Emekli Orgeneral Safder Necioğlu vefat etti      

 Devamı  
 

  Yunus Emre zamanında Anadolu'nun durumu

 Devamı  


 

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KOTLU OLSUN

 

magazin
 
 
 
Cengiz Taşkent ve Korosu'nun Atatürk'ün sevdiği Şarkılar Konseri 
 

  Devamı   

 

 

 
 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  25874718
Bugün Ziyaretçi :  1509
Aktif Ziyaretçiler :  48

Karma'şa Resim Sergisi
 

 

 

Değerli okurlarımız, 

       Bir kadın ressam olarak; resim ve sanatla içiçe bir 27 Şubat Dünya Ressamlar Günü'nün tebrik ve kutlamalarının  ardından,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü 'nü kutlamak üzereyiz. 
       Bu yazımda sizlere; bu değerli güne istinaden, birbirinden değerli kadın ressam arkadaşlarımızla birlikte Bodrum'da açacağımız KARMA'ŞA  adlı Resim Sergi 'mizden bahsetmek istiyorum.
       Bodrum'daki ilk kisisel sergimi açtığımda yıl 1992 idi. Iki yıldır Bodrum'da yaşıyordum ve gümbetler, kale, yeldeğirmenleri gibi öyle çok konu vardı ki; nereleri resmedeceğime şaşırıyordum. 
       Ankara'nın o güzelim karında, çam ağaçlarında ve kültüründe  büyüyen bir kız olarak Bodrum; gerek bembeyaz evleri, turizm hayatı, yaşam tarzı, mutfağı,  insanları,  gerek denizi,  tekneleri, guletleri ve  palmiye ağaçları ile bambaşka bir dünyaydı benim için. 
       Benim için, bir başka güzellik daha vardı. Çok iyi iki arkadaşım olmuştu. Bodrum'un Cevat Şakir'i kadar meşhur Fenerci'sinin kızı Hanife Yavaş ve içtenliği, sıcaklığı ve rengahenk giyim tarzıyle Özgün Reklam'ın sahibi Miyase Hanım
        Hanife; o zamanlar her hafta sonu yemekler yapıp ziyaretine  gittiğim,  Gündoğan'da yaşayan rahmetli nenesi Hanife nenenin torunuydu.  Beş kardeştiler. Fidanların gelini ve aynı zamanda öğretmen  olan Türkân abla, karşı evde oturan Fatma abla, kardeşleri Sevim ve Bodrum'un denizleri için  "ondan sorulur" dediğim, o yakışıklı abisi Forza Mustafa ile tipik bir Bodrum ailesi kızıydı. 
        Her zaman yanında olan kocası Hasan,  oğlu sevgili Pablo Bira Musto, o güzelim kızları Ayşegül ve ani bir sürprizle sonradan aileye katılan Asena ile, alt üst oturdukları evde meşhur  ve rahmetli Sünger Pizza Erdoğan'ın ailesi ile birlikte yaşadıkları nar ağaçlı, mandalinalı bir Bodrum evinde güzel ve mutlu bir ale kurmuştu Hanife. 
       Bodrum'un en güzel kızlarındandı. Aynı benim gibi Türkân Şoray'a benzerdi. Bu arada gerçekten de bana benziyordu Hanife.  Bir davette fotoğrafçılar haber yapmak için yanına gelmişler,  kendisine  "Handan Hanım mümkünse bir fotoğrafınızı çekeceğiz" demişlerdi de aramızda konusu olmuştu Hanife'yle. 
        Oğlu Mustafa önceleri  motocrosscuydu ve her zaman farklıydı o. Nasıl ki Ayşegül sanki adı gibi bir roman prensesi karakterinde , narin, utangaç, zarif bir kızsa; Mustafa da farklıydı işte, tanımak lazım. Bir keresinde, gecenin bir yarısı,  tavşanımın arka ayağı kırılmış ve veterinerimiz  sevgili dostum Ahmet'e ulaşamayınca bir çare bulabilmek için Mustafa'yı aramıştım. Mustafa da motoruna atlayıp, iki ufak tahta parçası, ip ve bantla gelip tavşanın ayağına o tahtaları bağlayıp tavşanın hayata dönmesine yardım etmişti. 
       Bir ara Sünger Pizza'da amcasıyla birlikteydi. Sünger'in  özellikle gençlere açılmasında büyük katkıları olmuştu. Sonrasında, açtığı günden bu yana  bir efsane olan  Musto Bistro'yu Bodrum'a kattı.  Bodrum'un Barlar Sokağından sonrasındaki  Tepecik Camii'nden marinasına uzanan o anayolunda yaz kış demeden, gece gündüz full çalışan Musto Bistro, gerçekten muazzam mutfağı ve Mustafa' nın o kalender dostluğuyle bir markaya dönüşmüştü. 
       Sonra yetmedi bu Mustafa'ya. Bodrum'a özgü ve dünyanın tanıdığı  bir marka daha yarattı; Pablo Bira. Öyle emek sarfetti ki; "Pablo Bira" gerçekten de markalaştı. Gözü kapalı, ideallerinin peşinde koşan devasa güzel bu yüreği kutlamak gerek. Yolun açık olsun Musto;  Dünya seni bekliyor. !!!
       O dillere destan güzelim Ayşegül, harika bir çocukla evlendi,  çok tatlı bir oğluşu var. Çok mutlu. Ama Hasan'ın, Ayşegül'un kınasında, kızıyla dansedip de ağlayışını hiç unutamam. Ailenin en küçük ve güzelliği tescilli kızları Asena ise mutluluk yolunda ilerliyor. 
       Gelelim Miyase Hanıma.
       Miyase; gerçekten anlatılmaz yaşanır deyiminin en uygun olacağı hanımlardan birisidir. Bir insanda bu kadar mı herşey ve herşeyin en iyisi olur bilemiyorum. 
       Kendisini tanıdığımda; minicik, hanım hanımcık,  süslü püslü ama aynı zamanda da  ticaretin içinde olan bir hanımdı.  Bir Bodrum aşığı, "herşey Bodrum için" diyen bir yapıyla gazete çıkarıyor ve reklam işleri, matbaa, ajans işleri gibi ne iş varsa yapıyordu. Özgün Reklam' dı O.  O kadar faaldi ki, Bodrum'da ne olmuşsa veya olacaksa o bilirdi. Bütün herkes severdi Miyase'yi, o da kimseyi kırmaz elinden geldiğince herkesin her işine koşardı. Öyle de iyi kalpli bir insandı. 
       Yıllar içerisinde aramızda farkında bile olmadığımız  öyle güzel bir bağ oluşmuştu ki; evvelki sene Bodrum'da açacağım sergim için kendisini aradığımda aramızdaki sevginin ne denli derin oldugunu görmüş  ve inanılmaz mutlu olmuştum.  
       Ben Bodrum' dan dört yıl kadar ayrılmak durumunda kalmıştım.  Ankara'da resme, müziğe, şiire devam ederken Bodrum'da "şiirlerimi de resme kattığım bir kisisel sergi"  açmaya karar vermiş ve hemen Miyase'yi aramıştım. 
       Aramızda geçen güzel bir sohbetle evlendiğini, bir kızı olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım. O kadar çalışıyor ve herkesle o kadar dosttu ki, nasıl oldu da bu arada birisiyle evlenebildi diye düşünüyordum. 
       Sergi için buluştuğumuzda eşi Serdar Bey  ve kızı Sevinç Su da yanındaydı. Aman Allahım dedim Miyase, bu ne mutluluk, harika bir eşin var, hele Sevinç Su; ne kadar farklı bir çocuk, kabına sığamayan,  sanattan anlayan; (çünkü tablolarımın yanına gelip çok dikkatlice incelemişti), hatta resme meraklı bir çocuktu Sevinç Su. 
       Serdar Bey ise nerdeyse her bilginin, olgunun toplandığı inanılmaz olgun, sevgi dolu ve iyi bir aile babası olmanın yanısıra, iş hayatında çok başarılı, tasarımlarıyla, mutfağiyle müthiş şaşırdığım bir yüce varlık. 
       Sergim boyunca oldukça sık birlikte olduk. Sevinç Su'daki enerji ve merak her çocuktan farklı boyuttaydı. Öyle zekiydi ki; bir konuyu öğrendikten sonra hemen başka konulara dalıyordu. Ama resim hep ön plandaydı. 
       Sergimin davetlileri arasında sevgili arkadaşım, dostlarım Çiğdem ve Yaşar Çallı  da vardı. Miyase ile sevgili Çallı'ların tanışmalarında, bu cici insanların sevgi, dostluk ve sanatta buluşmalarında, zaten doğuştan bir yetenek olan Sevinç Su'nun sanatta ve resimde ilerlemesinde de bu sergimin etkileri büyüktür diye düşünüyorum. 
       Güzel bir dostluk, sanatla geçen zamanlar bizi yine bu yıl da ailece gösterdikleri başarılarla dolu Slow Art Gallery' de birleştirdi.
        Büyük bir sürprizle katıldığım bu güzel etkinliği sizinle burada biraz paylaşmak istiyorum.
        Özellikle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftasına denk gelen etkinliğimiz 5 Mart 2020 de saat 17.00-18.00 arası ŞİİR TIYATROSU ile başlayacak. 18.00-19.00 arası kokteyl ile devam edecek. 
       KARMA'ŞA adını verdiğimiz Kadın Sanatçılar Karma Sergimiz;  hepsi birbirinden değerli sanatçı arkadaşlarımızın eserleriyle sergilenecek olup, çeşitli sürprizlerle gece boyunca devam edecek. 
       15 Mart 2020 ye kadar devam edecek sergimize; sevgili miniğimiz Sevinç Su Karlıova, Çiğdem Çallı, Ayşim Damladol, Semra Ayşe Demokan, Filiz Halilağaoğlu, Camilla Şahin, Hikmet Nur Yavuzer, Ayten Öncü, Nimet Dinç, Yeşim Bafralı ve ben Handan Çölaşan eserlerimizle katılacağız. 
       Ayrıca bu etkinlik için sevgili Miyase ve  Serdar Karlıova'ya çok teşekkür ediyorum bubu harika düşünce ve etkinlik için.
       Bu vesile ile, 5 Mart Perşembe günü  Slow Art Gallery'ye tüm Sanatseverleri, bütün kadınları, Bodrum halkımızı, herkesi davet ediyorum.
        Şimdiden Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun.
       Sevgi ve saygılarımla.

 

Ekleyen:  Handan ÇÖLAŞAN
Tarih:  1.3.2020
İzlenme:  1114
Yazdır:Yazdır
Eklenen Yorumlar 
Handan ÇÖLAŞAN Yazıları
Yine günlarden bayramHandan ÇÖLAŞAN [ 19.7.2021 Devamı
Orhan Saygıcı'yı kaybettikHandan ÇÖLAŞAN [ 19.7.2021 Devamı
Polis Haftamız Kutlu OlsunHandan ÇÖLAŞAN [ 10.4.2021 Devamı
Çağımızın Yeni HastalığıHandan ÇÖLAŞAN [ 21.2.2021 Devamı
İlhan CAVCAV!Handan ÇÖLAŞAN [ 29.1.2021 Devamı
Nice mutlu yıllara...Handan ÇÖLAŞAN [ 1.1.2021 Devamı
17 AralıkHandan ÇÖLAŞAN [ 17.12.2020 Devamı
Dünya Piyanistler GünüHandan ÇÖLAŞAN [ 7.12.2020 Devamı
24 Kasım Öğretmenler GünüHandan ÇÖLAŞAN [ 23.11.2020 Devamı
Kıbrıs ımızın 37 kuruluş yıldönümü Handan ÇÖLAŞAN [ 15.11.2020 Devamı
ORDA SABAH OLMADI MI...Handan ÇÖLAŞAN [ 9.11.2020 Devamı
4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü.Handan ÇÖLAŞAN [ 5.10.2020 Devamı
Hayat devam ediyorHandan ÇÖLAŞAN [ 29.9.2020 Devamı
Nazende SevgilimHandan ÇÖLAŞAN [ 16.8.2020 Devamı
TEYZEM...Handan ÇÖLAŞAN [ 23.6.2020 Devamı
YÜKSEK TEPELERHandan ÇÖLAŞAN [ 17.6.2020 Devamı
Timüs Bezi Handan ÇÖLAŞAN [ 22.5.2020 Devamı
ANNEMİ İSTİYORUMHandan ÇÖLAŞAN [ 10.5.2020 Devamı
KEDİLERHandan ÇÖLAŞAN [ 2.5.2020 Devamı
SARS COVIT 19 .... Evde kalmamız şartHandan ÇÖLAŞAN [ 23.3.2020 Devamı
Serdar OKAN Resim SergisiHandan ÇÖLAŞAN [ 16.3.2020 Devamı
Korona Virüsü.Handan ÇÖLAŞAN [ 2.2.2020 Devamı
N'olurdu?Handan ÇÖLAŞAN [ 2.2.2020 Devamı
İSTANBUL DEYİNCE.... Handan ÇÖLAŞAN [ 19.1.2020 Devamı
İstanbul deyince...Handan ÇÖLAŞAN [ 16.1.2020 Devamı
15 Kasım KIBRIS 36.YIL KUTLAMALARIHandan ÇÖLAŞAN [ 15.11.2019 Devamı
4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma GünüHandan ÇÖLAŞAN [ 4.10.2019 Devamı
DÜNYA BARIŞ GÜNÜHandan ÇÖLAŞAN [ 22.9.2019 Devamı
Murat Dedeman Hayatını KaybettiHandan ÇÖLAŞAN [ 27.7.2019 Devamı
Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yıldönümü. Handan ÇÖLAŞAN [ 24.7.2019 Devamı
BABİL BAHÇELERİHandan ÇÖLAŞAN [ 1.7.2019 Devamı
Anneler Gününüz kutlu olsunHandan ÇÖLAŞAN [ 12.5.2019 Devamı
HıdırellezHandan ÇÖLAŞAN [ 5.5.2019 Devamı
23 Nisan kutlu olsunHandan ÇÖLAŞAN [ 23.4.2019 Devamı
4 Nisan Sokak Hayvanları GünüHandan ÇÖLAŞAN [ 4.4.2019 Devamı
Sayfalar : 1  2  
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

TÜRK DÜNYASI BÜTÜNLEŞİYOR
Hüseyin TOPRAK

DİNDAR İLE DİNCİYİ AYIRT ETMEK…
M. Yahya EFE

Kilis’in Eğitim Hayırseverleri
Harika ÖREN

ENGELLER AŞMAK İÇİNDİR
Belma Demir AKDAĞ

NEREYE KADAR
Ahmet GÖKSAN

SAVAŞIN HELLİMİ
Ayten YAVAŞÇA

AĞLAR GEZERİM SAHİLİ SANKİ BENİMLESİN
Metin Mercimek

BEN ÖĞRETMENİM
Arzu KÖK

Kökleri Unutmak…
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Handan ÇÖLAŞAN

Yine günlarden bayram
Fevziye ŞİMDİ

BEYNİMİZ VE MUTLULUK HORMONU
Orhan SELEN

UNUTKANLIK SALGINI
Alev YILDIRIMCI

OKUMALISIN
Dr. Doğan KUŞMAN

KURANI KERİMİ OKUMAK DEĞİL YAŞAMAK LAZIM!
Şahika ÖNER

SONBAHARIN İÇİNDE!
Nevin BALTA

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi
Münevver ÖZCAN

ŞİKAYET ETME DEĞİŞTİR ..
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Dr. İbrahim ATEŞ

ÂŞÛRÂ GÜNÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Sevinç ŞİMŞEK

Bilgimiz yok, zikrimiz AŞI !
Oktay ZERRİN

ŞİDDET ŞİDDETİ DOĞURUR !
Sevgi Ünal

DİKEN ÜSTÜ
Samet Şimşek

Parçalanmış bir toplumda GENÇ olmak

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam