Emekli Orgeneral Safder Necioğlu vefat etti      

 Devamı  
 

  Yunus Emre zamanında Anadolu'nun durumu

 Devamı  


 

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KOTLU OLSUN

 

magazin
 
 
 
Cengiz Taşkent ve Korosu'nun Atatürk'ün sevdiği Şarkılar Konseri 
 

  Devamı   

 

 

 
 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  25874453
Bugün Ziyaretçi :  1244
Aktif Ziyaretçiler :  65

MERHABA
 
Sevgili okurlarım uzun bir süre sizlere yazamamamın sebebi, teknoloji gereği hayatımıza giren bilgisayarımın hışmına uğradığı kuvvetli bir virüsle zarar görerek çökmesi.
 
Peki, daha önceleri ne yapardık bilgisayar yokken? Daktilomuz vardı. İki dosya kâğıdının arasına siyah karbon kâğıdını koymak suretiyle kopyalayarak yazılarımızı istediğimiz kadar çoğaltabilirdik. Sonra da iletmek için postadan faydalanırdık…
 
O mu yoksa bu ilerlemiş teknoloji mi iyiydi? Tabiî ki bilgisayarların olanakları inkâr edilmez. Fakat casus yazılımlarla etrafa virüs saçan heckerlara ne ceza verilmeli? İşte bunu bilmiyoruz. Maalesef ben de böyle bir casus yazılımın hışmına uğradım. İşte bunu yapanı bulmak üzere çeşitli kişilerce hatta polisle bile görüşmelerim sonuçsuz kaldı. Sonuçta belli bir süre sonra bilgisayarıma format atılarak sizlere kavuştum. Bakalım nereye kadar…
 
Bu arada sizlere zamanında ulaştıramadığım haberlerimi bu yazımda sırasıyla paylaşacağım.
2013 yılının 1 Mart’ında TEGV tarafından Tepebaşı Suna İnan Kıraç Müzesinin konser salonunda Prof.Dr.Alâeddin Yavaşca’nın 87. Yaş günü kutlandı. Mustafa Yolaşan'ın güzel uslubuyla sunduğu konserde Yavaşca’nın öğrencileri ve hocadan feyz alan 11 sanatçı Yavaşca'dan birer eser seslendirdiler. Ses ve saz sanatçılarına TEGV başkanı Oktay Özinci tarafından gecenin anısına birer plaket verildi. Daha sonra sahneye davet edilen Yavaşca'ya İnan Kıraç tarafından TEGV çocuklarının yaptığı bir tablo verildi. Dr.Yavaşca da kendine has yorum ve sesiyle bestesi kendisine güftesi Dr.Vahit Özaydın’a ait Acemaşiran makamındaki “Gönül aşkınla oldu pare pare” ve Abdülkadir Töre’nin Bestenigâr makamındaki "Gönül çeşmi nigârın müptelası"eserleriyle teşekkür etti.
 
Konser sonunda TEGV tarafından Alâeddin Yavaşca’nın 87. Doğum günü etkinliğinde armağan edilmek üzere bastırılan yazarı ve fikir anası olduğum Dr. Yavaşca’nın el yazması ve Dr. Semra Özgün’ün bilgisayar ortamında yazılmış notalarıyla desteklenen editörlüğünü Sinan Sipahi’nin yaptığı Dr.Alâeddin Yavaşca bestelerinden seçilmiş 90 adet şarkı hikâyelerini içeren "Hikâyeleriyle Alâeddin Yavaşca Besteleri" adlı kitap davetlilere dağıtıldı.
 
Bundan böyle dinleyenler dinledikleri şarkıların hikâyelerini bildikleri için daha hissederek dinleyeceklerdir.
 
2 Mart 2013 Cumartesi günü saat 13-14 arası Trt Nağme'de yapımcılığını Nebahat Konuyılmaz, spikerliğini Dilek Demirbilek Topçu'nun yaptığı "Gönül Ustaları" programına katıldık. Nebahat hanım Dr. Yavaşca ile hayatı ve mûsıkiyle ilgili sohbet edip Yavaşca’nın icralarından örnekler verdiği program 2 bölüm halinde yayınlandı. 
 
Bu arada Kilis’li Mehmet Şahiner’in 1 Mart’ta Nuri Osmaniye’de açmış olduğu Kilisli Restaunt’ın açılışına 1 Mart’taki konser mazeretimizden dolayı katılamadığımızdan dolayı 5 Mart 2013 Salı günü Dr.Semra ve eşi Dr.İbrahim Özgün, Sinan ve Alev Sipahi ile Kilisli’nin yeni yeri için tebrike gittik. Açılışta gelen çiçeklerin bir kısmı halen duruyordu. Sevecen bakışlı Mehmet Şahiner burasını sıcak samimi bir şekilde etrafındaki esnafın hizmetine sunmuş. Kendisini candan tebrik ederek hayırlı işler dileyerek veda ederken Dr.Yavaşca merdivenlerden inerken düşmemek amacıyla sol elini zorladığından parmağını incitti. Şişen başparmağını kontrol ettirmek için gittiğimiz Şişli Osmanoğlu kliniğinde Dr.Kurt Sarpyener başparmağı atele almak zorunda kaldı. Bu görünmez kaza hepimizi üzdü tabii ki…
6 Mart 2013’de Haliç Üniversitesi Konservatuarı öğretim görevlileri ve öğrencileri Yard. Doç. Çetin Körükçü şefliğinde "Alâeddin Yavaşca Eserleri" konseri düzenledi. Dr. Yavaşca’nın da bir eser seslendirdiği gecede Rektör Prof. Dr. A.Sait Sevgener tarafından Yavaşca’ya plaket verildi.
9 Mart 2013’de Enver Baysan tarafından CNN Türk'te yayınlanan "Aykırı Sorular" programına katıldık.
13 Mart 2013 Salı günü Posta Gazetesinden Seral Cumalı Hanım ile sohbetimiz evimizde çeşitli fotoğraf çekimi ile gerçekleşti ve 17 Mart Pazar günü posta gazetesinde tam sayfa olarak yayınlandı.
 
İTÜ TMDK Müdürlüğü Etkinliği çerçevesinde Dr. Adnan Çoban & Yeşim Çoban'ın 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenledikleri sunuculuğu Mustafa Yolaşan'ın yaptığı " Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca Besteleri" konseri ile ilgili bir konser verdiler. Dr. Adnan Çoban'ın solist olarak katıldığı geceye Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Prof. Erol Deran, Prof. Dr. İsmail Hakkı Birincioğlu, Prof. Serdar Öztürk, Bilge Özgen, Mustafa Sağyaşar, İTÜ Rektör yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, Fehmi Koru,  Tümay Başer Üçok, Sinan Sipahi, İTÜ TMDK öğretim görevlileri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Dr. Adnan Çoban'ın Alâeddin Yavaşca bestelerini icra ettiği gecenin sonunda İTÜ Rektör yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın Yavaşcaya, İTÜ TMDK Müdür yardımcısı Doç.Dr. Serpil Murtezaoğlu'da Dr. Adnan Çoban'a birer plaket verdiler.
 
Yoğun ilgi karşısında Yavaşca Güftesi Cahit Sıtkı Tarancı'ya bestesi kendisine ait "Gitti gelmez bahar yeli(San’atkârın Ölümü) adlı eserini ve Abdülkadir Töre'ye ait Bestenigâr makamındaki "Gönül çeşmi nigârın müptelası" eserlerini seslendirdi. 
 
Yavaşca Dr. Adnan Çoban'la birlikte okudukları  "Boğaziçi" eseriyle gece sona erdi...
Havanın yağmurlu ve trafiğin yoğun olduğu bir akşamda salonun dolu olması Türk müziği âşıklarının hala olduğunun göstergesidir.
 
15 Mart 2013 Cuma günü Tepebaşı Pera müzesinde, Dr.Alâeddin Yavaşca’ya çıkacak olan bir mecmuada yayınlanması için fotoğraf çekimi yapıldı. Daha sonra Pera Müzesi Genel Müdürü Özalp Birol bey,TEGV geçen dönem başkanı şimdiki yönetim kurulu üyesi Cengiz Solakoğlu, Dr.Adnan Çoban, Sinan Sipahi, ben ve Yavaşca ile geçen doğum günü kutlamalarının ve Pera Müzesi’nde yapılabilecek “Türk Müziği Etkinlikleri” ile ilgili sohbet yaptık.
 
17 Mart 2013 Pazar günü saat 21.00de yerel televizyonda Bursalı Erdinç Çelikkol ile yapılan programa Dr.Yavaşca telefonla bağlanıp Erdinç Beyin 60.Sanat yılını kutladı.
 
17 Mart 2013’de Trt Nağme'de yayınlanan Mustafa Doğan Dikmen'in hazırlayıp sunduğu "Mûsîkiye Dair" programına katıldık. İki hafta yayınlanacak olan programın bir tanesi de benimle ilgiliydi.
20 Mart 2013 Çarşamba akşamı Akatlar Kültür Merkezinde iki doktorun tıp bayramını kutlamak amacıyla sunuculuğunu Nuriye Eracar'ın yaptığı, Yard.Dç. Çetin Körükçü’nün şefliğinde İleri Türk Musikisi Konservatuarı Korosu Dr.Alâeddin Yavaşca ve Dr.Selahattin İçli eserlerinden oluşan bir konser verdi. Konser sonunda her zamanki vakur haliyle sahneye gelen Dr.Yavaşca bir eser okuyarak dinleyenleri selamladı.
21 Mart 2013 Perşembe günü Dr. Yavaşca TRT TÜRK'te  Doğan Hızlan ve Semih Gümüş'ün yönetimindeki "Açık Şehir" programına katıldı. Bizi almaya gelen araçla TRT’nin Ulus’taki binasına gittiğimizde bizi kapıda karşılayan yapımcı cici hanımlar sohbet çay keyfinden sonra çekime başladılar. Program hazırlamış olduğum “Hikâyeleriyle Alâeddin Yavaşca Besteleri” kitabı ve Editörlüğünü Sinan Sipahi’nin yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2011 Aralık ayında çıkan kitapların tanıtımı ve genel olarak Dr. Yavaşca’nın hayatıyla ilgili sohbet şeklinde geçti.

Gelelim 22 Mart 2013 Cuma akşamı TRT’nin günlerce “canlı yayın” reklamıyla duyurduğu halde teknik sebeplerden dolayı TRT Müzik kanalında 27 Mart 2013 Çarşamba akşamı 19.30 da yayınlayacağı konsere.
TRT'nin Şef Mustafa Doğan Dikmen yönetiminde düzenlediği 70. sanat yılında "Alâeddin Yavaşca Özel Konseri" . Şişli Belediyesi Kültür Merkezi Tarihi Kent Sineması Konser Salonu'nda gerçekleşti.
İstanbul Radyosu ses ve saz sanatkârlarının katılımıyla Prof.Dr.Alâeddin Yavaşca’nın 652 eserlerinin arasından seçilen Rahat-ül-ervah takımının icrasından sonra solistlerin icra ettiği eserlerin sonunda Dr.Yavaşca sahneye davet edildi. Dr. Yavaşca koroya güftesi Şeyh Muzaffer Özak, bestesi kendisine ait olan Dügâh makamındaki “Bülbülü veş figan eyler” ilahisini yöneterek icra ettirdi. Dr.Yavaşca tüm dinleyenlere ayın eseri seçilen “Gönül aşkından oldu pare pare”Acemaşiran kendi bestesini icra ettikten sonra yoğun alkışlara teşekkür amacıyla yine kendi imzasını taşıyan “Boğaziçi” şarkısını koroyu yöneterek icra ettirdi.
 
Trt tarafından hazırlanan plaket İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kültür Eski bakanı İstemihan Talay ve Trt İstanbul Radyosu Müdürü Sebahattin Kahraman tarafından verildi. İşte sizlere ulaşamadığım günleri takvim sırasına göre yazdım. Konuların güncelliği biraz geçtiyse de artık hoş görünüze sınıyorum.
 
Sevgilerimle;
 
Ekleyen:  Ayten YAVAŞÇA
Tarih:  25.3.2013
İzlenme:  2732
Yazdır:Yazdır
Eklenen Yorumlar 
Ayten YAVAŞÇA Yazıları
AĞLAR GEZERİM SAHİLİ SANKİ BENİMLESİNAyten YAVAŞÇA [ 9.11.2021 Devamı
GÜNEŞ İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ ÜZÜMLERİN AŞKI!Ayten YAVAŞÇA [ 4.1.2021 Devamı
NOSTALJİ (geçmişi özlem)Ayten YAVAŞÇA [ 29.12.2020 Devamı
Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yokAyten YAVAŞÇA [ 14.1.2020 Devamı
Ağlar gezerin sahili sanki benimlesinAyten YAVAŞÇA [ 18.12.2019 Devamı
“Aynı çatı altında, aşkımız bir yalanmışAyten YAVAŞÇA [ 3.11.2019 Devamı
“Gönlümün bülbülüsün”Ayten YAVAŞÇA [ 18.6.2019 Devamı
Kültür bir yaşam biçimidirAyten YAVAŞÇA [ 10.11.2018 Devamı
Antakya Medeniyetler Korosu KonseriAyten YAVAŞÇA [ 28.2.2017 Devamı
GBİAD’dan güzel ve anlamlı bir etkinlikAyten YAVAŞÇA [ 5.5.2016 Devamı
İstanbul Lisesi !Ayten YAVAŞÇA [ 16.5.2015 Devamı
Türk Müziğinin yasaklanması!Ayten YAVAŞÇA [ 11.5.2015 Devamı
İstanbul Lisesi !Ayten YAVAŞÇA [ 8.5.2015 Devamı
Yasaklı Şarkı!Ayten YAVAŞÇA [ 2.5.2015 Devamı
Yeni bir şarkı hikâyesi!Ayten YAVAŞÇA [ 11.4.2015 Devamı
CRR de bir konser!Ayten YAVAŞÇA [ 15.3.2015 Devamı
MÜZEYYEN SENAR’A VEDA…Ayten YAVAŞÇA [ 9.2.2015 Devamı
MERHABA! Ayten YAVAŞÇA [ 2.1.2015 Devamı
Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok!Ayten YAVAŞÇA [ 18.9.2014 Devamı
Ağlar gezerim sahili sanki benimlesinAyten YAVAŞÇA [ 9.8.2014 Devamı
“Kimseyi böyle perişan etme Allah’ım yeter”Ayten YAVAŞÇA [ 3.2.2014 Devamı
Efece Haber sen çok yaşa…Ayten YAVAŞÇA [ 7.11.2013 Devamı
“Şöyle bir gelsen görünsen sevdiğim kim görseler” Ayten YAVAŞÇA [ 12.9.2013 Devamı
“Yollarıma bakmayan (Her şeyim senin olsun) Ayten YAVAŞÇA [ 24.8.2013 Devamı
“Mestane nigâh şuh duruşun cana can ekler” Ayten YAVAŞÇA [ 22.7.2013 Devamı
“Sen her zaman penceremde çiçek olup açardın (Hanımeli)” Ayten YAVAŞÇA [ 3.7.2013 Devamı
Gezi Parkında bir röportaj! Ayten YAVAŞÇA [ 8.6.2013 Devamı
“III. Selim Ekolü” konseri Ayten YAVAŞÇA [ 28.5.2013 Devamı
TRT Caz Orkestrasının 30.yılı Kutlaması! Ayten YAVAŞÇA [ 20.5.2013 Devamı
“Yorgun yıllarımı saklayan zaman“Ayten YAVAŞÇA [ 12.5.2013 Devamı
STUTGART! Ayten YAVAŞÇA [ 17.4.2013 Devamı
Sen ilk bebeğimdin rüyam kız olmandı (Mutluluklar diliyoruz)Ayten YAVAŞÇA [ 15.4.2013 Devamı
“Yar ben seni, Kaf Dağı’nın ardından (Haberin olmadı)”Ayten YAVAŞÇA [ 7.4.2013 Devamı
“Aynı çatı altında, aşkımız bir yalanmış"Ayten YAVAŞÇA [ 18.2.2013 Devamı
“Bir demet Nergis” Ayten YAVAŞÇA [ 9.2.2013 Devamı
Sayfalar : 1  2  3  4  5  6  
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

TÜRK DÜNYASI BÜTÜNLEŞİYOR
Hüseyin TOPRAK

DİNDAR İLE DİNCİYİ AYIRT ETMEK…
M. Yahya EFE

Kilis’in Eğitim Hayırseverleri
Harika ÖREN

ENGELLER AŞMAK İÇİNDİR
Belma Demir AKDAĞ

NEREYE KADAR
Ahmet GÖKSAN

SAVAŞIN HELLİMİ
Ayten YAVAŞÇA

AĞLAR GEZERİM SAHİLİ SANKİ BENİMLESİN
Metin Mercimek

BEN ÖĞRETMENİM
Arzu KÖK

Kökleri Unutmak…
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Handan ÇÖLAŞAN

Yine günlarden bayram
Fevziye ŞİMDİ

BEYNİMİZ VE MUTLULUK HORMONU
Orhan SELEN

UNUTKANLIK SALGINI
Alev YILDIRIMCI

OKUMALISIN
Dr. Doğan KUŞMAN

KURANI KERİMİ OKUMAK DEĞİL YAŞAMAK LAZIM!
Şahika ÖNER

SONBAHARIN İÇİNDE!
Nevin BALTA

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi
Münevver ÖZCAN

ŞİKAYET ETME DEĞİŞTİR ..
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Dr. İbrahim ATEŞ

ÂŞÛRÂ GÜNÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Sevinç ŞİMŞEK

Bilgimiz yok, zikrimiz AŞI !
Oktay ZERRİN

ŞİDDET ŞİDDETİ DOĞURUR !
Sevgi Ünal

DİKEN ÜSTÜ
Samet Şimşek

Parçalanmış bir toplumda GENÇ olmak

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam