Kilis, vaka sayısı artan 10 il arasında!
 Devamı  
 
 
 İzmir Büyükşehir’den Üniversitelilere destek
 Devamı  

 


     

Erdoğan; Avrupa göç konusunda somut adım atmalı
 

 

 

magazin
 
 
 
Boğaz'da,
Gülben Ergen Rüzgarı
 

  Devamı   

 

 

 
 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  25438972
Bugün Ziyaretçi :  1833
Aktif Ziyaretçiler :  42

Öğretmenler yüz yüze eğitime endişeli başlıyor

 

 
 
SODİMER tarafından hazırlanan araştırmaya göre; öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu yeni dönemde yüz yüze eğitim sürecine kendilerini hazır hissediyor. Ancak yüz yüze eğitim sürecinde pandemiye ilişkin önemli oranda endişe ve kaygı duyguları ile baş başa kalmış durumda.
 
Uğur DUYAN / ANKARA (Anayurt) - Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi'nin (SODİMER) hazırladığı rapora göre; neredeyse her 3 öğretmenden 1'inin aşıya güvenmediği, yine her 3 öğretmenden 1'nin de bu konuda kararsız kaldığı görüldü. Çalışma grubundaki öğretmenlerin yüzde 56.5'i MEB tarafından açıklanan hijyen kuralları ile görev yaptıkları okullarda alınan hijyen önlemlerinin birbiri ile uyumlu olduğunu ifade etti.
SODİMER tarafından hazırlanan 'Okullar Açılırken Öğretmenlerin Psikososyal Durumlarının Betimlenmesi' araştırması 26 Ağustos – 3 Eylül tarihlerinde arasında 10 bin öğretmenin katılımı ile yapıldı. Araştırmada öğretmenlerin pandemi sürecinde yaşadıkları bağlamında yeni eğitim-öğretim dönemine ilişkin görüş ve psikososyal durumlarının betimlenmesi amaçlandı. SODİMER'den yapılan açıklamaya göre; araştırmada veriler online anket yöntemi ile toplandı ve kontrol sorusu ile araştırmanın geçerliliği arttırıldı.
Araştırmaya göre, okulların açılması durumunda öğretmenlere kendilerini nasıl hissettikleri sorulduğunda büyük oranda endişeli (yüzde 44.7) ve mutlu (yüzde 28) olduklarını belirtirken, kendisini yeni döneme hazır hissettiğini ifade eden öğretmenlerin oranı yüzde 46,4; kısmen hazır hissedenlerin oranı da yüzde 43,8 oldu. Öğretmenlerin yalnızca yüzde 9.9'u yeni döneme hazır hissetmediğini belirtti.
 
"Sınıfta öğrencilerimle yüz yüze ders yapmayı istiyorum" önermesine öğretmenlerin yüzde 83.9'u 'evet' şeklinde yanıt verdi.
 
Öğretmenlere yüz yüze eğitimde en çok tedirgin oldukları konular sorulduğunda katılımcıların yüzde 43'ü hepsi yanıtını vererek; tedbirlerin yetersiz olması, öğrencilerin psikososyal durumu, maske kullanımı ve aşı zorunluluğu konularında tedirginlik yaşadıklarını belirtti.
 
Çalışma grubundaki öğretmenlerin yüzde 56.5'i MEB tarafından açıklanan hijyen kuralları ile görev yaptıkları okullarda alınan hijyen önlemlerinin birbiri ile uyumlu olduğunu ifade etti. Bu durumda okulların açılmış olmasına rağmen okullardaki gerekli önlemlerin tamamının henüz sağlanmamış olduğu anlaşılıyor.
 
'Aşının okulların güvenli bir şekilde açılmasında etkili olduğunu düşünmüyorum' önermesine katılımcıların yüzde 31.2'si 'evet', yüzde 33.8'i 'kısmen yanıtını verdi. Bu noktadan hareketle neredeyse her 3 öğretmenden 1'inin aşıya güvenmediği görüldü.  Yine her 3 öğretmenden 1'i de bu konuda kararsız kalmış durumda.
Öğretmenlerin yüzde 85.2'si yeni eğitim sürecinde derslerin 30 dakika ile sınırlandırılması gerektiğini düşünürken; 'Yeni öğretim yılında kazanımlar azaltılmalıdır' önermesine öğretmenlerin yarısından fazlası (yüzde 52.2) olumlu yönde yanıt verdi.
Bununla beraber yine öğretmenlerin yüzde 29'u bu önermeye 'kısmen' şeklinde yanıt vererek programın seyreltilmesi gerekliliğine vurgu yaptı.
 
'Bazı derslere uzaktan eğitim yöntemi ile devam edilmesi gerektiğini düşünüyorum' önermesine öğretmenlerin yüzde 47'si 'hayır', yüzde 31.3'ü ise 'evet' şeklinde yanıt verdi.
Araştırmanın sonuçlarına göre; katılımcı öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu yeni dönemde yüz yüze eğitim sürecine kendilerini hazır hissediyor. Ancak yüz yüze eğitim sürecinde pandemiye ilişkin önemli oranda endişe ve kaygı duyguları ile baş başa kalmış durumda. Yeni eğitim döneminde öğretmenler teneffüs uygulamasının tüm kademelerde yer almasını ve ders sürelerinin azaltılması ile seyreltilmiş öğretim programlarının uygulanması gerektiğini düşünüyor. Raporun sonuç bölümünde öğretmenlere dönük motivasyon çalışmaları yapılması ve Milli Eğitim Bakanlığı yeni heyetinin öğretmenlerle temas etmesi, öğretmenlere yönelik destek programları geliştirmesi de önerildi.
 
 

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  6.9.2021
İzlenme:  48
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Bodrum değil Tunceli
Bir zamanlar askeri operasyonların yapıldığı Tunceli'nin Kutuderesi Vadisi'nde bulunan Munzur Çayı sahili şimdi tatilcilerin gözdesi...Munzur çayı sahlilindeki renkli görüntüler Bodrum'u aratmıyor.

Efe'ce Haber Gazetesi [ 10.8.2009 Devamı
 
Piramitlerin sırrı ortaya çıkıyor
Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Giza Piramitlerinin bilinen en eski parçası olan Keops Piramidi, aradan asırlar geçmesine rağmen sırrını hala muhafaza ediyor.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 14.8.2010 Devamı
 
Mehmet Kadıoğlu'nun şiirleri
Mahzunlaşmaya başladı garip gönlüm
Yaklaştı Kilis’ten ayrılık günüm
Dostlarım, arkadaşlarım, anam özüm
Yine burnumda tütecek, yok mu çözüm
Efe'ce Haber Gazetesi [ 2.9.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

NE YENİ OSMANCILIK NEDE NEO KEMALİZM
Hüseyin TOPRAK

…ÖLÇÜ – AYAR…
M. Yahya EFE

Peçiç oyunu
Orhan SELEN

UNUTKANLIK SALGINI
Alev YILDIRIMCI

Serzeniş
Ahmet GÖKSAN

ZEMİNİN ORTAĞI
Ayten YAVAŞÇA

GÜNEŞ İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ ÜZÜMLERİN AŞKI!
Harika ÖREN

DUA TEPE’yi dinliyorum.
Metin Mercimek

SAĞLIK İHMALE GELMEZ, PANDEMİ DEVAM EDİYOR
Belma Demir AKDAĞ

ŞİMDİ GÜNDEM NE?
Münevver ÖZCAN

ŞİKAYET ETME DEĞİŞTİR ..
Arzu KÖK

Geleceğini Vuran Ülke Arzu KÖK
Dr. Doğan KUŞMAN

KURANI KERİMİ OKUMAK DEĞİL YAŞAMAK LAZIM!
Dr. İbrahim ATEŞ

ÂŞÛRÂ GÜNÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Handan ÇÖLAŞAN

Yine günlarden bayram
Sevinç ŞİMŞEK

Bilgimiz yok, zikrimiz AŞI !
Şahika ÖNER

LAVANTANIN DAYANILMAZ CAZİBESİ
Fevziye ŞİMDİ

KÜRESEL ISINMA VE SERA ETKİSİ
Oktay ZERRİN

ŞİDDET ŞİDDETİ DOĞURUR !
Sevgi Ünal

DİKEN ÜSTÜ
Samet Şimşek

Parçalanmış bir toplumda GENÇ olmak
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Mahmut SELÇUK

EVDE KAL TÜRKİYEM

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam