Ankara’da Düzenlenen 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni
                        Devamı                       
 
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Karacoşkun'un Gaziler Günü Mesajı
      Devamı  

 

 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de

 
 
  Devamı 

magazin
 
ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  20485219
Bugün Ziyaretçi :  1936
Aktif Ziyaretçiler :  135

SAĞLIKÇILARI NASIL BİLİRSİNİZ ?‏
 

          Sevgili okuyucular siz sağlıkçıları nasıl bilirsiniz diye sorsam. Sanki duyar gibiyim  "iyi biliriz" derken yapılan vurguları...:) Aslında bizler o vurgunun içindeki iyi niyetli iyi bilirizler kadar iyiyizdirde sanırım bunu göstermek için ne zamanımız ne mekanımız uygun.Bizlerde seven,duguları olan,nefes alan,yemek yiyerek beslenen,su içen,aynı diğer insanlar gibi yaşamsal fizyolojik ihtiyaçlarımızı gören insanlarız. Çalışırkende bu ihtiyaçları beraberinde gidermeye çalışıyoruz. Her ne kadar bize hak gibi görülmesede...:) Duyguları olan insanlarız dedim, evet bizlerde şiir okuyor,sevdiklerimize sizi seviyoruz diyoruz,tek ilgilendiğimiz soyut ağrı şikayetiyle gelen soyut duygular yada somut belirtiler değil yani. Yağmur yağdığında romatizmadan diz ağrısı şikayeti ile gelen teyzem gibi bizim romatizmamız yoksada yağmurdan etkilenen bir yüreğimiz var.bizde diz ağrısı yapmasada yürek ağrısı yapabiliyor,an be an hissedilen duygular var. Bizede doğa olayları romantizmi,acıyı,sevgiyi,güzel ve kötü tüm duyguları hissettiriyor...:) arada gülümsüyorum çünkü hastaneye başvuran insanların öncelikli beklentisi kendi ihtiyaçlarının,sıkıntılarının,sorunlarının giderilmesi,doğrudurda öncelik onların sorunlarını gidermekdir. Bu bizim içinde öyle ama bizlerinde insan olduğunu ve bazı ihtiyaçları görmemizin zorunlu olduğunu farkedebilmeleri arzusu taşıyorum.

          Hiç unutmuyorum birgün hastaneye acile gelen hasta acile derkende acil bir durumu yokdu,el bilek ağrısı için başvurdu ve röntgeni çekildi. Röntgen filmini göstermek için acilde beklerken doktoru sordu bende hemen geleceğini söyledim. Saygılı olucağımya wc ye gitti demiyorum. Aradan sadece 3 dk geçti,adam bağırmaya başladı,nerede bu doktor başbakan bize hastaneye gidince hiç beklemeyeceksiniz dedi ama 5 dk oldu doktor yok. Ben hala adama tamam sakin olun beyefendi gelecek diyorum ama adam anlamıyor. Artık en son dayanamadım,beyefendi siz yemek yiyormusunuz dedim evet dedi,peki su içiyormusunuz,evet dedi peki bunları nasıl dışarı çıkarıyorsunuz ağzınızdanmı geri dönüşümü sağlıyorsunuz farklı bir metodunuz varmı bizim doktor bunu öğrenemedi hala normal yollardan çıkarıyor dedim. Adam yüzüme baktı dondu kaldı.sonra sakin bir şekilde bakın beyefendi sayın başbakan doğru söylemiş insanları bekletmemek lazım ama insanların zorunlu ihtiyaçları var, bunları yapmalarıda gerekiyor, doktorda hemşirede insan, o esnadada sabırla beklemek lazım dedim.

          Biliyorum insanlar sağlıkçıları hep asabi tersleyen insan gibi algılıyorlar ama inanın her zaman heryerde değil. Sabrımızın taştığı anlar oluyor olmuyor değil ama inanın artık o aşamaya getiriyorlar, acilde acil ve hızlı çalışmak gerekiyor bu yüzdende hastaları bekletmemek adına kayıtları hızlı alayım diyorsunuz ve hastaya soruyorsunuz babanızın adı gelen cevap ne biliyormusunuz babam öldü, ya insanın içinden yahu adam baban ölürken adını sildilermi diyesi geliyor, yada hastaya neyiniz var diye sorduğumda 2 çocuğum var cevabını aldığımda Allah bağışlasın diyebiliyorum sadece, yada gözlerimin içine baka baka muayene masasında bana bakarak oturan ve çok gıcık oldum diyen kadına bende sana demek geçmiyor değil yani,yada ağzında sakızla muayeneye gelip birde balon şişiren kadının şişen sakızına vurup patlatıp ağzına  burnuna yapışsın bende istiyorum yalan değil ama bizler gerçekten son aşamaya kadar sabrediyoruz ama anlaşılmamak ve insan olarak normal bir insan fonksiyonlarında işleyen bir bedenimizin olduğunun farkında olunmaması en büyük sıkıntımız.

          Hakkımızı koruyalım ama karşımızdaki insanlarında hangi meslekden olursa olsun hakları olduğunu ve insan olduklarını unutmayalım.Sevgiyle kalın hoş kalın. Bu küçük sitem için benide hoş görün...SEVGİLERİMLE...

 
Ekleyen:  Zuhal SARIOĞLU
Tarih:  25.11.2011
Yazdır:Yazdır
Eklenen Yorumlar 
Zuhal SARIOĞLU Yazıları
KALBİM, KALBİNİZ YOKSA KALPSİZMİSİNİZ...‏Zuhal SARIOĞLU [ 29.10.2011 Devamı
Mesleki ÖnyargılarımızZuhal SARIOĞLU [ 9.10.2011 Devamı
Sayfalar : 1  
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

MARKS YANILDI AMA ATATÜRK HAKLI ÇIKTI
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Hüseyin TOPRAK

KUŞUN BİR YERDEN GİRER, 40 YERE HASAR VERİR…
M. Yahya EFE

Vatan Sevgisi…
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Şeytan kulağımın dibinde…
Orhan SELEN

GÖRMEK İSTEYENLERE
Harika ÖREN

Diriliş Yolu & İlk Yürüyüş
Belma Demir AKDAĞ

ZAMLARIN FRENİ PATLADI
Sevgi Ünal

KÜRKÇÜ DÜKKÂNI
Arzu KÖK

Kaz Dağları ve Knidos
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Ayten YAVAŞÇA

“Gönlümün bülbülüsün”
Handan ÇÖLAŞAN

DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
Ahmet GÖKSAN

FORMÜLÜN İKİRCİKLİSİ
Aslı ASLANER

ÇOK GEÇ OLMASINA ÇOK AZ KALDI
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

İSTANBUL'UN HOŞGÖRÜLÜ SEMTİ "BANAT"
Fevziye ŞİMDİ

TEKERLEMELER
Oktay ZERRİN

ADAM GİBİ ADAM OLABİLMEK !
Şahika ÖNER

ANTALYA RENGARENK
Sevinç ŞİMŞEK

Deneyim yaşayarak olur
Melek Adalet ÖNOL

FİNAL
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...
Nevin BALTA

Lozan Zaferinin 96. Yıl Dönümü
İlknur Bakış

Mavi kelebeklerin hikâyesini bilir misiniz?

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam