Kilis Yardımlaşma derneği 

 

 

 

Sevgisiz dostluk olmaz!

Devamı
 

 

 

  


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:
2023 SEÇİMİNDE TARİHİMİZİN EN BÜYÜK ZAFERİNİ ELDE ETMEMİZİN ÖNÜNE KİMSE GEÇEMEZ

DEVAMI 

magazin

 

İPEKÇİ DEFİLESİ ve THALİA AWARDS

Devamı

 
 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  27679721
Bugün Ziyaretçi :  2147
Aktif Ziyaretçiler :  905

Sevgili Dost!
 
Allah ayetinde;
 
Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve Allah'a ve Resûlü’ne itaat ederler. İşte Allah'ın kendilerine rahmet edeceği bunlardır. Şüphesiz, Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Tevbe Suresi, 71)
buyurmaktadır.
 
Sevgili Dostum, şimdi seni seven bir dostundan sana güzel öğütler var:
 
Her zaman içinden gelen ilk sese kulak ver. Bil ki o ilk ses vicdanının sesidir. Sonra gelen sesler nefstir. Onlar sana çok şey fısıldar ve hızla o ilk sesi vicdanın sesini örterler. Ben senin vicdanını bilirim o çok güzel ve temizdir. Ama senin nefsin inatçıdır her zaman galip gelir onu da bilirim. O yüzden iradeni kullan. Güçlü ol, o ilk sesi hiç kaybetme ki o güzel yüreğin hep temiz kalsın.
 
Kalbini kaba ve katı yürekli yapmışsın neden? Allah seni din fıtratı üzerine yaratmışken niye böyle oldun? Kalbini yumuşat, kendini öfkeden arındır. Herşeye sevgiyle bak, affedici, bağışlayıcı ol. Herkesi dinle, herkesin kendine göre fikri, kendine göre haklı sebepleri vardır. Eğer böyle olmaya devam edersen zamanla bakarsın ki yanında hiç kimse kalmamış, yalnız kalmışsın.
 
Peygamberimizi Allah kalbinin kaba katı yürekli olmamasını ayette överek bize şöyle bildiriyor:
 
Allah'tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et. Eğer azmedersen artık Allah'a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever. (Al-i İmran, 159)
 
Sevgili Dostum, gururlu olma bana bir sey olmaz deme, herkes gibi sende Allah’ın aciz zavallı bir kulusun. Allah küçücük bir virüsle koskoca dağ gibi insanları yataklara düşürüp çaresizlik içinde bırakıyor. Neden sende onlardan biri olmayasın. Bunun için ne garantin var bunu da düşün?
 
Yürürken böbürlenerek yürüme, tevazulu ol. Allah ayetinde;
Yeryüzünde böbürlenerek yürüme; çünkü sen ne yeri yarabilirsin, ne dağlara boyca ulaşabilirsin. (İsra Suresi, 37)
 
"İnsanlara yanağını çevirip (büyüklenme) ve böbürlenmiş olarak yeryüzünde yürüme. Çünkü Allah, büyüklük taslayıp böbürleneni sevmez."(Lokman Suresi, 18)
 
buyurur. Kimseden bir üstünlüğün yok, hiçbir gücün yok, Allah’ın dilediği dışında yapabileceğin hiçbir seye gücün yetmez bunu aklından çıkarma. İnsanlarla konuşurken bağıra çağıra konuşma. Her şeyinde itidal olsun. Allah ayetinde;
 
"Yürüyüşünde orta bir yol tut, sesinden de (yüksek perdeleri) eksilt. Çünkü, seslerin en çirkin olanı gerçekten eşeklerin sesidir." (Lokman Suresi, 19)
bildirir.
 
Benim Sevgili Dostum, her zaman sözün en güzelini söyle. Çünkü güzel söz kalbe etki eder. Sevgiye vesile olur. Şeytanın etki etmesine engel olur. Karşılıklı kalpleri yatıştırır. Bak ayrıca sözün güzelini değil en güzelini diyorum. Çünkü Allah ayetinde böyle buyuruyor onun için:
 
Kullarıma, sözün en güzel olanını söylemelerini söyle. Çünkü şeytan aralarını açıp bozmaktadır. Şüphesiz şeytan insanın açıkça bir düşmanıdır. (İsra Suresi, 53)
 
Hiçbir işte aceleci olma. Sabır güzeldir. Sabır insanı olgunlaştırır, derinleştirir. Acelecilikte insana şeytan musallat olur böylece insan yanlış kararlar verir. Hayırlı bir işi acelecilik nedeniyle şeytan engeller. Allah ayetinde de bildirmektedir:
 
İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir. (İsra Suresi, 11)
 
Sen her zaman önce kendini düşünüyorsun. Kendi isteğin olunca rahatlıyorsun ama karşı tarafa ne oluyor onu hiç düşünmüyorsun. Vicdanını kapatıp karşındaki kişinin yaptığı fedakarlığın farkında bile olmuyorsun. Hatta bazen tabi ki benim istediğimi yapacak diye düşünecek kadar kendini önemsiyorsun. Böyle yapma, bencil olma. Karşındaki kişi de senin gibi isteyebilir ama yapmıyor. O güzel ahlaklı olduğu için böyle bencil davranmıyor. Sen de yapma. Allah ayetinde bencillikten korunulması gerektiğini bize şöyle bildiriyor:
 
Kim nefsinin bencil-tutkularından (ya da cimri tutumundan) korunursa; işte onlar, felah (kurtuluş) bulanlardır. (Münafikun Suresi, 16)
 
Şimdi sen tüm bu söylediklerimi işittin. Umarım kalbini yumuşatmış, içinden gelen o ilk sesi dinlemiş, bir dostun sana olan içten söylediği bu güzelliklerle geçmişte yaptığın hatalarını geride bırakarak hayatına devam edersin inşaAllah. Çünkü Allah ayetinde;
 
Ki onlar, sözü işitirler ve en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah'ın kendilerini hidayete erdirdiği kimselerdir ve onlar, temiz akıl sahipleridir. (Zümer Suresi, 18)
buyurmaktadır.
 
Çünkü “Sevgili Dostum” vicdan sahibi her insan Allah’ın ayetlerini işitir ve uyar.
 
 
 

 

Ekleyen:  Muazzez ARIK
Tarih:  10.11.2014
İzlenme: 
Yazdır:Yazdır
Eklenen Yorumlar 
Muazzez ARIK Yazıları
İnsan değişir mi?Muazzez ARIK [ 5.11.2014 Devamı
Sayfalar : 1  
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

KAPANMAYAN PARANTEZ HALK EVLERİ
M. Yahya EFE

Konya da köpek katliamı!
Hüseyin TOPRAK

SİYASİ DAVA NE DEMEKSE VE “OCAK KÖR…”
Harika ÖREN

Sonbahar Rüzgarları
Belma Demir AKDAĞ

İNSANİ YOKSULLUK
Ahmet GÖKSAN

YAPININ YENİLENMESİ
Sevgi Ünal

HAKKI & HAKİYE
Münevver ÖZCAN

BÜTÜN BABALAR AYNI BİLİRDİM. ANLADIM Kİ DEĞİLMİŞ…
Metin Mercimek

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNܒNÜN ÖNEMİ
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Arzu KÖK

Gençler!...
Fevziye ŞİMDİ

HAYATIMIZLA OYNUYORLAR !
Günseli RUMELİOĞLU

GÜNDEMİN İZLERİ
Dr. Doğan KUŞMAN

Müslüman mısınız?
Oktay ZERRİN

Anadolu Mektebi Okul Paneli
Alev YILDIRIMCI

Zaman yok
Nevin BALTA

Harf Devrimi’nin 94. Yıl Dönümü
Yekta Güngör ÖZDEN

Ne günlere kaldık…
Handan ÇÖLAŞAN

Bu DÜNYA
Orhan SELEN

UNUTKANLIK SALGINI
Dr. İbrahim ATEŞ

ÂŞÛRÂ GÜNÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Şahika ÖNER

SONBAHARIN İÇİNDE!
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam