Vali Soytürk'ün Mercidabık Mesajı 
                        Devamı                       
 
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Karacoşkun'un 30 Ağustos Mesajı
      Devamı  

 

 

 Belediye başkanlarının yanında olacağım

 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlere ve oralarda yaşayan insanlara yapacakları tüm hayırlı çalışmalarda belediye başkanlarının yanında olacağını bildirdi.
  Devamı 

magazin
 
ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  20427228
Bugün Ziyaretçi :  4533
Aktif Ziyaretçiler :  141

HAYATA BİR BAŞKA BAKIŞ
 
 
             Sevgili Dostum Yahya Efe gazetesi için uzun zamandan beri benden bir yazı ister durur. Nihayet son görüşmemizde kendisine söz verdim ve en kısa sürede yazıyı göndereceğimi söyledim. Kendisi de bana elimdeki kitaplardan göndereceğim dedi.  
Bugün Efece Haber Gazetesi için ilk yazımı kaleme alıyorum. Ne yazayım diye epeyi düşündüm. Daha ilk yazıda oturup bilimsel içerikli bir şey yazmak bana uygun görünmedi. Öyle ya, biz akademisyenler her şeyde bilimselliği ön planda tutarız.  Ama “Hayata Bakış” hep bilim penceresinden olmuyor.
Hayatı her zaman bilimsel doğrularla irdelemek mümkün değil. Bir Fransız Atasözü “Hayat Bir Mücadeledir” (La vie est une combat) der. Bu mücadelenin  sosyolojik analizi yapıldığında çok karmaşık değerler, fenomenler, müeyyideler karşımıza çıkar. Din, bilim, felsefe, sanat bize farklı bakış açıları sunarlar. Bunların her biri hayatı kendi nokta-i nazarından açıklar ve yorumlar. İnsan, yaratılışı ve yaşayışının gereği olarak söz konusu farklılıklardan kendini soyutlayamaz. Ama hangi kültür ve medeniyete mensup olursa olsun, hepsinin anormallik zeminindeki  ortak özelliği bencillik, kural dışılık, realiteden kaçma, içgüdülerinin ve duygularının esiri olmak, doyumsuzluk, isyankarlık..gibi patolojik tutum ve davranışlardır. Bunların hepsi bir değişim çizgisinde cereyan eder.
Yaşlanan insan ileriye dönük düşüncelerini ve aktivitesini kaybettikçe geçmişe döner, oradaki olup bitenlerle zihinsel faaliyetlerini sürdürmeye çalışır. Bir bakıma buna “geçmişe özlem duyma” diyebiliriz. Böylesine davranışlara hepimiz şahit  olmuşuzdur. Tanıdığım bazı yaşlıların  bir olayı her defasında ilk defa anlatıyormuş gibi hararetle beş altı kere anlattığını çok iyi hatırlıyorum. İnsanın yüzünü geçmişe döndürmesi sadece bir özlem olmasa gerek. Bu, sosyal değişmenin belki de nesiller arasında yarattığı kopukluklar, değer yargılarındaki çürümeler, zihniyet ve karakter farklılıkları, kısacası yetişme tarzı ile de açıklanmalıdır. Çok şey bildiğini zanneden yaşlının ekseriya söze “Ben Amerika’da iken……” diye başlaması, veya kendinden küçüklere “Senin daha kırk fırın ekmek yemen lazım…….” Demesi; Buna karşılık yeni neslin de büyüklere “Moruk, sen bu işlerden ne anlarsın…..”, “Sizin devriniz geçti artık……” gibi ifadelerle tepki göstermesi, sadece nesillerin çatışmasını değil, bir nevi toplumsal çürüme ve “Kültürel Boşluğun” da bir göstergesidir. Hal böyle olunca Hayata Bakış çeşitlilik arzetmekle kalmıyor, beraberinde bazı riskleri de getiriyor. Yaşlı nesil bunları gördükçe belki bir şey yapamamanın verdiği üzüntü ve çaresizlik yüzünden içine kapanıyor, şuur altında geçmişe ait yaşantıları ve hatıralarıyla avunmaya çalışıyor. Bu durum hayata havlu atma, elini eteğini bu dünyadan çekme, anti-sosyal bir varlık haline gelme, bitmez tükenmez bir hırsla dünya işlerine dalma, her konuda egosantrik bir varlığa dönüşme, hasislik, pintilik…gibi farklı şekillerde tezahür eder. 
Biz şimdi yaşlı neslin bu türden patolojik davranışlarının tehdidi altındayız. Ama en azından muhtemel oluşumların farkında olup tedbirimizi alabileceğimizi düşünüyoruz.  Mevcut tehditler yelpazesinde ara sıra geçmişe özlem duyup eski hatıralarımızı yadetmek bize çok görülmemeli. 
Onun için bu ilk yazıda Yahya Efe ile dostluğumuzu dile getirmek istedim. Zira yukarda değindiğim üzere bu da bir nevi hayata bakıştır. Sevgili Yahya benim hemşehrim, mektep arkadaşım,sınıf arkadaşım, sıra arkadaşım, Kilis Lisesi bando takımından arkadaşım….Arkadaşım da arkadaşım. Bu kadar çok arkadaşlık bilmiyorum, sadece “dostum” kelimesiyle anlatılabilir mi?
Yahya Efe çok yönlü ve renkli bir kişiliğe sahiptir. Spor, edebiyat, şiir, kompozisyon…Onun temel tutkularıydı. Beden Eğitimi derslerinde yüz ikiyüz metre koşularında Yahya ve ben en önde giderdik. Lisenin bandosu Yahya’dan sorulurdu. Bayramlarda tören alanına giderken en önde Şef Yahya, arkasında Sabit Elmacı(emekli beden eğitimi öğretmeni), emekli emniyet müdürü Rahmetli Abdurrahman Çorapören, daha arkada ben ve diğer arkadaşlarım davullarımızı patlatırcasına çalarak öyle bir giderdik ki! Eğer 19 Mayıs Bayramı ise sabahtan öğleye kadar o kızgın güneşin altında yanıp kızaran ve bir hafta boyu vücudumuza yoğurt sürüp iyileştirmeye çalıştığımız rahatsızlığımız bile bizi o bayramlara büyük bir heyecanla hazırlanıp iştirak etmekten alıkoyamazdı. Bu süreç içinde Yahya’nın gayretleri görülmeye değerdi. 
Yahya Efe edebiyat, kompozisyon derslerinde de çok başarılıydı. Kalemi çok kuvvetlidir. Keza hitabet gücü çok iyidir. Biz Yahya ile lisede fen kolunda aynı sınıfta okuduk. 5 Fen sınıfında aynı sırada oturuyorduk. Lise son sınıfta bir kompozisyon yarışmasına katılmıştık. Kilis o zaman il olmamıştı. İlçe çapında orta dereceli bütün okulların öğrencilerinin katıldığı bir yarışma idi. Bu hadise 1963 yılında oluyor.
T.C. Ziraat Bankası ilk üçe girenlere 100, 75 ve 50 liralık ödül veriyordu. Kilis Lisesi ödülleri diğer okullara kaptırmamıştı. Edebiyat Kolundan Yaşar Koyuncu birinci, Fen Kolundan Yahya Efe ikinci, Hikmet Yıldırım Celkan üçüncü olmuşlardı.
Edebiyat Öğretmenimiz rahmetli Reşit Koltuk’un sınıfta dersten önce bizi taltif ederek verdiği bu ödül hem benim, hem Yahya için hayatımızın en anlamlı hediyesiydi herhalde. Bunların yanında diğer derslerle Yahya’nın arası pek iyi değildi. Yukarda değindiğim uğraşılarından ders çalışmaya sıra gelmezdi ki. Biyoloji Hocamız Rahmetli Münipoğlu’nun kendisini sözlü yoklamaya çağırdığında “Eyvah evimiz çöktü!....” diye sallanmasını, Hocanın bir iki daha adını okumasından sonra tahtaya gidebildiğini hatırlıyorum.
İşte böyleydi Yahya Efe. Bunları anlatırken amacım bir methiye yazmak değil. Bugün yetmiş yaşını devirmiş bizlerin bunlara ihtiyacı yok. Ancak, insan hayatında geçmişte kalan, özellikle öğrencilik yıllarındaki hatıraların muhafaza edilmesi ve dile getirilmesinin sosyal ilişkiler ağı içerisinde toplumsal dayanışma açısından taşıdığı önemin vurgulanmasıdır maksadım. Yaşlılık döneminin yukarda değindiğim birtakım handikaplarının yıpratıcı etkileri karşısında hatıratın canlı tutulması etkili bir ilaçtır bence.
Evet, merhaba Yahya! Bundan sonraki yazılarımızda kendimizi bırakıp, hayata başka pencerelerden bakmak dileklerimle noktayı koyuyorum.        
                                                                                                       
 

 

Ekleyen:  Prof. Dr. Hikmet Y CELKAN
Tarih:  17.11.2017
Yazdır:Yazdır
Eklenen Yorumlar 
Prof. Dr. Hikmet Y CELKAN Yazıları
DEMOKRASİ ÜZERİNE - IIProf. Dr. Hikmet Y CELKAN [ 30.11.2018 Devamı
DEMOKRASİ ÜZERİNE (1)Prof. Dr. Hikmet Y CELKAN [ 20.5.2018 Devamı
AFRİN’iN SAHİPLERİProf. Dr. Hikmet Y CELKAN [ 19.3.2018 Devamı
Kilis’in Kurtuluşunu İyi OkumalıyızProf. Dr. Hikmet Y CELKAN [ 5.12.2017 Devamı
Sayfalar : 1  
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

MARKS YANILDI AMA ATATÜRK HAKLI ÇIKTI
Bekir COŞKUN

Kasket-yemeni-külah…
Yekta Güngör ÖZDEN

Siyasal Bilanço
Hüseyin TOPRAK

MAHKUMİYET…
M. Yahya EFE

Şiir nedir, şair kimdir?
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Şeytan kulağımın dibinde…
Orhan SELEN

GÖRMEK İSTEYENLERE
Harika ÖREN

Sanat demek; İstanbul demek!
Belma Demir AKDAĞ

ZAMLARIN FRENİ PATLADI
Sevgi Ünal

EYLÜLE SİTEM
Arzu KÖK

Kaz Dağları ve Knidos
Münevver ÖZCAN

BABALIK SINAVINI GEÇENLERE SEVGİLERLE
Ayten YAVAŞÇA

“Gönlümün bülbülüsün”
Handan ÇÖLAŞAN

Murat Dedeman Hayatını Kaybetti
Ahmet GÖKSAN

FORMÜLÜN İKİRCİKLİSİ
Aslı ASLANER

EĞİTİME HARCANAN PARA
Dr. Doğan KUŞMAN

KALBİNİZDE SEVGİ VAR MI?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Metin Mercimek

HIZLI TREN DÜŞÜNCESİ
Fevziye ŞİMDİ

TEKERLEMELER
Oktay ZERRİN

MÜZİK ALIR, SATARIM
Şahika ÖNER

ANTALYA RENGARENK
Sevinç ŞİMŞEK

Deneyim yaşayarak olur
Melek Adalet ÖNOL

FİNAL
Mahmut SELÇUK

Ve kar yağar...
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Elveda TANIK

MANSUR YAVAŞ! SAKIN CEVAP VERME!...
Nevin BALTA

Lozan Zaferinin 96. Yıl Dönümü
İlknur Bakış

Mavi kelebeklerin hikâyesini bilir misiniz?

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam