olsun, git güle güle.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 6.11.2010 Devamı
 
Sevinç Şimşek şiirleri
Faili meçhul cinanayetler hep gece işlenir
Benim failim belli mechul zaman
Sebebim sen sebebim geceydi.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 23.5.2010 Devamı
 
Şair Yazarımız Şenses Us’un Şiirleri
Ankara (Efece haber) - “Tabiattan Yansımalar” Resim Sergisi ve “Adını Koyamadığım Sevdam” isimli şiir kitabı ile okuyucularımızın beğenisini kazanan, ressam-şair Şenay Us’da Efece Haber ‘in şair yazarlar ailesine katıldı.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 16.1.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

KAMU YÖNETİMİ AKADEMİSİ (KAYA) ACİLEN KURULMALIDIR
Hüseyin TOPRAK

ŞİDDET VE VAHŞET İKLİMİ…
M. Yahya EFE

Kıskançlığı bırakalım!
Harika ÖREN

17. Contemporary İstanbul
Belma Demir AKDAĞ

MAHSA AMİNİ
Ahmet GÖKSAN

NOKTANIN ODAĞI
Münevver ÖZCAN

BÜTÜN BABALAR AYNI BİLİRDİM. ANLADIM Kİ DEĞİLMİŞ…
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Metin Mercimek

ÇİÇEK VE SEVGİ
Sevgi Ünal

KADINSAN RAHAT YOK
Arzu KÖK

Gençler!...
Dr. Doğan KUŞMAN

Müslüman mısınız?
Fevziye ŞİMDİ

HAYATIMIZLA OYNUYORLAR !
Oktay ZERRİN

Anadolu Mektebi Okul Paneli
Alev YILDIRIMCI

Zaman yok
Nevin BALTA

Türk Diline Gönül Verenler
Yekta Güngör ÖZDEN

Ne günlere kaldık…
Handan ÇÖLAŞAN

Bu DÜNYA
Dr. İbrahim ATEŞ

ÂŞÛRÂ GÜNÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Orhan SELEN

UNUTKANLIK SALGINI
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Şahika ÖNER

SONBAHARIN İÇİNDE!
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Sevinç ŞİMŞEK

Bilgimiz yok, zikrimiz AŞI !

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam