Babacan'dan kayıt dışı çalışan vurgusu
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, koronavirüs salgını nedeniyle açıklanan tedbir paketi ve alınabilecek önlemler hakkında açıklamalarda bulundu.
      Devamı  
 
 
  Kilis’in Tarihi ve Kültürü Yeniden Canlanıyor
 Devamı    

 

 
 

Bakan Pakdemirli, Türkiye'de gıda sıkıntısı yok

 
 
Bakan Pakdemirli, Türkiye'de gıda arz güvenliğinde bir sıkıntı olmadığını belirterek, "Ülkemizde ilk Kovid-19 vakası görülmeden önce bazı adımlar attık. Bu sayede marketlerimizin stokları iyi ve rafları dolu durumda." ifadelerini kullandı.
  Devamı 

magazin
 
TÜRK POLİSİ ÇOK YAŞA...
 Devamı  
 
 
Nesrin Cavadzade
Son kez sokağa çıktı
  Devamı  

 

 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları
altın fiyatları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

 


 
Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  21999267
Bugün Ziyaretçi :  7878
Aktif Ziyaretçiler :  141

SİYAH BİR OTİZM TABLOSU
Hafta “otizm” kelimesini bol bol duyduk Hulki Cevizoğlu sayesinde. Gerçi O, “ Otistik medya!” terimini kullanmıştı ama ben doğrusunu kullanayım, otizm diyeyim dedim. Çünkü otistik kavramı yanlış bir kullanım, doğrusu ‘ otizmli’. 
 
Hulki Cevizoğlu medyaya otizmli benzetmesi yaparken hastalığın tanımından yola çıkarak bir ifade kullanmış. Zira otizm içe dönüklük manası taşımaktadır. Kişi dış dünya ile ilgilenmez, kendi dünyasındadır ve bu dünyada tekrar davranışları gösterir. 
Medyada yer alan konunun dikkatimi bu denli çekmesinin sebebi bu hafta bu konuyu işleyecek olmam elbette. Medya otizmli mi değil mi doğrusu bunu değerlendirebilecek kadar bilgim yok Türkiye medyası ile ilgili. 
 
Ama otizmle ilgili biraz bilgim var. Daha öncede dediğim gibi sağlık ile ilgili konular dikkatimi oldukça çekmiştir ve otizm de dünyanın genelinde bir veba gibi yayıldığı için o konuyu da araştırmadan, bir nebze olsun bilgilenmeden geçemedim. 
Dediğim gibi otizm bir veba gibi yayılıyor dünyada. Aslında zihinsel rahatsızlıklar yayılıyor ama en fazla otizm görülüyor ya da en fazla teşhis ona konuyor. 
 
Otizmin iyileştirilebilir seviyeleri var. Yüzde yüz bir iyileşme asla sağlanamasa da birey toplum içinde uyum içinde yaşayıp hayatını idame ettirecek duruma getirilebiliyor. Hatta bazıları topluma fayda saylayacak kadar ileri düzeyde iyileşme dahi sağlıyor.
Otizmle mücadelede hastalığın ( hastalık diye tanımlamayanlar var ancak ben bir rahatsızlık olarak görüyorum) iyileştirilmesinde, rehabilitesinde oldukça ilerleme sağlanmış olsa da asıl olan hastalığın oluşum sebeplerini anlamak ve daha oluşmadan önüne geçebilmek. 
 
Yurt dışında, ABD’ de, Avrupa ülkelerinde, Küba’da, Çin’de ve İsrailde oldukça ayrıntılı çalışmalar yapılmakta.  Tüm çalışmaları bilim insanı olmadan takip etmek oldukça güç. Makalelerin Türkçe’leri çok nadir bulunabiliyor. Ancak yine de takip edebildiğimiz makaleler, kitaplar, çalışmalar var. 
 
Yapılan araştırmalarda elde edilen çeşitli sonuçlardan bazılarında tarımsal ilaç kullanılan bölgelerde otizmin yaygın görüldüğü, hava kirliğinin, stresin otizmin oluşumunda etkili olabileceğini gösteren sonuçlar var. 
 
Tarım ilaçları, haşere öldürücü ilaçlar, çamaşır suyu ve benzenzeri deterjanlar, sularımıza karışan ağır metaller, gürültü, strese neden olan bir hayat tarzı, elbette sigara ve sentetik uyuşturucular v.b. maddeler anne karnındaki bebeğin otizm riski taşımasına neden oluyor. 
Hatta tamamen normal çocukların dahi bu etkenlere maruz kaldıklarında otizm benzeri davranışlar sergilemelerine neden olduğunu gösteren çalışmalar var. Burada anne-baba kavgaları ve aile dağılması, ya da yeni gelen bir kardeş nedeni ile çocuğa gösterilen ilginin azalması, yeni bir ortama girilmesi, şiddet, taciz, ebeveynden ayrı kalma durumu ve benzeri stres yaratan durumların çocukların içe kapanmalarına yani otizm benzeri davranışlar sergilemelerine neden olduğu gösterilmekte. 
 
Öncelikli olarak bir hamilelik sırasında tüm ailenin oldukça stressiz bir ortam yaratması gerektiği  ve anne adayı ve babaya stres oluşturabilecek davraşılardan kaçınılması gerektiği artık su götürmez bir gerçek. Yani toplumdaki her birey hamile bir kadına oldukça nazik ve anlayışlı bir şekilde yaklaşmalı. 
 
Bunun dışında ağır metallerden kesinlikle ve kesinlikle ( hatta bir hamilelik olmasa dahi) uzak durulmalı. Temizlik yapacağım derken aslıda ailesini zehirleyen hanımlara duyurulur. Organik temizlik malzemelerini tercih etmeliyiz. Bardakları ışıldatacağım derken geleceğinizi karartıyor olabilirsiniz. Alternatif temizlik ürünleri için Erkan Şamcı’nın kitaplarını önerebilirim. 
 
Büyük tıp bilim insanı İbn-i Sina, “ Tüm hastalıklar bağırsakta başlar.”, demişti. Bu ne kadar doğru tam bir şey söyleyemesemde araştırdıklarım, okuduklarım bana bu sözün doğru bir tesbit olduğunu düşünmeme neden oluyor. 
Örneğin otizmin ( ve daha bir çok hastalığın) tedavisinde önerilen GAPS diyeti. Bu diyette bağırsak emiliminin artırılması ve bağırsak mikroorganizmalarının iyileştirilmesi ile zihinsel hastalıkların önüne geçilmesi, iyileştirilmesi hedefleniyor. 
 
Gerçek uzmanların elinde gerçekleştirilen bilişsel eğitimler ise olmazsa olmaz. Eğitim ile yaratılan mucizeler saymakla bitmez. İnsanların hayatlarında mucizeler yaratan fedakar özel eğitim öğretmenlerine selam olsun...
Ancak öncelikli olarak ailerin çocuklarındaki bu farklılıkları anlamaları ve kabullenmeleri gerekmekte. Otizm çeşitli seviyeleri olan bir rahatsızlık. Farklı şekillerde de seyredebiliyor. Bazen ileri zeka örnekleride sergilemektedirler. Ancak bu çok nadir ve tek bir konuda görülür. Üstelik bu ileri zeka ona fayda sağlamaz. Çünkü otizmli birey bu zekayı nerede, nasıl kullanması gerektiğini bilemez. O kendi içine dönüktür. Toplum onu ilgilendirmez. Sosyalleşmez, toplumsal davranışları anlamaz. Eğitim işte burada devreye girer. Ona toplumsallaşmayı anlatır, kendini nasıl ifade edeceğini öğretir. Yani ailenin kabulü ve çocuğa doğru bir eğitim sunması tedavide en büyük adım. 
 
Bir zamanlar otizm bilinmiyordu sonra her bin çocukta bir olmak üzere tanımlandı. Daha sonra 500 çocukta bir, 250 çocukta bir, 100 çocukta bir derken günümüzde 10 çocuğun birinde otizm benzeri davranış ve otizm görülmekte. Teknolojik ilerleme ile kolaylaşan hayatlarımızın bedeli sanki artan bu oran. 
 
Ağır metal içeren temizlik malzemelerimiz, tarımsal verim için kullanılan tarımsal ilaçlar, belediyenin sürekli mahallelere pompaladığı böcek öldürücü ilaçlar, fabrikalar ve artıkları, atılan her bomba, sıkılan her kurşun, kozmetikler, sentetikler, rekabetçi, baskıcı hayat tarzı, yanlış beslenme, zehir içeren inşaat malzeleri ve daha pekçokları bu rahatsızlığın artmasında rol oynuyor olabilir. 
 
İnsanlık bu günlere aklı, zekası sayesinde geldi ve şimdi insan aklının yarattığı ilerleme yine kendi aklını tehdit etmekte. Siyah bir otizm tablosu çizmek istemiyorum ama görünen o ki çok acil önlem alınmaz ise ileryeyen zamanlarda dünya nüfusunun yarısı otizm pençesine düşecek, diğer yarısı ise onların bakımını üstlenecek...
Haftaya görüşmek üzere...
 
 

 

Ekleyen:  Aslı ASLANER
Tarih:  4.8.2019
Yazdır:Yazdır
Eklenen Yorumlar 
Aslı ASLANER Yazıları
BATARKEN AYDINLATAN GÜNEŞLERAslı ASLANER [ 18.2.2020 Devamı
ŞİDDETİN İÇİNDE MİSİNAslı ASLANER [ 5.2.2020 Devamı
HER ZAMAN YANILAN İNSANAslı ASLANER [ 29.1.2020 Devamı
ERGENLER UZAYLI MI Aslı ASLANER [ 21.1.2020 Devamı
NUTUK’U YABANCI DİLDE OKUMAKAslı ASLANER [ 14.1.2020 Devamı
TÜM YATIRIMLARI DURDURUNAslı ASLANER [ 7.1.2020 Devamı
BİLİMİ ANLAMAKAslı ASLANER [ 1.1.2020 Devamı
SARIKAMIŞ’TAN SONRAAslı ASLANER [ 24.12.2019 Devamı
HER OKULA BİR REVİR!Aslı ASLANER [ 17.12.2019 Devamı
ENDÜSTRİ 4.0 HAYAL Mİ, GERÇEK Mİ? Aslı ASLANER [ 10.12.2019 Devamı
TEMİZLİĞİN HASTALARIAslı ASLANER [ 5.12.2019 Devamı
BÜYÜDÜĞÜMDE FÜTÜRİST OLACAĞIM! Aslı ASLANER [ 26.11.2019 Devamı
BİZİ BİZ YAPAN FENOMENLER Aslı ASLANER [ 19.11.2019 Devamı
ZAMANIN DURDUĞU GÜN Aslı ASLANER [ 11.11.2019 Devamı
ATATÜRK’ÜN BİZE ANLATTIKLARI Aslı ASLANER [ 4.11.2019 Devamı
İNSANIN TEKNOLOJİ İLE KAVGASI Aslı ASLANER [ 27.10.2019 Devamı
DAĞDA ÇOBAN DA OLSAN OKUYCAN, OKUYCAN, OKUYCAN! Aslı ASLANER [ 14.10.2019 Devamı
ZAYIFLAMANIN FORMÜLÜNÜ AÇIKLIYORUM Aslı ASLANER [ 6.10.2019 Devamı
AŞUREAslı ASLANER [ 29.9.2019 Devamı
ÇOK GEÇ OLMASINA ÇOK AZ KALDIAslı ASLANER [ 23.9.2019 Devamı
KANATSIZ MARTILAR Aslı ASLANER [ 15.9.2019 Devamı
EĞİTİME HARCANAN PARA Aslı ASLANER [ 9.9.2019 Devamı
DÜŞÜNEMİYORUMAslı ASLANER [ 25.8.2019 Devamı
YİNE YENİ YENİDEN DEĞİŞEN EĞİTİM SİSTEMİAslı ASLANER [ 18.8.2019 Devamı
FERHAT’IN BİRAZCIK SİYANÜRÜ OLSAYDI...Aslı ASLANER [ 12.8.2019 Devamı
HORMON EVRENİAslı ASLANER [ 28.7.2019 Devamı
BİLİNÇLİ HASTA Aslı ASLANER [ 22.7.2019 Devamı
JAPONYADAN ÖRNEK ALABİLECEKLERİMİZİN SIRASIZ LİSTESİAslı ASLANER [ 14.7.2019 Devamı
ANKARA’NIN DENİZİ Aslı ASLANER [ 8.7.2019 Devamı
KAFAMDA DELİ SORULAR Aslı ASLANER [ 1.7.2019 Devamı
İTİMADIM TAMAslı ASLANER [ 24.6.2019 Devamı
GENELGEYLE DEVRİMAslı ASLANER [ 17.6.2019 Devamı
İÇ SIZISI BAYRAMLARAslı ASLANER [ 9.6.2019 Devamı
“ŞU DAĞLARDA GEYİK KALMADI”Aslı ASLANER [ 3.6.2019 Devamı
GÜNEŞ BİR BAŞKA DOĞARKENAslı ASLANER [ 26.5.2019 Devamı
Sayfalar : 1  
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

YENİ CUMHURİYET PROGRAMI
Bekir COŞKUN

Her şeyimiz senin…
Yekta Güngör ÖZDEN

Kuyruklu yalanlar
Hüseyin TOPRAK

ÖLÜM KORKUSU…
M. Yahya EFE

Türk Polisi çok yaşa!
Orhan SELEN

Ankara’nın kent bilinci
Harika ÖREN

ATATÜRK TÜRKİYE’sinin KADINLARI
Belma Demir AKDAĞ

KARANTİNADAYIM, NASIL GEÇİNECEĞİM?
Sevgi Ünal

SÜTYENİMDEN YAPSAM
Arzu KÖK

Vicdan!...
Münevver ÖZCAN

ORDA OLDUĞUNU BİLİYORUM YA
Ahmet GÖKSAN

KATİLİN SERİSİ
Metin Mercimek

YENİ BİR HAYATA NASIL ADIM ATARIZ?
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Handan ÇÖLAŞAN

SARS COVIT 19 .... Evde kalmamız şart
Mahmut SELÇUK

EVDE KAL TÜRKİYEM
Dr. Doğan KUŞMAN

MEHDİLİK KAVRAMI NEDİR?
Nejat TAŞKIN

NE YAZSAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Fevziye ŞİMDİ

DESTAN
Oktay ZERRİN

BİR EFECE HABER VARDIR
Şahika ÖNER

EVDE KAL, EVDE HAYAT VAR
Sevinç ŞİMŞEK

Alevilerin evini işaretleyen gafil !
Şenses US

Ayrılamam
Melek Adalet ÖNOL

FİNAL
Nurcan OFLUOĞLU ŞEN

Şeytan kulağımın dibinde…
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Nevin BALTA

Lozan Zaferinin 96. Yıl Dönümü

 

 

 
Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam