Kilis Yardımlaşma derneği 
 

 

 

 

Sevgisiz dostluk olmaz!

Devamı  

 Türkiye'nin tek buz müzesi binlerce ziyaretçi ağırladı

 


  

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: AMACIMIZ 1 YIL İÇİNDE ALTYAPISIYLA SOSYAL VE TİCARİ BİRİMLERİYLE DEPREM BÖLGESİNİ AYAĞA KALDIRMAK

 DEVAMI

magazin


NEVİN BALTA'NIN SON
KİTABI YAYINLANDI

 Devamı 

FIND MY KIDS KULLANICILARA ÖZEL ÜCRETSİZ

 

 

Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Temel ile Röportaj 


Klasik Türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekar, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, vefatının birinci yılında yad ediliyor.


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI FİLM ARŞİVİ

 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  28217581
Bugün Ziyaretçi :  2791
Aktif Ziyaretçiler :  368

CACA-SÖYLEŞİ

 

 ‘’CACA, Tanrı Beni Seninle Yokladı’’ 10 Ocak 2023’de Caddebostan Kültür Merkezi Salonu’nda prömiyer yapacak.

CACA,  Adana Devlet Tiyatrosu kökenli olup şu an İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda   sanatçılık görevini sürdüren  Esra Ülger’in yazdığı bir ‘’KADIN’’ oyunu. Oyunun son provasını Sanatta Engel Yok Vakfı arkadaşlarımla birlikte Tiyatro 34’de izledik. Tam zamanında sahneye konmuş, etkileyici bir oyun olduğu inancındayım. Menajerliğini, Canan Reisoğlu’nun yaptığı oyunda Esra Dülger ve Berna Çakır birlikte son derece anlaşılır kadın duyguları üzerinden müthiş bir performans sergiliyorlar. Atila Ertekin’in müzikleri oyuna eşlik ederken, hiç görünmeyen ama oyunda yer alan üçüncü kişilik merak uyandırıyor. Esra ve Canan hanımlarla sanatta Engel Yok Vakıf salonunda buluştuk. Engelli çocuklarımızın eserlerinin yer aldığı sergimizi hayranlıkla izlediler. Aynı dili konuştuğumuz bu iki özel kadının yanı sıra Berna hanımla da Rekreasyon Derneği çay partisinde buluştuk. Bu değerli oyunun yaratıcılarını sizlerle tanıştırmak istiyorum.

1-Harika Ören: Öncelikle sizleri tebrik ediyorum. Esra hanım, Konu ve zamanlama son derece güncel olan bu oyunu yazmanızda neler etken oldu?

Esra Ülger: Merhaba Harika hanım, bu konuyu yazmamın nedeni günümüzde aşkın, sevginin ve güvenin hızla eriyip yok olma korkusunu yaşamaktı. Dünyadaki birçok insan yoğun hayat şartları karşısında ellerindeki güzelliklere sahip çıkamıyor. Değerler yok oluyor. Doğal olarak bizler, oradan oraya savruluyoruz. Oyun hayat yolunda mutlu olmaya çabalayan tertemiz bir kadının bitmeye yüz tutmuş eski bir sanatçıyı yeniden hayata bağlamaya çabalarken; aslında ona gül kokulu, ceylan bakışlı yârim diyen sevdiğiyle çıktığı yolda nelerle mücadele ettiğinin hikayesi. Yeni dünyada aşka ve güvene inanmak isteyen biz insanlar hep soruyoruz kendimize: Ey aşk sen her şeye muktedir misin? işte bu duygularla yazdığım oyunda ben de seyirciye soruyorum; gerçekten aşk her şeye muktedir midir? 10 Ocak günü saat 20:30'da finali hep beraber göreceğiz…

2-Harika Ören: Berna hanım, Halk Eğitim Sahnesi Çatkapı oyuncuları, Levent Kırca Tiyatrosu ve 2018’de yazdığınız ‘’Sessizliğin sesi’’ Oyunuyla sizi tanıyoruz. Ayrıca bir de kitap yazmaktasınız. CACA’da  gördüğümüz gibi genellikle kadınlar partnerlerine uyum sağladıklarında ilişkilerinin yolunda gideceğini sanıyorlar ve  onların her mazeretine bir kılıf uydurarak ne yapmaya çalışıyorlar dersiniz?

Berna Çakır: Bir de kendi uyarladığım Peter Turrini’nin tek kişilik oyunu ‘’Nihayet Bitti’’yi eklemek isterim. CKM ve özel tiyatrolarda ilgiyle izlendi. Sorunuza gelince; Kadın duygusal bir varlık, karşısına seveceğine inandığı bir erkek çıkınca, her ne olursa olsun, ne yanlış yapılırsa yapılsın bunun geçici veya bir daha tekrarlanmayacak bir hata olduğuna inandırıyor kendini. Buna tutunuyorlar diyelim. Çünkü bu düşünce onların ruhunu onarıp besliyor. Kendini kandırmak, partnerini terk etmekten çok daha kolay ve acısız. Yalancı mutluluğu ayrılığa tercih ediyorlar ve maalesef sonrasında daha büyük yıkımlarla savaşmak zorunda kalıyorlar.

3-Harika Ören: CACA konusu ağır ama temposuyla son derece sürükleyici bir oyun. Bize biraz rollerinizden bahseder misiniz?

Berna Çakır: Caca; saf, naif ve kolay inanan, her ne pahasına olursa olsun mutlu olmaya kararlı, asla karamsarlığa kapılmayan ve çok coşkulu bir yapıya sahip. Ayrıca okuyamamış olmanın gizli acısını taşıyor içinde ve bunu elinden geldiğince telafi etmeye çalışmış. Karşısına çıkan her fırsatta bunu belirtmekten de kaçınmıyor zaten.

Esra Ülger: Sarı Necla; hayat dolu, enerjisi yüksek güzeller güzeli Caca’dan farklı. O eski bir sahne sanatçısı. Hayat deneyimleri fazla ve bunlar ona yük haline gelmiş. Görmüş geçirmiş ve kendince defterini kapatmış. Yani o artık köşesine çekilmiş bir kadın.

 4-Harika Ören: Rollerinize hazırlanırken sizler için baz alınması gereken en önemli şey ne oldu? Karakterlerinizi oluştururken dışa vurmaya çalıştığınız vurucu etki neydi?

 Berna Çakır - Dışa vurulması gereken en vurucu etki şuydu bizim için; bu oyunu ortaya çıkarırken hem rolümüzü çalıştık, hem de kendimize dış göz olup oyunun bütününü bozmamak, hedeften sapmamak için mücadele verdik. Tabii çalışırken bazen kendimizi kaptırıp yoğun bir şekilde olayın içine giriyorduk.

Esra Ülger: İşte öyle zamanlarda uzun yıllar Kadıköy Halk Eğitim ve Çat Kapı Tiyatrosu’nda yönetmenlik yapan Atilla Ertekin‘e müracaat ettik ve onun da deneyimlerinden yararlanıp yolumuza devam ettik.

Biz de size çalışmamızla ilgili böyle anlamlı ve güzel sorular sorduğunuz için teşekkür ediyor, Sanatta Engel Yok Vakfı’nın başarılarının devamını diliyoruz.

5- Harika Ören: Bakışları parıldayan, heyecanlı bir menajerle karşı karşıyayım. Ne yalan söyleyeyim, enerjinize hayran kaldım. Canan hanım ‘’CACA TANRI BENİ SENİNLE YOKLADI’’ sizi neden ve nasıl etkiledi? Bize anlatabilir misiniz?

Canan Reisoğlu: Öncelikle sizin bize katmış olduğunuz, sevgi ile dolu olan kaynaktır o, ışıldayan bakışlarımıza sebep olan. İsminiz gibi harika bir enerji ile bizi karşıladınız. Bunun etkisi ile şahane hissettiğimi kendi adıma söylemek istiyorum. Ayrıca "Sanatta Engel Yok" Vakıf ziyaretimizde göstermiş olduğunuz ilgi ve misafirperverliğinize çok teşekkür ediyoruz.

Berna ve Esra'nın oyundaki performanslarını gördüğümden beri, karakterlerinin bende oluşturdukları o tanıdık hissi herkesin yaşamasını istedim. Şahit olduğumuz ve alışılmış olan çok önemli noktalara değiniliyor oyunda. Hepimizin hayatında belli dönemlerde var olan, çeşitli nedenlerle hayatımıza girmiş ya da kendi yapımızda yaşadığımız; inişli çıkışlı, bazen tutarlı bazen de tutarsız seven, coşan, ağlayan, yaşamın her noktasına dokunan duygularla bezenmiş bir oyun.

Harika Ören: Kadın aşka saf bir yanıyla aşık sanki değil mi?

Canan Reisoğlu: Oyunu bütünüyle ele alırsak KADIN'ın yapıcı ve saf tarafını hissederken, ne olursa olsun hayatta kalabilmek için yaşam enerjisini kimi aşktan, kimi işten, kimi de dost ve arkadaştan alan yapısının ne kadar güçlü olduğunu görmekteyiz. Oyunumuzun etkileyici sonu için de; toplumların gelişmişlik düzeyini irdelemek adına bir farkındalık hatırlatması diyelim. İki sevdiğim arkadaşımın bu derece etkileyici ve şeffaf bir şekilde sergiledikleri oyuna destek ve katkı sunmak istedim.

 Oyunumuzu değerli bularak bizimle söyleşi yaptığınız için size ve İstanbul Sanat Magazin’e teşekkür ediyor, 10 Ocak 2023’te Sanatta Engel Yok Vakfı’yla düzenleyeceğimiz ortak sergi ve tiyatro oyunu için heyecan ve mutluluk duyuyorum.

CACA oyun ekibi, Sanatta Engel Yok Vakfı’yla  el ele vererek, 10 Ocak 2023’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek prömiyerlerinde, butik bir sergiyle engelli sanatçıların eserlerine de yer verecek. Heyecanlı bekleyiş başladı.


 Harika Ören
 

 

 

 

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  6.1.2023
İzlenme: 
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Usta Şair Fatma Uçarlar'de Efece haber'de
Ne hoş geldin dersin, ne güle güle,
Sever miyim seni ben bile bile?
Benden değil aşkı, Allah’tan dile,
Yolun açık olsun, git güle güle.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 6.11.2010 Devamı
 
Sevinç Şimşek şiirleri
Faili meçhul cinanayetler hep gece işlenir
Benim failim belli mechul zaman
Sebebim sen sebebim geceydi.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 23.5.2010 Devamı
 
Şair Yazarımız Şenses Us’un Şiirleri
Ankara (Efece haber) - “Tabiattan Yansımalar” Resim Sergisi ve “Adını Koyamadığım Sevdam” isimli şiir kitabı ile okuyucularımızın beğenisini kazanan, ressam-şair Şenay Us’da Efece Haber ‘in şair yazarlar ailesine katıldı.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 16.1.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

CUMHURİYET SENATOSU ACİLEN HURULMALIDIR
M. Yahya EFE

Hayırlı Ramazanlar
Hüseyin TOPRAK

SINIFTA KALDIK..
Harika ÖREN

Çiçekli Badem Ağaçları
Belma Demir AKDAĞ

YAZGIMIZ BU MU ?
Ahmet GÖKSAN

SAVUNMANIN EDA’LISI
Nevin BALTA

İzmir İktisat Kongresi 100 Yaşında
Sevgi Ünal

Ölümün de Hayırlısı
Metin Mercimek

DEPREM KORKUSU 
Münevver ÖZCAN

KENDİ KAHRAMANIN OL ..
Şahika ÖNER

YENİ BİR YIL DAHA
Fevziye ŞİMDİ

ANADİL VE ANADİL EĞİTİMİNDE MASALLARIN ÖNEMİ
Günseli RUMELİOĞLU

EVRİMİN GÜNCELLENMESi
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Oktay ZERRİN

Anadolu Mektebi Okul Paneli
Arzu KÖK

Gençler!...
Dr. Doğan KUŞMAN

Müslüman mısınız?
Alev YILDIRIMCI

Zaman yok
Yekta Güngör ÖZDEN

Ne günlere kaldık…
Handan ÇÖLAŞAN

Bu DÜNYA
Orhan SELEN

UNUTKANLIK SALGINI
Dr. İbrahim ATEŞ

ÂŞÛRÂ GÜNÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de

>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  

 


>>>>>>>>>>>>>>>>>
 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam