Ankara’da Düzenlenen 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni
                        Devamı                       
 
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Karacoşkun'un Gaziler Günü Mesajı
      Devamı  

 

 

 Gaziler Günü kutlu olsun!

 
 
Düşmanla savaşan, savaştan sağ ve zafer kazanmış olarak dönen kimselere Gazi denir. Gazilik nesiller boyu taşınacak bir onurdur
  Devamı 

magazin
 
ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  20468471
Bugün Ziyaretçi :  3736
Aktif Ziyaretçiler :  214

Sevgili Dost!
 
Allah ayetinde;
 
Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve Allah'a ve Resûlü’ne itaat ederler. İşte Allah'ın kendilerine rahmet edeceği bunlardır. Şüphesiz, Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Tevbe Suresi, 71)
buyurmaktadır.
 
Sevgili Dostum, şimdi seni seven bir dostundan sana güzel öğütler var:
 
Her zaman içinden gelen ilk sese kulak ver. Bil ki o ilk ses vicdanının sesidir. Sonra gelen sesler nefstir. Onlar sana çok şey fısıldar ve hızla o ilk sesi vicdanın sesini örterler. Ben senin vicdanını bilirim o çok güzel ve temizdir. Ama senin nefsin inatçıdır her zaman galip gelir onu da bilirim. O yüzden iradeni kullan. Güçlü ol, o ilk sesi hiç kaybetme ki o güzel yüreğin hep temiz kalsın.
 
Kalbini kaba ve katı yürekli yapmışsın neden? Allah seni din fıtratı üzerine yaratmışken niye böyle oldun? Kalbini yumuşat, kendini öfkeden arındır. Herşeye sevgiyle bak, affedici, bağışlayıcı ol. Herkesi dinle, herkesin kendine göre fikri, kendine göre haklı sebepleri vardır. Eğer böyle olmaya devam edersen zamanla bakarsın ki yanında hiç kimse kalmamış, yalnız kalmışsın.
 
Peygamberimizi Allah kalbinin kaba katı yürekli olmamasını ayette överek bize şöyle bildiriyor:
 
Allah'tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et. Eğer azmedersen artık Allah'a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever. (Al-i İmran, 159)
 
Sevgili Dostum, gururlu olma bana bir sey olmaz deme, herkes gibi sende Allah’ın aciz zavallı bir kulusun. Allah küçücük bir virüsle koskoca dağ gibi insanları yataklara düşürüp çaresizlik içinde bırakıyor. Neden sende onlardan biri olmayasın. Bunun için ne garantin var bunu da düşün?
 
Yürürken böbürlenerek yürüme, tevazulu ol. Allah ayetinde;
Yeryüzünde böbürlenerek yürüme; çünkü sen ne yeri yarabilirsin, ne dağlara boyca ulaşabilirsin. (İsra Suresi, 37)
 
"İnsanlara yanağını çevirip (büyüklenme) ve böbürlenmiş olarak yeryüzünde yürüme. Çünkü Allah, büyüklük taslayıp böbürleneni sevmez."(Lokman Suresi, 18)
 
buyurur. Kimseden bir üstünlüğün yok, hiçbir gücün yok, Allah’ın dilediği dışında yapabileceğin hiçbir seye gücün yetmez bunu aklından çıkarma. İnsanlarla konuşurken bağıra çağıra konuşma. Her şeyinde itidal olsun. Allah ayetinde;
 
"Yürüyüşünde orta bir yol tut, sesinden de (yüksek perdeleri) eksilt. Çünkü, seslerin en çirkin olanı gerçekten eşeklerin sesidir." (Lokman Suresi, 19)
bildirir.
 
Benim Sevgili Dostum, her zaman sözün en güzelini söyle. Çünkü güzel söz kalbe etki eder. Sevgiye vesile olur. Şeytanın etki etmesine engel olur. Karşılıklı kalpleri yatıştırır. Bak ayrıca sözün güzelini değil en güzelini diyorum. Çünkü Allah ayetinde böyle buyuruyor onun için:
 
Kullarıma, sözün en güzel olanını söylemelerini söyle. Çünkü şeytan aralarını açıp bozmaktadır. Şüphesiz şeytan insanın açıkça bir düşmanıdır. (İsra Suresi, 53)
 
Hiçbir işte aceleci olma. Sabır güzeldir. Sabır insanı olgunlaştırır, derinleştirir. Acelecilikte insana şeytan musallat olur böylece insan yanlış kararlar verir. Hayırlı bir işi acelecilik nedeniyle şeytan engeller. Allah ayetinde de bildirmektedir:
 
İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir. (İsra Suresi, 11)
 
Sen her zaman önce kendini düşünüyorsun. Kendi isteğin olunca rahatlıyorsun ama karşı tarafa ne oluyor onu hiç düşünmüyorsun. Vicdanını kapatıp karşındaki kişinin yaptığı fedakarlığın farkında bile olmuyorsun. Hatta bazen tabi ki benim istediğimi yapacak diye düşünecek kadar kendini önemsiyorsun. Böyle yapma, bencil olma. Karşındaki kişi de senin gibi isteyebilir ama yapmıyor. O güzel ahlaklı olduğu için böyle bencil davranmıyor. Sen de yapma. Allah ayetinde bencillikten korunulması gerektiğini bize şöyle bildiriyor:
 
Kim nefsinin bencil-tutkularından (ya da cimri tutumundan) korunursa; işte onlar, felah (kurtuluş) bulanlardır. (Münafikun Suresi, 16)
 
Şimdi sen tüm bu söylediklerimi işittin. Umarım kalbini yumuşatmış, içinden gelen o ilk sesi dinlemiş, bir dostun sana olan içten söylediği bu güzelliklerle geçmişte yaptığın hatalarını geride bırakarak hayatına devam edersin inşaAllah. Çünkü Allah ayetinde;
 
Ki onlar, sözü işitirler ve en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah'ın kendilerini hidayete erdirdiği kimselerdir ve onlar, temiz akıl sahipleridir. (Zümer Suresi, 18)
buyurmaktadır.
 
Çünkü “Sevgili Dostum” vicdan sahibi her insan Allah’ın ayetlerini işitir ve uyar.
 
 
 

 

Ekleyen:  Muazzez ARIK
Tarih:  10.11.2014
Yazdır:Yazdır
Eklenen Yorumlar 
Muazzez ARIK Yazıları
İnsan değişir mi?Muazzez ARIK [ 5.11.2014 Devamı
Sayfalar : 1  
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

MARKS YANILDI AMA ATATÜRK HAKLI ÇIKTI
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Hüseyin TOPRAK

ZİRVE, BİR GÜN ÖNCESİ VE GASTO – ANTEP…
M. Yahya EFE

Gaziler Günü kutlu olsun!
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Şeytan kulağımın dibinde…
Orhan SELEN

GÖRMEK İSTEYENLERE
Harika ÖREN

SAMSUN GAZİ MÜZESİ
Belma Demir AKDAĞ

ZAMLARIN FRENİ PATLADI
Sevgi Ünal

KÜRKÇÜ DÜKKÂNI
Arzu KÖK

Kaz Dağları ve Knidos
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Ayten YAVAŞÇA

“Gönlümün bülbülüsün”
Handan ÇÖLAŞAN

Murat Dedeman Hayatını Kaybetti
Ahmet GÖKSAN

FORMÜLÜN İKİRCİKLİSİ
Aslı ASLANER

KANATSIZ MARTILAR
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

HIZLI TREN DÜŞÜNCESİ
Fevziye ŞİMDİ

TEKERLEMELER
Oktay ZERRİN

MÜZİK ALIR, SATARIM
Şahika ÖNER

ANTALYA RENGARENK
Sevinç ŞİMŞEK

Deneyim yaşayarak olur
Melek Adalet ÖNOL

FİNAL
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...
Nevin BALTA

Lozan Zaferinin 96. Yıl Dönümü
İlknur Bakış

Mavi kelebeklerin hikâyesini bilir misiniz?

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam